اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

تبدیل زندگی به بندگی

سپاس خداوندی را سزاست که جهان را آفرید برای انسان و انسان را خلق کرد تا با هدایتش او را به هدف نهایی آفرینش که عبودیت و بندگی است نایل کند و این تنهاترین راه سعادت است.
و درود و سلام بر مربیان و آموزگاران بشر، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) که رسالتشان نجات بشر با آوای نرم حقیقت است.
هدفدار بودن زندگی حقیقتی است که همه ی افرادی که دغدغه ی رهایی از پوچی و غفلت دارند، آنرا باور و به آن ایمان دارند، اینگونه افراد همیشه در پی ایجاد شاکله ی مطلوب در خود بوده و تلاش در پایداری درونی این شاکله دارند.
موارد متعددی در این زمینه از بزرگان و پیشوایان دین بدست ما رسیده است که به چند مورد از آنها اشاره می شود:
1) دقت و توجه به عوامل تکلیف نما: به عبارت دیگر توجه به اموری که تکلیف انسان را شفاف و روشن بیان می کند. از جمله این امور می توان به موارد زیر اشاره کرد :
 شناخت و توجه به عناوین خود؛ توضیح اینکه من به تعداد عناوین خود وظیفه داشته که دقت در آنها و شناخت “عنوان خود” مرا در انجام رسالت و بهره مندی خود و دیگران از آن یاری می کند. برای مثال ؛ من به عنوان فرزند، به عنوان همسر، به عنوان متعلم، به عنوان معلم ، به عنوان همسایه، به عنوان هم جلسه ای، به عنوان منتظر… چه نقش ها و وظایفی می توانم ایفا کنم؟ .
 شناخت زمان: توجه به زمانها نیز عامل موفقیت در این مسیر است، زمان نماز، زمان استراحت، زمان کار و زمان تفریح و …
 شناخت مکان: مکان جلسه، محیط دانشگاه، محیط خانه، محیط بیرون از خانه و …
 شناخت نیاز: نیاز من چیست؟ و چگونه و از چه راهی باید این نیاز برطرف شود؟ نیاز دیگران نسبت به من چیست؟ نیاز کلی و اساسی جامعه چیست؟ من چه نقشی در برطرف کردن این نیاز دارم؟
2) برنامه ریزی دقیق، یعنی تقلیل زمان انجام کار و بدست آوردن زمان هدر نرفته ( فرصت سازی و جلوگیری از فرصت سوزی)
3) استفاده از امکانات (رایانه، تلفن همراه، محیط های آموزشی و تفریحی و …)
4) استفاده از الگوهای مناسب و فریفته نشدن به الگوهای ضد دینی
5) توکل : عنصر توکل مهمترین عامل موفقیت در این راستاست . توکل از ماده وکالت به معنای انتخاب وکیل است و وکیل خوب کسی است که حداقل 4 صفت را دارا باشد: آگاهی کافی، امانت داری، قدرت ، دلسوزی
6) توکل در معارف اسلامی به معنای وابسته به خدا بودن و عدم نگاه مستقل به خود و کار خود و هیچگاه به معنای سکون و دست روی دست گذاشتن نبوده و هیچ منافاتی با تلاش و کوشش ندارد، لذا در عین داشتن نهایت تلاش و سعی باید به خدا توکل نمود و نتیجه را از او خواست.
با توجه به موارد فوق می توان چنین گفت که انسان در رسیدن به هدف خلقت بر حسب شناختها و به اندازه ی دقت و توجه و توکلش کسب موفقیت کرده وهم در همین شناختهاست که لغزشگاهها معین می شوند و انسان می تواند این چنین طوق بندگی را با رغبت و شوق تمام به گردن آویخته و خود را از قید و بند و اسارتها رها ساخته و عبودیت را در خود تقویت نماید و زندگی را در نهایت به بندگی خداوند متعال مبدل سازد.
انسان نباید فراموش کند که بنده است و عبد و عبودیت به معنای بردگی نیست بلکه نهایت حریّت و با کرامت زیستن است.

image_pdfimage_print

یک دیدگاه برای تبدیل زندگی به بندگی قابل نمایش است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

كِتَابٌ أُنْزِلَ إِلَيْكَ فَلَا يَكُنْ فِي صَدْرِكَ حَرَجٌ مِنْهُ لِتُنْذِرَ بِهِ وَذِكْرَىٰ لِلْمُؤْمِنِينَ
This Book has been sent down to you; so do not hesitate to warn (the unbelievers) through it, and remind the faithful.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 46
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 969
  • بازدید ماه: 3,859
  • کل بازدید ها: 837,187
  • کل نوشته‌ها: 930