“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

ای وای از دست یاران و اصحاب …

در ایام پایانی ماه صفر و در آستانه شهادت حضرت امام حسن (علیه السلام) تنهایی ، غربت و مظلومیت امام حسن مجتبی (علیه السلام) دلها را بی قرار و آه و افسوس و نکبت را روانه ی یاران و اصحاب بی وفا ی آن امام همام می نماید. زیرا امام حسن (علیه السلام)تنها امام معصومی است که یاران و پیروانش او را شکست داده و گرفتار مظلومیت نموده و به قول امام امت خمینی (قدس سره) بزرگ بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران “امام حسن (علیه السلام)آن اندازه گرفتاری که از این دوستان و اصحابش داشت از دیگران نداشت”.
اصحابی که توجه نداشتند که امام زمانشان به چه نقشه ای دارد عمل می کن،,باخیالهای کوچکشان و با افکار ناقصشان در مقابلش ایستادند،غارتش کردند، اذیتش کردند و معاهده با دشمنش کردند و هزار جور بساط درست نمودند.
آری یاران و اصحاب حضرت امام حسن (علیه السلام) گرفتار مثلث شوم مال، جاه، مقامِ تعریف شده از سوی معاویه بودند و نفاق، جهل، حماقت، رخوت و سستی چنان آنان را فرا گرفته بود که امام و رهبر را به ضلالت و گمراهی متهم می نمودند.
چندین بار قصد جان امام خود را کردند و یاران آن حضرت چنان ذلیل شده بودند که برای فروش خود با خریداران انسانیت و شرف به نام معاویه و سپاهش چانه می زدند و چنان دلبسته و فریفته” اسلام اشرافیت” شده بودند که اصلا توجهی به ”اسلام عدالت” نکرده و از طرح آن سخت ناراحت می شدند.
چنان در شک و تردید و حیرت اسیر بودند که امام خود را مجبور به صلح با معاویه نمودند؛ فلذا امام آن سردار تنها و اسوه غربت در مزمت یاران خود چنین می فرمایند:

شگفت از مردمانی که پی در پی نه حیا دارند و نه دین؛ وای بر شما، سوگند به خدا اگر مرا بکشید معاویه به هیچ یک از وعده هایش که برای کشتن من داده است عمل نخواهد کرد؛ سوگند به خدا معاویه برایم بهتر از آنان است ؛ می پندارند که شیعیان من هستند ولی در پی قتل من بر آمدند و اموالم را به غارت بردند، سوگند بخدا اگر با معاویه بجنگم اینان مرا کتف بسته تسلیم او می کنند.
من کاری بهتر از جهاد با معاویه سراغ ندارم اگر یارانی می یافتم شبانه روز را در مبارزه با معاویه می گذرانیدم و کار را در دست او نمی گذاشتم.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

فَمَنْ شَاءَ ذَكَرَهُ
For any one who desires to bear it in mind,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 239
  • بازدید دیروز: 190
  • بازدید هفته: 1,454
  • بازدید ماه: 6,274
  • کل بازدید ها: 802,853
  • کل نوشته‌ها: 912