“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

ای وای از عادت زدگی

بار دیگر ماه رمضان فرا رسیده و روزه داری آغاز میشود و بر وفق عادت به روزه داری و صیام پرداخته و جشن فطر را ان شاءالله گرامی داشته و بر یادها و خاطرات خود خواهیم افزود ولی مصیبت و تأسف زمانی است که این ماه به عادت بی روحی تبدیل شود که شعایر آن فقط عادتها و رسومی سرگرم کننده بوده و از همه معانی اصلی و روح حقیقی خود تهی شود.
آری ترس آن است که این فریضه مهیج و با نشاط روزه، در ساحتهای وجودی ما و در خانه و کاشانه و شهر و بازار و اداره و محل کار و در خانه اندیشه و فکر رسوخ نکند، و فقط در ظاهر، خودش را نشان دهد که این نهایت جفا به این عبادت است.
آری روزه ماه رمضان فقط فعالیت های جسمی نیستند، بلکه از عقل و قلب سرچشمه و در قالب حس ریخته میشود و لذا هرگاه اعمال روزه داری بدون مشارکت و حضور عقل و قلب صورت گیرد، بی روح شده و به صورت عادت در خواهد آمد و فرد را فقط سرگرم خواهد نمود.
آری باید در روزه داری خود عنصر “فکر” و “ذکر” و “حب” و “صبر” و “حلم” را وارد کرده و احترام و رحمت و گرامیداشت انسان را آزمایش نموده و آتش جهنم و سوزانی را درک و به رمز و راز رهایی از آن به برکت صوم واقف شویم و با شناسایی و پرهیز از کارهای حرام در ماه صیام با نهایت شور و شوق و به اندازه طاقت سفره افطاری پهن کنیم، و مزه حسن اخلاق و صمت و خاموشی را بچشیم که فقط در این صورت است که ماه رمضان فضایی ایجاد میکند تا انسانی عزتمند و سرفراز پرورش یابد که فاتح مکه و پیروز جنگ بدر و سازنده تاریخ باشد و فقط در این شرایط است که باید گفت ماه رمضان:
ماه انس است
فصل و هنگام لمس الام همنوعان
موسم الفت جامعه و به فراموشی سپردن کینه ها
وحدت کلمه و نزدیکی قلبها
برانگیختن دوباره امت
و روزه ماه مبارک با این اوصاف نخستین گام برای ساختن امت و تاریخ است. پس بیاییم با شهامت تمام تغییرات اساسی در برنامه های فردی و اجتماعی خود با هدف رهایی صوم از زندان عادت در این ماه مبارک رمضان بدهیم و از برنامه های کلیشه ای به در آییم و طرح نو بیاندازیم و نترسیم.
مثلاً بجای اجرای مراسم عادی، در مجالس تمرین احترام به بزرگسال و رحمت و شفقت به کوچکسال را اجرا کنیم و مدلهای خوش اخلاقی را بیکدیگر بیان و شعار حفظ زبان و گوش و چشم را در این ماه عملی گردانیم و با جدیت تمام به جای قرائت بی روح و بی تأثیر قرآن در جلسات عمومی، اتاق بحران برای رفع غربت قرآن در فرد و جامعه تشکیل و فعالانه در آن شرکت و قهر قرآن از ما را به مهر و الفت تبدیل نمابیم.

آیا برای این تغییر آماده ایم؟

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

هَارُونَ أَخِي
Aaron my brother

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 119
  • بازدید دیروز: 107
  • بازدید هفته: 1,394
  • بازدید ماه: 7,254
  • کل بازدید ها: 810,976
  • کل نوشته‌ها: 913