«این‌الرجبیون» از تقسیم بندیهای قیامت

تقسیم‌بندی انسان ها از سوی خداوند متعال در دنیا و آخرت، بر اساس کمالات وجودی انسان ها و یا برعکس رذایل آنهاست؛ مثلاً: 

عالمین

محسنین

قاعدین

صابرین

مجاهدین

مشرکین

و ….

اما یک تقسیم هم وجود دارد که بر اساس انس انسان با اولیای الهی و ماه‌های خاص خداست، که از جمله ی این نوع تقسیم‌، «رجبیون» می‌باشد.

«رجبیون» انسانهای والا مقامی هستند که با  ماه رجب مأنوس می‌شوند و در شکل گیری شخصیت برجسته‌شان، انسیت با ماه رجب، موثر واقع می‌شود. پس ماه رجب و رجبیون در تقسیم‌بندی های ارزشی در آخرت موضوعیت داشته و بسیار قابل اعتناست؛ و به کسی می توان رجبی گفت که با این ماه شریف رفاقت، اهلیت و انس و صمیمیت یافته است.

ماه رجب فرصت بی نظیری هست، چرا که خدا این ماه را به خودش نسبت می‌دهد و می‌فرماید:

«الشهر شهری…»

این ماه، ماه من است، لذا آنهاییکه میخواهند به پاکی و نور و غیب، جهشی داشته باشند باید از این ماه رجب، بسیار استفاده کنند.

از بُعد زمانی، ماه رجب برای پرورش جوانح و روحیات انسان موحد در آخرالزمان و ولایی شدن و مهدوی گشتن، بسیار مهم هست که اگر توجه ویژه گردد، با این جهش، ده ها سال از جهت معنویت و تقرب، پیشروی خواهد داشت.

 ماه رجب چنان قدرتمند است که فقط با دو رکعت نماز همراه با اعتقاد و آمادگی، بخشش تمام گناهان عمر در آن اتفاق می‌افتد، لذا لازم است برای استفاده و بهره‌مندی، برنامه‌ریزی نمود.

انچه در این برنامه‌ریزی باید مورد توجه باشد، تغییر نوع فعالیتها هست‌ تا با این تغییر و ایجاد فرصتها، از این موسم بهره برد و سراسر وجود خود را در معرض نسیم های رحمت الهی، در این ماه قرار داد و نیز در این  برنامه‌ریزی حتماً لازمست، زمانی به عبادات این ماه اختصاص داده شود، که اگر خوب انجام گیرد، شوق و حال و هوای انسان برای زدودن زنگارهای روزگار ظلمانی و رفتن به فضای نورانی بیشتر خواهد شد.

بسیار جالب است که پیامبر اکرم(ص) از یک اتفاق و حقیقت خارجی در این ماه گزارش می‌دهد:

« عَنِ اَلنَّبِیِّ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ أَنَّهُ قَالَ: إِنَّ اَللَّهَ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى نَصَبَ فِی اَلسَّمَاءِ اَلسَّابِعَهِ مَلَکاً یُقَالُ لَهُ اَلدَّاعِی فَإِذَا دَخَلَ شَهْرُ رَجَبٍ یُنَادِی ذَلِکَ اَلْمَلَکُ کُلَّ لَیْلَهٍ مِنْهُ إِلَى اَلصَّبَاحِ طُوبَى لِلذَّاکِرِینَ طُوبَى لِلطَّائِعِینَ وَ یَقُولُ اَللَّهُ تَعَالَى أَنَا جَلِیسُ مَنْ جَالَسَنِی وَ مُطِیعُ مَنْ أَطَاعَنِی وَ غَافِرُ مَنِ اِسْتَغْفَرَنِی اَلشَّهْرُ شَهْرِی وَ اَلْعَبْدُ عَبْدِی وَ اَلرَّحْمَهُ رَحْمَتِی فَمَنْ دَعَانِی فِی هَذَا اَلشَّهْرِ أَجَبْتُهُ وَ مَنْ سَأَلَنِی أَعْطَیْتُهُ وَ مَنِ اِسْتَهْدَانِی هَدَیْتُهُ وَ جَعَلْتُ هَذَا اَلشَّهْرَ حَبْلاً بَیْنِی وَ بَیْنَ عِبَادِی فَمَنِ اِعْتَصَمَ بِهِ وَصَلَ إِلَیّ»

اما برخی به حدی مشغول طبیعت و دنیا هستند که برایشان این‌ ماه با سایر ماه ها، تفاوتی ندارد، اما اهل دقت می فهمند و درک می کنند و در نتیجه در خود تغییرات روحی و بینشی و احساسی را متوجه می شوند.

آری ماه رجب، شروع دیگر است و آغاز انس و رفاقت دیگر با خدا و اولیای خدا، چرا که ماه رجب ماه ولایت است و ولادت حضرت امیر مؤمنان در این ماه می باشد.

خداوند متعال از سر سبقت رحمت بر غضبش، این ماه را در اختیار بندگان نهاده و ملک پاک و بی گناهی را به سوی بنده ‌ها گسیل می دارد تا ندای صمیمی و‌مهربان خود را به گوش آنان رسانده و آنها را به آغوشش دعوت نماید.

باشد که با این تطهیر و‌تقرب، آماده ی پذیرش ولیّ غائب خداوند متعال حضرت ولیعصر(عج) در جهان خود باشیم.

واقعاً چه قدر خدا، انسان را دوست دارد … !!!!