اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

تکفیری ها (۲)

در امتداد تبار شناسی تکفیری ها، در این فرصت جهت قوام بخشی به مفهوم آن، به مطالبی دیگر در این موضوع که از ره آوردهای محققان در این حوزه است، اشاره می گردد.

 تکفیری جریانی است که میراث شوم خود را به نام اسلام جلوه می دهد و تا امروز متأسفانه تا حدودی توانسته منویات دشمنان اسلام را نیز در منطقه ایفا کند و به آرزوهای غرب،جامه عمل بپوشاند. و یکی از علل تشکیل گروهک ها در هم کوبیدن مثلث مقاومت مسلمانان می باشد، همان قدرت نرم شیعه که در کیفیت و ماهیتش درحیرتند؛ که در این راستا برای ایران محاصره اقتصادی و جنگ تحمیلی را رقم زدند، اما کاری از پیش نبردند.

از ویژگیهای اصلی این جریان یکی،شبکه ای بودن آن است، چنانچه روزگاری:

◊در الجزایر جریانی با عنوان انصارالشریعه ۲۰۰۰۰۰ نفر را بقتل میرسانند…
◊ در تونس گروهی با نام انصار السّنه که جهاد نکاح بیشتر در این جریان مطرح است فعالیت می کنند…
◊در نیجریه بر اساس جریان بوکو حرام ۳۰۰ دختر دزدیده شده (که حرف اصلی این جریان این است که هر کس بغیر از قرآن و حدیث کتابی بخوانند کافر هستند، وبا این باور، مدرسه ای را با تمام دانش آموزان به آتش میکشند)…
◊یا در سومالی گروه الشباب با قمه ها ی بزرگ، دست و سر مردم را قطع می کنند…
◊و امروز در خاورمیانه نیز گروه تکفیری با عنوان داعش، جنایتهای فجیعی را انجام می دهند…

که این ویژگی یعنی لینک شدن و شبکه ای شدن و گسترش این گروهک ها بسیار مهم و برای جهان اسلام بسیار خطرناک است…

دومین ویژگی آن،خشونت عریان است. در دین اسلام اگرکسی جهت قصاص حکم اعدام بخورد که به خاطر اثرات زیان بار صحنه اعدام آن را در ملأ عام قصاص نمی کنند، اما این گروهک وقیح، هر جنایتی را رسانه ای کرده و در جهان پخش می کنند اما دلیل رسانه ای نمودن جنایت ها نیز دو عامل اساسی است که از آن منتفع می گردند، چراکه هیچ جریانی دوست ندارد به جنایتکاری معروف شود، این جریان با این جنایتها قصد:
۱- ایجاد موج اسلام ستیزی و اسلام هراسی ( که این مسأله اسلام هراسی، مسئله جدیست، بنابه سخن یک سیاه پوست به یک مسلمان که چنین اظهار داشته بود که مسلمانان ما را نجات دادند بدین نحو که آن رفتارهای ناهنجاری که قبلا بر گردن سیاه پوستان آن منطقه بود، حالا تمام جنایتها با نام مسلمانان و اسلام رقم می خورد).
۲- از طرف دیگر قصد افزایش فتوحات خود با ایجاد رعب و وحشت.

با فراگیر شدن رسانه های جمعی و کمتر شدن حوزه خصوصی، کوچکترین حادثه در کمترین زمان را به جهانیان می رسانند، که از آثار آن نیز، تخریب افکار و باورهای افرادی است که دلبستگی به اسلام داشتند و حداقل بدبینی نسبت به دین اسلام را می توان بازگو کرد، اما باز به دلیل عدم مدیریت اساسی، در کنار موفقیت های نسبی، ایجاد نفرت در دل ها کرده، و امواج رسانه ای، ماهیت آنها را آشکار می کند، تا اهل سنت و اهل قبله بدانندکه دشمن با چه روش و شگردی به جنگ آمده است.
سومین ویژگی این جریان، به وجود آوردن همگرایی بین نحله های سلفی است، به عبارتی هم افزایی و تسری دادن خود به نحله های سنی و سلفی. در این شیوه آنان برای تعریف گروه خود و شیعه از اضداد استفاده می کنند، به عبارتی می گویند:
  ♦اهل سنت چیست؟ چیزی که شیعه نیست…
  ♦تکفیری کیست ؟کسی که مقابل شیعه است و کسی است که برای عقاید خود دست به شمشیر ببرد و خون مسلمانها و اهل قبله را حلال بشمارد .

