اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

امام و کعبه…(شب چهارم)

کربلا کعبه جان است خدا میداند قبله هر دو جهان است خدا میداند
در طواف حرم قدس ابا عبدالله مرغ دل اشک فشان است خدا میداند
روز محشر چو نکو بنگری از داغ حسین روی هر سینه نشان هست خدا میداند
سلام بر داغداران حسین، سلام بر عزاداران حسین و سلام بر پیروان حسین
در رابطه با آخرین فرمایش حضرت اباعبدالله که فرمودند:

«قولوا لاولیائنا یَهتَمُونَ فی اقامه مصائبنا»؛

در این مبحث از زاویه دیگری به این فرمایش حضرت پرداخت خواهد شد تا اهمیت “همّت بر اقامه مصیبت ” بیشترو شفافتر گردد.
علاوه بر ضروریاتی که قبلا بحث شد، ضرورت دیگر، مثال کعبه بودن امام می باشد که در کلام حضرت پیامبر(ص) و حضرات معصومین(ع) آمده است، از جمله روایات:
حضرت پیامبر(ص) فرمودند:

« مثلُ الإمامِ مثلُ الکعبه تُؤْتی وَلا تَأْتی»،


در جای دیگر فرمودند:

«مَثَلُ عَلِیٍّ فِیکُم ـ فِی هذِهِ الأُمَّهِ ـ کَمَثَلِ الْکَعْبَهِ الْمَسْتُورَهِ، النَّظَرُ اِلَیها عِبادَهٌ وَالْحَجُّ اِلَیها فَرِیضَهٌ»

« مثل علی در میان شما مانند کعبه مستوره است که نگاه به آن عبادت است و قصد و آهنگ بسوی او واجب».
رسول خدا (ص) فرمودند : «ألإمام ُ کالکعبه یُزار و لا یَزور»«امام مثل کعبه است مردم دور او را باید بگیرند و زیارتش کنند، او زیارت نمی کند».
امام کاظم علیه السلام از پدر بزرگوارش نقل می کند که رسول خدا (ص) هنگام وصیت خطاب به علی (ع)فرمود:

«فَاِنَّما مَثَلُکَ فِی الأُمَّهِ مَثَلُ الکَعْبَهِ نَصَبَهااللّه ُ عَلَما وَاِنَّما تُؤْتِی مِنْ کُلِّ فَجٍّ عَمِیق وَنَأی سَحِیقٍ وَلا تَأتی وَاِنَّما اَنْتَ عَلَمُ الْهُدی وَنُورُالدِّینِ وَهُوَ نُورُاللّه»

