اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

«این‌الرجبیون» از تقسیم بندیهای قیامت

تقسیم‌بندی انسان ها از سوی خداوند متعال در دنیا و آخرت، بر اساس کمالات وجودی انسان ها و یا برعکس رذایل آنهاست؛ مثلاً: 

عالمین

محسنین

قاعدین

صابرین

مجاهدین

مشرکین

و ….

اما یک تقسیم هم وجود دارد که بر اساس انس انسان با اولیای الهی و ماه‌های خاص خداست، که از جمله ی این نوع تقسیم‌، «رجبیون» می‌باشد.

«رجبیون» انسانهای والا مقامی هستند که با  ماه رجب مأنوس می‌شوند و در شکل گیری شخصیت برجسته‌شان، انسیت با ماه رجب، موثر واقع می‌شود. پس ماه رجب و رجبیون در تقسیم‌بندی های ارزشی در آخرت موضوعیت داشته و بسیار قابل اعتناست؛ و به کسی می توان رجبی گفت که با این ماه شریف رفاقت، اهلیت و انس و صمیمیت یافته است.

ماه رجب فرصت بی نظیری هست، چرا که خدا این ماه را به خودش نسبت می‌دهد و می‌فرماید:

«الشهر شهری…»

این ماه، ماه من است، لذا آنهاییکه میخواهند به پاکی و نور و غیب، جهشی داشته باشند باید از این ماه رجب، بسیار استفاده کنند.

از بُعد زمانی، ماه رجب برای پرورش جوانح و روحیات انسان موحد در آخرالزمان و ولایی شدن و مهدوی گشتن، بسیار مهم هست که اگر توجه ویژه گردد، با این جهش، ده ها سال از جهت معنویت و تقرب، پیشروی خواهد داشت.

 ماه رجب چنان قدرتمند است که فقط با دو رکعت نماز همراه با اعتقاد و آمادگی، بخشش تمام گناهان عمر در آن اتفاق می‌افتد، لذا لازم است برای استفاده و بهره‌مندی، برنامه‌ریزی نمود.

انچه در این برنامه‌ریزی باید مورد توجه باشد، تغییر نوع فعالیتها هست‌ تا با این تغییر و ایجاد فرصتها، از این موسم بهره برد و سراسر وجود خود را در معرض نسیم های رحمت الهی، در این ماه قرار داد و نیز در این  برنامه‌ریزی حتماً لازمست، زمانی به عبادات این ماه اختصاص داده شود، که اگر خوب انجام گیرد، شوق و حال و هوای انسان برای زدودن زنگارهای روزگار ظلمانی و رفتن به فضای نورانی بیشتر خواهد شد.

بسیار جالب است که پیامبر اکرم(ص) از یک اتفاق و حقیقت خارجی در این ماه گزارش می‌دهد:

« عَنِ اَلنَّبِیِّ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ أَنَّهُ قَالَ: إِنَّ اَللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى نَصَبَ فِی اَلسَّمَاءِ اَلسَّابِعَهِ مَلَکاً یُقَالُ لَهُ اَلدَّاعِی فَإِذَا دَخَلَ شَهْرُ رَجَبٍ یُنَادِی ذَلِکَ اَلْمَلَکُ کُلَّ لَیْلَهٍ مِنْهُ إِلَى اَلصَّبَاحِ طُوبَى لِلذَّاکِرِینَ طُوبَى لِلطَّائِعِینَ وَ یَقُولُ اَللَّهُ تَعَالَى أَنَا جَلِیسُ مَنْ جَالَسَنِی وَ مُطِیعُ مَنْ أَطَاعَنِی وَ غَافِرُ مَنِ اِسْتَغْفَرَنِی اَلشَّهْرُ شَهْرِی وَ اَلْعَبْدُ عَبْدِی وَ اَلرَّحْمَهُ رَحْمَتِی فَمَنْ دَعَانِی فِی هَذَا اَلشَّهْرِ أَجَبْتُهُ وَ مَنْ سَأَلَنِی أَعْطَیْتُهُ وَ مَنِ اِسْتَهْدَانِی هَدَیْتُهُ وَ جَعَلْتُ هَذَا اَلشَّهْرَ حَبْلاً بَیْنِی وَ بَیْنَ عِبَادِی فَمَنِ اِعْتَصَمَ بِهِ وَصَلَ إِلَیّ»

اما برخی به حدی مشغول طبیعت و دنیا هستند که برایشان این‌ ماه با سایر ماه ها، تفاوتی ندارد، اما اهل دقت می فهمند و درک می کنند و در نتیجه در خود تغییرات روحی و بینشی و احساسی را متوجه می شوند.

آری ماه رجب، شروع دیگر است و آغاز انس و رفاقت دیگر با خدا و اولیای خدا، چرا که ماه رجب ماه ولایت است و ولادت حضرت امیر مؤمنان در این ماه می باشد.

خداوند متعال از سر سبقت رحمت بر غضبش، این ماه را در اختیار بندگان نهاده و ملک پاک و بی گناهی را به سوی بنده ‌ها گسیل می دارد تا ندای صمیمی و‌مهربان خود را به گوش آنان رسانده و آنها را به آغوشش دعوت نماید.

باشد که با این تطهیر و‌تقرب، آماده ی پذیرش ولیّ غائب خداوند متعال حضرت ولیعصر(عج) در جهان خود باشیم.

واقعاً چه قدر خدا، انسان را دوست دارد … !!!!

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَمَا أَدْرَاكَ مَا يَوْمُ الدِّينِ
How can you comprehend what the Day of Judgement is?

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 120
  • بازدید دیروز: 147
  • بازدید هفته: 1,036
  • بازدید ماه: 3,989
  • کل بازدید ها: 837,115
  • کل نوشته‌ها: 930