اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

تمرکز در مجلس عزاداری

شما خواننده ی گرامی حتما تجربه دارید در اوقاتی که غرقِ انجام کاری می‌شوید، چقدر حس خوبی دارید چرا که در این حالت به بهره‌وری واقعی می‌رسید و با کارهای لهوی و‌ بیهوده، خودتان را سرگرم نمی‌کنید.
در این لحظات، هدفمند بودن برای انسان ملموس شده و گذشت زمان حس نمی‌شود، و‌ حتی احساس هیجان‌انگیزی هم برای انسان به ارمغان دارد.
بیشترین کارایی و قدرت فکری بیشتر مردم، مربوط به زمانی است که از اشتغال های مختلف، فراغت می‌یابند و بالاترین میزان تمرکز افراد نیز، در هنگام صبح یا اواخر شب است.
تمرکز کردن یعنی اینکه فرد بتواند توجه و اراده‌‌ و‌ کل ساحت پنجگانه‌اش را همسو کند و کنترلِ آنها را در اختیار داشته باشد.

تمرکز یعنی تواناییِ متمرکز شدن بر روی یک موضوع، شیء یا فکر و بیرون راندن تمام افکار، ایده‌ها، احساسات و هیجان‌های نامربوط از ذهن و قلب و احساس.

تمرکز یعنی به‌ جایِ از این شاخه به آن شاخه پریدن و از دست دادن توجه و زمان و انرژی، در هر زمان تنها یک کار را انجام دادن.

در هنگام تمرکز، تنها «یک موضوع» توجه فرد را به خود مشغول می‌کند و با تمام انرژی، بر همین فکر واحد متمرکز می‌شود.
روانشناسان برای تمرکز یافتن جهت مهارت یابی و یادگیری یا درمان برخی بیماری ها، راه ها و عوامل بسیاری تجویز می‌کنند؛ از جمله موقعیت ها و عواملی که شاید اکثراً مورد غفلت واقع شده اما برای “تمرکز” بسیار مناسب و مفید است، مجالس عزاداری حضرت اباعبدالله(ع) می‌باشد.
این مجالس زیر نظر کسی است که قلب همه شیعیان و‌ دوستداران و محبین در این ایام متوجه آن بزرگوار است و دلدادگی در این ایام به اوج خود می رسد، لذا حضور در این مجالس برای تمرکز کردن جهت افزایش معرفت به آن بزرگوار و درک و فهم هدف آن امام شهید از قیام، و توجه به اصول حاکم بر زندگی ایشان، بسیار مؤثر است.
فردی که در این مجلس حاضر می شود اگر:
✓ در صحبت های ایراد شده در آن مجلس
✓ روضه‌ های خوانده شده در عزای ایشان
✓ به مخاطبین و آمد و شد های آن مجلس توجه کند، به نکاتی دست می یابد که در هیچ مکانی قابل دریافت نیست.
ایام محرم بهترین فرصت برای شرکت در این مراسم و یافتن نایافته‌هایی از واقعه ی عاشورا می باشد، که جز با دقت و تمرکز و عنایت آن بزرگوار به دست نمی آید.
بر همه ی شیعیان و دوستداران داغدار آن بزرگوار است که چنانچه بانی تشکیل جلسات هستند در دادن خوراکی های ذهنی و فکری و معرفتی و قلبی و احساسی بسیار دقت و تلاش کنند و اگر بعنوان مخاطب شرکت می کنند، در تمرکز کردن برای یافتن فلسفه ی مجالس عزاداری و معرفت افزایی نسبت به این واقعه ی عظیم، همت گمارند که چنانچه بیان گردید، فضای مجلس، کمک مضاعفی خواهد نمود.
اما آنچه که در این مجالس موانع تمرکز بوده و سبب پریشانی فکری می شود:
۱_ هماهنگ نبودن آیتم های برنامه و انتقال یافتن موضوعات پراکنده به مخاطب
۲_ عدم حضور در مجلس با احساس ضرورت و نداشتن مطالبه از مجلس عزا.
۳_ به جای تمرکز به برنامه، تمرکز و‌ رفت و شد در حواشی برنامه
۴_ حرف زدن های خارج از موضوع عزاداری با دیگر مخاطبین، در این مجالس
۵_ درگیر نکردن خود با واقعه ی کربلا و خود را در صحنه ی عاشورا ندیدن

به امید آنکه این محرم بتواند با تمرکز عزاداران، همه ی آنها را به حقیقت عزاداری رسانده و خروجی مجالس، تمرکز تلاشگران برای ظهور منتقم ایشان حضرت مهدی صاحب زمان(عج) باشد.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

قُلْ لِمَنِ الْأَرْضُ وَمَنْ فِيهَا إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ
Say: "To whom does the earth and whosoever is upon it then belong, if you know?"

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 21
  • بازدید دیروز: 101
  • بازدید هفته: 1,316
  • بازدید ماه: 5,661
  • کل بازدید ها: 842,921
  • کل نوشته‌ها: 931