اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

آماده ساختن محفل علمی در شب قدر

در آستانه ی شب های قدر قرار گرفته ایم، شب هایی که از هزار ماه برترند و شب هایی که التیام بخش دل پیامبر رحمت اند در این شب ها اعمال مختلفی انجام می گیرد که مهمترییش تشکیل جلسات علمی و دینی می باشد.
در احادیث به ابن سنت خیلی توصیه شده تا انسان بداند که باید اکثر اوقات عمرش را در طلب و نشر علم و معرفت سپری کند و در جلسات دینی که بوستان های بهشت اند شرکت نماید.
آری تشکیل محافل دینی برکات زیادی دارد که ایجاد فکر و تفقه و تدبر و تعقل و تعلم از جمله آنهاست. چنانچه مثلاً در اهمیت بیان تفکر ،پیامبر رحمت رسول اکرم(ص) ضمن بیان مثالی چنین می فرمایند:

«فکر و اندیشه مایه ی حیات دل شخص بصیر است، همان گونه که اگر شخص چراغ به دست در تاریکی ها در پرتو نور چراغ راه رود به خوبی خود را نجات می دهد و کمتر درنگ و توقف می کند.»

و یا حضرت علی (ع) می فرمایند:

«هرکه دیده ی اندیشه ی خود را شب ها بیدار نگه دارد به اوج خواست خوبش دست یابد.»

در روایت دیگری حضرت می فرمایند:

«ساعتی اندیشه کردن بهتر است از عبادتی طولانی»

و یا به قول امام جعفر صادق (ع) که می فرمایند:

«ساعتی اندیشه کردن بهتر از سالی عبادت است»

همچنین در اهمیت فقه و نفقه دینی پیامبر رحمت در اوج مهربانی و رأفت خود، اف بر هر مسلمانی کرده که هفته ای یک روز را به کار آموختن امور دینی خود و پرسیدن مسایل دینیش اختصاص ندهد و امام کاظم (ع) نیز در برتری فقیه بر عابد می فرمایند:

«برتری فقیه بر عابد همچون برتری خورشید بر ستارگان است و هر که در دین خود دانا و فقیه نشود خداوند هیچ عملی را از او نپسندد.»
حال با توجه به اثرات تشکیل جلسات دینی در طول سال و به خصوص در شب های قدر بسیار جا دارد از هم اکنون در تدارک آن باشیم ولی با کمال تأسف باید گفت که در مراسمات شب های قدر به این سنت بسیار مهم توجه نشده و تعلیم و تعلم نادیده گرفته می شود و برنامه های کلیشه ای توجه روزه داران را از این امر مهم سلب کرده که امید است در سایه ی عنایات خداوندی تشکیل محفل دینی جزو سنن این شب های با عظمت قرار گیرد.

اینک برای تحقق این امر بر متولیان شب های قدر در هیئت ها و مساجد و حسینیه ها فرض است که از هم اکنون در نحوه ی تشکیل این محافل دینی و موضوعات مطروحه در آن جلسات، اندیشه کرده و برنامه ریزی کنند.
به نظر شما چه موضوعاتی و در چه فرجه زمانی و با چه تعداد افراد باید محافل دینی در شب های قدر تشکیل یابد؟؟؟
امید است ما روزه داران نیز به عنوان مخاطبان و شرکت کنندگان در این محافل با ارائه ی پیشنهادات خود بر این سنت مهم شب قدر ببشتر ارج بنهیم.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللَّهِ الَّتِي أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالطَّيِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ ۚ قُلْ هِيَ لِلَّذِينَ آمَنُوا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا خَالِصَةً يَوْمَ الْقِيَامَةِ ۗ كَذَٰلِكَ نُفَصِّلُ الْآيَاتِ لِقَوْمٍ يَعْلَمُونَ
Ask them: "Who forbids you attire that God has given to His creatures, and the good things that He has provided?" Tell them: "They are (meant) for believers in the world, and will be theirs on the Day of Judgement." That is how We explain Our signs to those who know.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 48
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 971
  • بازدید ماه: 3,861
  • کل بازدید ها: 837,189
  • کل نوشته‌ها: 930