آنها با فتواهای غلط ، آموزه های اسلام را بسیارسخیف جلوه می دهند، با انتشار احکامی چون:
• از حکم به اینکه نباید زیارت و توسل صورت گیرد قصد تخریب حرمین عسگرین را می کنند، در حالیکه امام شافعی در مصر، امام بخاری در ازبکستان ،ابوحنیفه در بغداد دارای مقبره هستند، استراتژی آنها این است که دشمنانشان را اولویت بندی می کنند که شیعه در اولویت نخست آنها قرار دارد و جالب اینکه اینان بسیار باورمندانه جهاد می کنند و در این جهاد از نیروهایی که در دل اسلام هستند اما آشنا نیستند استفاده می کنند و در اسلام هراسی، بهره برداری می نمایند.
• گل بردن برای مریض بدعت است.
• آب یخ خوردن بدعت است.
• کنار دیوار خوابیدن زن حرام است چون دیوار مذکر است.
• زمین گرد نیست.
• خوردن گوجه فرنگی حرام است چرا که وقتی گوجه فرنگی را به طور عمودی برش می دهیم، در وسط آن یک صلیب می بینیم…
• فتوای جهاد نکاح که زن می تواند با هیچ شرایطی با افرادی در ارتباط باشد.
• خوردن سمبوسه به علت داشتن شکل مثلث حرام است.
• یا اینکه با آیات قرآن تقطیع شده، حکم کشتن اعلام می کنند.
و بدین ترتیب اسلام را بی ارزش و واژگون جلوه می دهند و تمام صحنه های جنایت را به اسلام ختم می کنند و این چنین با برجسته نمودن و دامن زدن به اسلام هراسی، برای پیشبرد اهداف شومشان فعالیت می کنند.
هرچند مدعیان دروغین اسلام نیز به نوعی ، پیاده نظام این جریانات قرار گرفتند، اما اگر با دید باز نگریسته شود، در کنار این جریانات، باز به عنایت حضرت باریتعالی و حجت برحقش، توجه ها ملطفتِ عطوفت داشتن و رحمت و عقلانیت محور بودن دین اسلام می شود، چنانچه در قرآن نیز می فرماید:

             « فَبِمَا رَحْمَهٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ»    

اما چنانچه در مطلب قبلی نیز اشاره شد، علمای هوشمند و دقیق کشور ، احساس نگرانی کرده و برای پیشگیری این جریانات، اقداماتی را با عنوان کنگره واکاوی جریانهای تکفیری در شهر قم آغاز نمودند که بیش از سیصد نفر میهمان از علمای فِرَق مختلف مذهبی برای این کنگره دعوت شدند.
در آخر باید توجه وافر نمود که میراث اسلام بسیار مقدس است و هیچ یک از خشونت ها و اتفاق ها در هیچ فرقه ای به نفع مسلمانها نیست، لذا بایست در این دوران با قدرت نرم و گفتگو به این اوضاع سامان داد.باید به هوش و به گوش باشیم تا با ترفند های این جریانها، فتنه و غده در بدنه جامعه اسلامی رشد نکند که بدترین آثار را خواهد داشت.

اِلهی عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکی وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّهِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِی الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی السّاعَهَ السّاعَهَ السّاعَهَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَلَقَدْ جَاءَهُمْ رَسُولٌ مِنْهُمْ فَكَذَّبُوهُ فَأَخَذَهُمُ الْعَذَابُ وَهُمْ ظَالِمُونَ
An apostle came to them who was one of them, but they called him a liar. Then they were seized by torment for they were sinners.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 48
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 971
  • بازدید ماه: 3,861
  • کل بازدید ها: 837,189
  • کل نوشته‌ها: 930