اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

امّعه چه کسانی هستند؟

یکی از سفارشاتی که امام موسی کاظم (ع) به شیعیان خود فرموده است، دوری از “امّعه” بودن است.
امّعه ترکیبی از: أنا+مع + ه، بمعنای “من همراه او”، است، بعبارتی سست رأیی، و نداشتن موضع در برابر موضوع، و عدم داشتن جرأت در حکم خیر می باشد.
هستند کسانی که در برابر پیش آمدها و برنامه‌ ها، دیدگاه خاصی نداشته و تسلیم و پیرو کورکورانه اکثریت شده و بدون در نظر گرفتن عواقب کار، با آنها همراهی می کنند، که به دلیل بدون پشتوانه بودن این تصمیم و فقدان باور و تفکر، این روحیه از طرف امام موسی کاظم(ع) نهی شده است.
اینگونه افراد بیشترین اذیت و آزارها را به امامان معصوم(ع) رسانده و با رفتار ناشایست در حوزه دین، موجب تضعیف جبهه حق می شوند.
از عوامل ایجاد این روحیه می توان:
ترس
منفعت طلبی
راحت طلبی
عدم بکارگیری فکر
از زبان و چشم مردم متأثر شدن
عدم اعتماد به نفس
ترس از مردم
عدم باور و ایمان به کار خود
را نام برد، که هر یک از این موارد می تواند در شکل گیری صفت “امّعه” موثر واقع گردد.
از منظر دین، بی رأیی و در نتیجه، همسویی و همگرایی با اکثریت و تسلیم شدن در برابر اکثریت کمّی و یا سکوت بیجا و عدم حق گویی و نداشتن آبشخور فکری صحیح، از آفت های عقل است، که در آیات قرآن و روایات معصومین (ع) نهی شده و به مدح اقلیّت و مذمّت اکثریّت پرداخته شده است.

برای مثال خداوند متعال در آیه شریفه ۱۱۶ سوره انعام می فرماید:

«وَ اِنْ تُطِعْ اَکْثَرَ مَنْ فِى الاَْرْضِ یُضِلُّوکَ عَنْ سَبیلِ اللهِ»؛

«اگر از بیش تر کسانى که در روى زمین هستند اطاعت کنى، تو را از راه خدا گمراه مى کنند»

 

و علاوه بر این آیه، آیاتی نیز وجود دارند که همین “اکثریت” را با صفاتی از قبیل جهالت، ناسپاسی، و در برخی آیات به فقدان ایمان، وصف فرموده است. لذا پیروی متعصبانه یا تقلیدی،و عدم حق طلبی مورد نکوهش می باشد.
انسان عاقل و مۆمن در مسایل و تصمیم گیری ها، شایسته است که استقلال فکری داشته و خود را مستقل فرض کند و در برابر باور و موضعش، نباید از تنهایی بهراسد.
زیرا در دینداری، بدون شک این بهانه ها پذیرفته نیست، و زمانی انسان صالح می شود و در مسیر الی الله قرار می گیرد، که فهم و باور به کار انجام داده اش با دلایل متقن داشته و با اصیل زندگی کردن از ملامت دیگران نیز واهمه نداشته باشد.

image_pdfimage_print

یک دیدگاه برای امّعه چه کسانی هستند؟ قابل نمایش است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ
Created man from an embryo;

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 128
  • بازدید دیروز: 147
  • بازدید هفته: 1,044
  • بازدید ماه: 3,997
  • کل بازدید ها: 837,123
  • کل نوشته‌ها: 930