«فقط مَثَل تو در میان امت، مَثل کعبه است که خداوند به عنوان عَلَم و پرچم، آن را نصب کرد و معین نمود و از هر درّه عمیق و ناحیه دور دستی به سوی او می شتابند و او به سوی آنها نمی رود؛ و تو (ای علی !) پرچم هدایتی و نور و روشنایی دینی و آن نور خدا است».
اما کعبه چیست که امام به آن تشبیه شده است؟ پیشینه ساخت و ساز کعبه به حضرت آدم و حوا برمیگردد که اولین بناکنندگان آن می باشند و بقیه پیامبران الوالعزم در ترمیم و ساخت آن نقش داشتند. کعبه به عنوان دلالت حسی دین و نماد و شعار اسلام و کل مجموعه اسلام و اخلاق و احکام است و حج به مانند تابلوی اسلام است که حاوی تمامی نکات دین اسلام می باشد و محوریت حج کعبه است که تمام مناسک حج بر گرد آن انجام می یابد. اگر حج تمرین یک زندگی توحیدی است و این زندگی بر مدار و محور خانه خدا انجام می گیرد، تشبیه امام به خانه خدا از این زاویه بسیار حائز اهمیت است. امام در هر زمان محور و مدار این زندگی توحیدی است و اینکه رسول خدا(ص) چنین جایگاهی را برای آن حضرت ترسیم می کند، برای جلوگیری از انحراف و گمراهی و شرک زدایی مردم است.
حال اگر مردم بسراغ این کعبه نروند اتفاقی برای کعبه نخواهد افتاد بلکه این مردم است که زیان می بینند. و در مباحث فقهی نیز این مسئله وجود دارد که اگر در دور کعبه هیچکس نباشد خدا بلا خواهد فرستاد و باید حاکم شرع در اینگونه موارد از بیت المال مسلمین افرادی را برای طواف بفرستند تا بلا دفع گردد. در طول تاریخ هم آنانکه بسراغ امام نرفتند گرفتار حاکمان جوری شدند که نتوانستند از آن نجات یابندو سرانجامشان به گمراهی کشیده شد. آری چنانچه حجّ با منا و مشعر و مناسک اما بدون طواف کعبه هیچ است به همانگونه هر عمل عبادی بدون امام هیچ است و ارزشی ندارد.
سه عنوان در این موضوع به ترتیب ضرورت کعبه و ادب ورود به محضر کعبه و بی توجهی به کعبه در این مجال ارائه خواهد شد.
ضرورت و اهمیت کعبه
در این خصوص روایاتی وجود دارد که سخن از اهمیت و ویژگیهایی است تا منزلت امام بیشتر روشن شود.
کعبه نمادی از برکت الهی است و برکت بمعنای نعمتی است که زوال ندارد و رزق است
کعبه حرم امن پروردگار متعال است
کعبه مقدس است و محترم.
کعبه مغناطیس دلهای اهل ایمان است چنانچه امام حسین(ع) حر و جون و زهیر ها برد…
کعبه مرکز تجمع و اقتدار اسلام و ایمان است. بعیارتی نفوذ زیاد دارد و توانمند و با قدرت است.
کعبه محل اجتماع برای عبودیت است
کعبه رمز وحدت و استقلال است
کعبه مرکز اعلام برائت از مستکبران است
کعبه محل گفتگو و رشد فرهنگی است
و امام نیز به همینگونه می باشد و با امام بودن و بسوی او رفتن این اثرات را برای انسان خواهد داشت.
اثرات بی توجهی به کعبه
بی توجهی به کعبه تیرگی و ظلمت آور است
بی توجهی به کعبه قساوت قلب می آورد
بی توجهی به کعبه نا امنی و بی امنیتی می آورد
بی توجهی به کعبه نقصان نعمت می آورد (امام اتمام نعمت و اکمال دین است طبق خطبه غدیر و نص قرآن)
بی توجهی به کعبه سختی معیشت می آورد “معیشت ضنک”، آنانکه دنبال آرامش اقتصادی هستند اگر خالصانه بسراغ امام روند حتما بهره مند خواهند شد
آداب حضور در کعبه
لبیک، اولین ادب رسیدن به محضر امام است، لبیک آن هم با پای برهنه، یعنی اعلام آمادگی برای خدمت و طاعت ، بعبارتی یعنی ای امام زمان من آماده خدمت و طاعت هستم، و خدمت یعنی وقف شبانه روزی خود برای امام جهت خدمت گزاری
رفع تعلقات و ذبح آنها در این زمینه بدون تفاخر و خود نمایی

در آخر نکته قابل توجه اینکه کعبه و حجّ از نشانه های عظمت پروردگار متعال می باشد،امام علی (ع) در یکی از سخنرانی های خود، یکی از حکمت های تشریع حج را نشان دادن عظمت الهی و تواضع بندگان در پیشگاه خداوند و اذعان و اعتراف به عزّت و بزرگی او می شمارد. «جَعَلَهُ (حَجّ بَیتِهِ الْحَرام) سُبْحانَهُ عَلامَه تَواضُعِهِم لِعَظَمَتِهِ وَاِذْعانِهِم لِعِزَّتِه» و با این تعبیر امام نیز که بسان کعبه می باشد نشان عظمت الهی است و اعتراف به عزت و بزرگی خدا.
آری آنانکه به سوی این کعبه ی حقیقی می آیند و آن وجود مقدس را طواف می کنند، از نور و برکت او بهره می گیرند و اگر جامعه و مردمی به سبب دوری از امام زمان و عدم اطاعت دچار بحران امنیت و معیشت و شیوع مفاسد شوند راهی بغیر از رجوع به امام و جبران مافات ندارند و این روزها ، اقامه مصیبت هم نوعی طواف به دور امام شهید است و هم جبران مافات با دعای امام عصر و بخشش گناهان در این مجالس شریف و مقدس،که از طرف امام سفارش شده است و شاید بتوان گفت:
درک این حقیقت یعنی بصیرت

 

مطالب بیشتر

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَمَا لِأَحَدٍ عِنْدَهُ مِنْ نِعْمَةٍ تُجْزَىٰ
And is under no one's obligation to return his favour,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 48
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 971
  • بازدید ماه: 3,861
  • کل بازدید ها: 837,189
  • کل نوشته‌ها: 930