اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

ابوالفضل(ع)…پیروی بی نظیر

همانگونه که امامان معصوم از جهت رتبه در میان بندگان خدا بی مثال و بی نظیرند و تمامی صفات خلیفه اللهی را در وجود مبارکشان به کمال رسانده اند، در میان یاران و پیروان این بزرگواران نیز افرادی وجود دارند، که در رهپویی و اطاعت و تبعیت و معیت، رتبه ای بس عالی داشته و شاید کسی به پای آنان در این مراحل نیز نرسیده و نتواند برسد. این چنین اشخاصی باید مورد توجه عامه و دیگر پیروان و دوستداران خط امامت و ولایت قرار گرفته و درسهای عملی از آنان فرا گرفته شود.

قمر منیر بنی هاشم، حضرت ابوالفضل العباس (ع) جزء این شخصیتهای برتر ونمونه و کمیاب و نایاب هستند که توانستند درس امامت و ولایتمداری را بر همگان تعلیم دهند. آن بزرگوار مجسمه ی زیبای یک پیرو و حامی و ولایت پذیر بودند که تمامی فضایل لازم برای این مقام را در خود به منصه ظهور رساندند. خصوصیاتی که قلم از وصفش و زبان از بیانش عاجز است اما آب دریا را اگر نتوان چشید ور بقدر تشنگی باید چشید.

یکی از این ویژگیهای بسیار ممتاز ایشان که در ماندگاری و جاودان بودن نام و آوازه اش بسیار تأثیر داشت، وفای آن بزرگوار بود.

 
«وفا» از ویژگیهای مهم انسان است معیاری در شناخت نیکی و اصالت فرد می باشد. و این صفت آن زمان بسیار پسندیده تر بوده و صاحبش را محبوبتر خواهد نمود که فرد در رابطه با میثاق و عهد الهی وفاداری نشان دهد. که در این بین نیز وفاداری به امامان معصوم(ع) از مهمترین و برترین مصادیق وفا به میثاق الهی است. این عنصر پر فضیلت در وجود عباس(ع) چنان متبلور بود که در تاریخ عنوان مظهر وفا
را به خود اختصاص داد بطوریکه تاکنون هر جا نامش می درخشد، وفا و وفاداریش نیز همردیف نامش، جلوه گری میکند. جریان امان نامه و پاسخ دندان شکن حضرت ابوالفضل به شمر ملعون یکی از صحنه های شکوهمند وفاداری حضرت ابوالفضل (ع) می باشد.

 
این ویژگی نشأت یافته از تقوای فطری و عقلانی بوده و خبر از سلامت ماندن فطرت پاک انسان می دهد و بقدری اهمیت دارد که خداوند متعال در قرآن وفاداران را نزدیکتر به هدایت از سایرین معرفی میکند و قابلیت هدایت آنها را بیشتر از دیگران می داند، و یا در جای دیگر مجوز جنگ با کفار را برگشت آنان به وفاداری کردن به عهد و پیمان خوداعلام می کند. تکریم فرشتگان و رسیدن امدادهای غیبی به وفاداران، آرامش قلبی و روحی از انجام به این مسئولیت خطیر، از دیگر تبعات این عنصر بسیار با ارزش می باشد.

 
از دیگر ویژگی ممتاز در صحنه ولایت پذیری و نظام ولایی، عنصر «غیرت» است. این عنصر، موثرترین خصلتی است که انسان را در دفاع از حق یاری و نصرت میرساند.«غیرت» نیرویی در درون انسان ایجاد می کند که لحظه و آنی در برابر ظلم و تجاوز به نوامیس الهی درنگ را جایز ندانسته و در این راه تا پای جان نیز می رود.

 
علاوه بر این، بنا به فرموده ی حضرت علی(ع)، غیرت، میزان عفت مرد را نشانگر است، دفاع غیرتمندانه حضرت ابوالفضل در واقعه کربلا، در تاریخ، عالترین نمود غیرت است که کسی تا کنون در غیرت و پاسداری از نوامیس الهی به پایش نرسیده است.
از جهت دانش و حکمت و شجاعت و اخلاص نیز علمدار کربلا زبانزد خاص و عام است و همه اهل ولاء بر وجود نازنینش غبطه خورده و همین ویژگیهاست که حضرت سجاد (ع) درباره ایشان فرمودند:

«عمویم عباس در پیشگاه خداوند منزلتی دارد که در روز قیامت همه شهدا غبطه اش را می خورند».

سالروز ولادت این پیرو رشید و جانباز بی مثال کربلا، فرصتی است که ما نیز چنین صفات و فضایلی را از ایشان آموخته و در راه یاری رساندن به امام زمان خویش نهایت وفا و اخلاص و شجاعت و ملبس شدن به خصایص یک پیرو از جان گذشته را از این بزرگوار بیاموزیم و در عصر انتظار در خود پیاده کنیم، باشد که در دولت ظهور و مدینه فاضله عباسی برای امام زمان خود گردیم.

images.jpg3

 

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

ثُمَّ إِنَّ عَلَيْنَا بَيَانَهُ
The exposition of its meaning surely rests on Us.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 38
  • بازدید دیروز: 101
  • بازدید هفته: 1,333
  • بازدید ماه: 5,678
  • کل بازدید ها: 842,938
  • کل نوشته‌ها: 931