“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

از مصادیق انتظار فرج …؟

انتظار فرج در روایات بعنوان بهترین اعمال و دوست داشتنی ترین عمل نزد خدا عنوان شده است.

خداوند متعال منتظر فرج و گشایش را خیلی دوست میدارد و حال این فرصت برای مردم آخرالزمان فراهم شده و بعبارتی اینک دوران غیبت امام زمان دوران منتظرین فرج است و باید مردم از این فرصت استفاده کرده و با فضلیت گردند.
برای اینکار حسن معاشرت با همسایه در روایات بعنوان یکی از مصادیق انتظار فرج مطرح شده است، که اینک با توجه به زندگی شهری و آپارتمانی اهمیت و ضرورت و اثرات آن بیش از بیش روشن میگردد، پدیده ای که بعنوان معضل بزرگ در جوامع مورد بررسی قرار گرفنه و در آرامش و یا آسایش و امنیت خانواده ها بعنوان فاکتور مهم مطرح میباشد.
در اهمیت حسن جواری همین بس که پیامبر اکرم (ص) همسایه بد را کمر شکن دانسته و شرط خرید خانه را شناسایی همسایه ها اعلام و به فرض همسایه خوب خرید خانه را تایید میفرمایند، و امام علی (ع) هم همسایه بد را بزرگترین رنج و سخت ترین بلا میداند.
برای روشن شدن این بلای عظمی باید گفت که چشمان همسایه بد همواره شخص را می پاید و دلش او را رسوا میخواهد، اگر خوبی ببیند آن را می پوشاند و اگر بدی ببیند آن را آشکار و همه جا پخش میکند.
حال با توجه به اهمیت همسایه باید حسن همجواری که نشانه انتظار فرج است را تحلیل کرد.
اولین شاخصه حسن الجوار احترام به همسایه است که مانند احترام به مادر میباشد و رفع نیازهای او در تمامی حوزه ها و استجابت درخواست کمک او و دلداری در هنگام مصیبت و تبریک در هنگام خوشی از دیگر موارد نیکی به همسایه است، و برخورد کریمانه و بخشش خطا و چشم پوشی از دیگر موارد آن است و جالب اینکه حضرت رسول اکرم(ص) در حق همسایه میفرمایند که با بوی و دود دیگت او را ناراحت نکن مگر آن که مقداری از غذای آن را برای او بفرستی.
اما حسن معاشرت با همسایه اثرات ارزنده ای دارد که آبادی خانه ها و زیادی عمر و رزق از جمله آنهاست.
حال در این روزگار آخرالزمان برای عاشقان و دوستداران و منتظران حضرت فرض است که حس معاشرت با همسایگان خود داشته و انتظار واقعی خود را نشان دهند و با این کار زمینه فرج حضرت مهدی(ع) را فراهم نمایند، چرا که با حُسن معاشرت با همسایه که مرز آن تا چهل خانه تعریف شده که خود بخود صفا و وفا در جامعه ایجاد شده و آسایش و آرامش جسمی و روحی موجود در جامعه نوید پایان غیبت حضرت مهدی(عج) را فریاد میکند و بر لبان غنچه لبخند و شادی شکوفا مینماید.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَلَقَدْ أَنْزَلْنَا إِلَيْكَ آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ ۖ وَمَا يَكْفُرُ بِهَا إِلَّا الْفَاسِقُونَ
We have sent clear signs to you, such as none can deny except those who transgress the truth.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 7
  • بازدید دیروز: 107
  • بازدید هفته: 1,282
  • بازدید ماه: 7,142
  • کل بازدید ها: 810,864
  • کل نوشته‌ها: 913