اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

تغییر علقه ها…

تمامی انسانها بر حسب روحیات خود دارای علاقه های خاصی هستند که تقریبا یک وجه تمایز و تفاوت میان افراد همین علاقه هاست.
علاقه را دوست داشتن، پیوند، تعلق داشتن به کسی یا چیزی، وابستگی عاطفی معنا میکنند، که اگر جمعی در این معانی صورت پذیرد بمعنای آنچه که انسان را اسیر خود کند و گریزی از آن برای انسان نباشد.
با این معانی ذکر شده علاقه های مختلفی در درون افراد وجود دارد:
علاقه به رشته های مختلف تحصیلی
علاقه به انواع هنر
علاقه اجتماعی
علاقه به سیاست
علاقه به تشریفات
علاقه به سفر
علاقه به مستحبات
علاقه به مطالعه
علاقه به شخص خاص
علاقه به کار خاص
و…..
همگی این علایق در جای خود دارای ارزش است و لازمه زندگی، اما آنچه که نکته و آفت این علایق میباشد، اسارت انسان در رابطه با این علاقه هاست. خداوند متعال انسان را مختار و صاحب اراده و اختیار خلق کرده است تا آزادانه با حریت تمام زندگی کند، و خود را اسیر و در قید بند دنیا و لوازمات آن قرار ندهد، و این بمعنای ترک علقه ها یا کنار زدن آنها نیست، بلکه مدیریت علاقه ها و در اولویت قائل شدن به آنها در شرایط و زمان و مکانهای متفاوت میباشد.
بسیاری از انسانها از تغییر علاقه و یا جابجایی عمودی و رتبه بندی کردن آنها واهمه دارند، و میترسند که با تغییر و بالا و پایین شدن آنها با مشکل مواجه شوند، در حالیکه اصلا چنبن نبوده بلکه تغییر علاقه ها و رفتن از علاقه سطح پایین به بالاترین علاقه، موجب خوشی و شادی حال انسان میگردد.
باتوجه به وابستگی که در علاقه بوجود می آید، ترک یا تغییر یا درجه بندی، سخت بنظر میرسد اما در پس این سختی نتایجی وجود دارد که تمامی سختیهای راه را بر انسان گوارا میکند، و یکی از رموز انسانهای رشد یافته و راه یافته همین مدیریت علاقه هاست.
قویترین انسانها کسانی هستند که به این مرحله و به این فکر در زندگی برسند که بتوانند علایق خود را تغییر و سازماندهی و مدیریت کنند، و از علاقه های رده های پایین و کم ارزش دست کشند و به علاقه های برتر و باقی برسند.
روز عید قربان روز گرامیداشت قویترین انسانهاست، عید قربان عید آن عده افرادی است که علاقه هاشان را کنترل کرده و کمترینها را قربانی برترینها میکنند.
عید قربان روز قربانی کردن علاقه هایی است که منیّت و خودخواهی انسان را تقویت میکند.
عید قربان روز قربانی کردن علاقه هایی است که در رسیدن به اصلی ترین علاقه که همانا خدا و اولیای الهی و هر چه در طول این مسیر است که باز میدارد.
عید قربان روز قربانی کردن علاقه های زمینی در برابر علاقه های آسمانی است….
این عید بر قویترین انسانها مبارک باد.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

قُلْ سِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الْمُجْرِمِينَ
Say: "Travel in the land and see how (bad) was the end of sinners."

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 48
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 971
  • بازدید ماه: 3,861
  • کل بازدید ها: 837,189
  • کل نوشته‌ها: 930