“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

بازارگردی و خریدهای دم عیدی

تقریبا از نیمه بهمن به بعد بوی نوروز، از بازار بسوی خانه ها می رسد و تب خرید افراد خانه را گرفته و بی پول یا پولدار به سمت بازارها روانه می شوند. این رسم، دیرپایی است که در جوامع مختلف وجود داشته و بیشترافراد این امر را بر خود واجب قلمداد می کنند.
خرید و نو نوائی رسمی است که از عوامل نشاط فردی و اجتماعی محسوب می شود ولی آنجا که تبدیل به پدیده شومی بنام اسراف و چشم و هم چشمی می شود نه تنها نشاط آور نشده بلکه محنت زا و رنج افزا گشته و چه گریه ها که به بار نیاورده و چه خنده هایی را که از لبها محو نمی کند. و نیز قرار دادن برخی از لوازم منزل در لیست تعویض، پدیده شوم دیگری است که نشاط این رسم را از بین میبرد.
با هزاران تأسف عامل دیگر از بین برنده این نشاط ــ که معمولا اقشار متوسط به بالا مبتلا می شوند ــ، بیماری بازارگردی و اشتیاق به خریدهای لوکس و منحصر به فرد است که فرد مبتلا با از دست دادن سرمایه عمر خود هم، باز ممکن است از خرید خود رضایت نداشته و آنرا در خور شأن خود نداند و بزودی از آن دلسرد شده و به فکر تعویض یا خرید دیگر شود؛ و این در حالی است که بسیاری از خانواده ها محتاج این لوازم و حتی از آن ارزان قیمت تر هستند و واقع گرایانه بگوئیم که برای تامین نیازهای اولیه شان عاجزند اما…
به گفته پزشکان بیشتر مبتلایان به این بیماری از خانواده هایی هستند که سلامت روان نداشته و سابقه خودشیفتگی و اضطراب اجتماعی در آنها وجود دارد، که دست به خریدهای این چنینی زده و در ردیف اسرافکاران قرار می گیرند.
ناگفته نماند که رسانه ها نیز در این بیماری نقش بسزائی دارند، آنها با تبلیغات افراطی باعث گردیده اند دید مردم به رسمها و سنتها تغییر کرده و فقط نامی از آنها باقی بماند.
در گذشته نونوائی صرفا خرید و تعویض وسایل نبود بلکه با خانه تکانی و تغییراتی در دکوراسیون منزل این نونوائی و نشاط حاصل از آن بوجود می آمد. گرایش به مادیات و دوری از یاد خدا انسان را به وادی غفلت انداخته و شادی و نشاط حقیقی را از انسان میگیرد و او را به دلخوشیهای زودگذر و مقطعی دلبسته می کند. بازار گردی از آنجا که متناسب با مکر و حیله های شیطانی است با انسان که روح خدایی دارد تناسب زیادی نداشته و بیماری روحی در انسان بوجود می آورد؛ درحدیثی از پیامبر(ص) آمده است که:

«اَلسّوُقُ دارُ سَهوٍ وَ غَفلَةٍ فَمَن سَبَّحَ فیها تَسبیحَةً کَتَبَ اللهُ تَعالی بِها اَلفَ اَلفَ حَسَنَةً» (کنزالعمال ج4 ص126)

«بازار محل سهو و غفلت است پس هر کس در آنجا تسبیح کند، خدا برای این شخص هزار هزار حسنه می‌نویسد».

لازم به ذکر است که منظور از تسبیح فقط ذکر لسانی نیست بلکه خود را در اختیار خدا قرار دادن است تا خدا او را از شر شیطان و نفس در امان دارد و او را از فریفته شدن به زرق و برقهای مادیات غیر ضروری حفاظت نماید، چراکه تمامی بیماریهای روحی و روانی دور شدن انسان از یاد خداست یادی که او را از خطا و اشتباهات و گناهان بازدارد.
چه خوبست که با یک تدبیر حساب شده همگی مخصوصا اقشار مرفّه، اقشار نیازمند را در شادی و نشاط دم عیدی و نوروزی خود سهیم نمائیم و به برادری با شیطان تن ندهیم که اسرافکاران براداران شیاطین هستند:

«إِنَّ الْمُبَذِّرينَ كانُوا إِخْوانَ الشَّياطينِ وَ كانَ الشَّيْطانُ لِرَبِّهِ كَفُور».

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَاذْكُرْ أَخَا عَادٍ إِذْ أَنْذَرَ قَوْمَهُ بِالْأَحْقَافِ وَقَدْ خَلَتِ النُّذُرُ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا اللَّهَ إِنِّي أَخَافُ عَلَيْكُمْ عَذَابَ يَوْمٍ عَظِيمٍ
Remember (Hud) the brother of 'Ad. When he warned his people in Ahqaf -- though many a warner had come and gone before and after him: "Do not worship any one but God, for I fear the punishment of an awful day for you,"

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 119
  • بازدید دیروز: 107
  • بازدید هفته: 1,394
  • بازدید ماه: 7,254
  • کل بازدید ها: 810,976
  • کل نوشته‌ها: 913