اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

تمرين رعايت حق الناس در ماه مبارك رمضان

ماه مبارك رمضان و فصل روزه داري بهترين فرصت و زمان براي تمرين رعايت حق الناس و تبديل مزاحمتهاي اجتماعي به مراحمتها است .
انسان به بركت نزول رحمت الهي در ماه رمضان و غل و زنجير شدن شيطان، اين دشمن سركش انسان، بهتر مي تواند رفتار هاي خلق آزار را شناسايي كرده و در جهت مراعات حقوق مردم و مواظبت بر عدم ايجاد مزاحمت ، برنامه ريزي نمايد و لذت اين برنامه ريزي و اجراي آن را در خود و جامعه ببينيم،به طور مثال؛
آيا ميدانيد كه اگر گذرگاهها ي عمومي به معابر و يا پاركينگ خصوصي تبديل شود و كالا و اجناس در مقابل مغازه و پياده رو توسط فروشندگان آن اجناس پهن شود و از خودروهاي دودزا استفاده شود و ماشين و موتور در جاي نامناسب در كوچه و خيابان پارك شود و به اصطلاح سد معبر گردد جامعه رنگ آسايش و آرامش را نمي بيند؟
آيا ميدانيد كه اگر درب تاكسي توسط مسافر، با سوار و پياده شدن به آرامي بسته شود به طور ناخود آگاه و بسيار موثر، محبت و آرامش در ارتباط بين فردي ايجاد خواهد شد و لحن عصباني در اداي كلمه”آرامتر” توسط راننده به لبخند رضايت دروني او تبدیل خواهد شد و در نتيجه راننده ،رعايت علائم رانندگي را بهتر رعایت كرده و به طور خود جوش و دروني حقوق مسافران را رعايت خواهد كرد؟
آيا ميدانيد كه اگر همسايه آپارتمان نشين وقتي كيسه زباله خانه خود را به جاي دم در گذاشتن به سطلهاي بزرگ تعبيه شده توسط شهرداري در سر كوچه و خيابان بگذارد، ناخواسته و بسيار موثر ارتباط همسايگي را تقويت خواهد نمود؟
آيا ميدانيد كه بنّايي و ساختمان سازي و شن و ماسه و آجر و خاك را در مسير مردم ريختن و راه را بند آوردن و گرد و خاك را به حلق و زندگي ديگران رساندن از مصاديق بارز مزاحمت و عدم رعايت حقوق الناس ميباشد؟
آيا می دانید صداي لبخند و قهقهه خود و ميهمانان در حياط خانه در نصف شب و زمان استراحت همسايگان آن هم در اوج فصل گرما و تابستان كه پنجره ها به روي طبيعت باز است ، ناخود آگاه باعث تيره شدن روابط همسايگي ميگردد.
و آيا ميدانيد كه مكالمه بلند با گوشي همراه در محيطي كه ديگران نياز به آرامش دارند و مزاحمتها ي تلفني براي ديگران و بي جهت تماس گرفتن یا گوشي تلفن را بعنوان سرگرمي و بازي در اختيار كودكان گذاشتن و سرزده و بيخبر وارد محل كار و يا زندگي ديگران شدن از مصاديق بارز گناه می باشد؟
یادمان هست که سفارش حضرت رسول اكرم (ص) مبني بر بهترين عمل در ماه مبارك رمضان ورع از محارم الهه ميباشند!
پس چه بهتر است كه با رعايت نمادين مزاحمت مطرح شده در اين مطلب و رفع مزاحمت و تبديل آن به مراحمت بتوانيم روح و روان جامعه خود را آسايش و آرامش بدهيم.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

قَالُوا لَمْ نَكُ مِنَ الْمُصَلِّينَ
They will answer: "We did not fulfil our devotional obligations,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 128
  • بازدید دیروز: 147
  • بازدید هفته: 1,044
  • بازدید ماه: 3,997
  • کل بازدید ها: 837,123
  • کل نوشته‌ها: 930