اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جوان و جوانی

امروز 11 شعبان سالروز ولادت حضرت علی اکبر (ع) می باشد وبه همین مناسبت روز جوان نامیده شده است. گفتن از ویژگیهای فردی که در دامن ولایت پروریده شده کار آسانی نیست اما کلام شیرین و گوارای ولایت مساعد خوبی است در راه شناخت این بزرگوار. آنچه در وصفش رسیده جوانی که همانندجد خود رسول خدا(ص)در سیرت، سپید و در صورت، آسمانی بود و با وجودش نام و یاد پیامبر(ص) در ذهنها تداعی و تراوش میشد.

از این جهت پدرش امام حسین(ع) او را شبیه ترین مردم از جهت خَلق و خُلق و گفتار و آداب اجتماعی به رسول خدا(ص) معرفی فرمود. و آن زمان که اباعبدالله(ع) برای صوت قرآن جد گرامیش دلتنگ می شد، به علی می فرمود: علی جان! برایم قرآن بخوان تا از آن لذت و بهره ببرم.
آری این جوان از خانواده عصمت و طهارت قهرمانی بودبا ویژگیهای ممتاز، اهل حماسه و دانش، در جبهه شجاعانه می جنگید و در مجالس عالمانه و به دور از غرور و تکبر لب به سخن می گشود. آنچه گفته اند ازعلی اکبر(ع) و کلام و بیان و ادبش در محضر پدر و مادرو اطاعت و دلدادگی به ولی زمانش قطعا تحسین برانگیز است ، اما صرف در مقام تحسین قرار گرفتن و نام روز جوان گذاسشتن حق آن بزرگوار نیست بلکه الگو قرار دادنش و تبعیت از سیره اش تا حدودی خون ریخته شده اش در کربلا را جبران خواهد کرد.
مطالب فوق مقدمه ای بود تا از جوانی کردن گفته شود که امروزه تبدیل به شعاری شده است که جوان را به آسانی در موج آفتها و فتنه ها می اندازد و او را از این الگوها دور میسازدکه این به معنای جوانی نکردن نیست، جوانی کردن معنایی دارد که خصوصیات این دوران خود معنا دهنده به آن می باشد.
در دوره جوانی، جوان مرحله ای به نام بلوغ را پشت سر گذاشته و هویت نسبی خویش را بدست آورده است، جوان شخصی است که در یک تقسیم بندی ما بین دو دوره ناتوانی کودکی و پیری قرار دارد لذا بهترین، با نشاط ترین دوره عمر انسان است. از ویژگی خاص این مقطع حقیقت گرایی، تمایل به ابتکارو زیبائی، تقلید یا بعبارتی الگوپذیری از شخصیت مورد نظر، صاحب اندیشه، و علاقمند به تقدس و پاکی و فضیلت و آزادی و رفاقت، در عین حال دارنده مشکلات و مسائلی که باعث رنجشش می شود؛را میتوان نام برد؛ با این توصیف جوانی کردن یعنی اینکه از این ویژگیها استفاده کردن و به فکر آینده بودن.
ولی امروز جوانی کردن بمعنای دانشجو شدن، در کلاسهای مختلف ثبت نام کردن، بیشتر مصرف کننده بودن تا ابتکار و خلاقیت و تولید کردن، صادرکننده و گیرنده پیام، عضو فیس بوک شدن، مخاطب چتها و تانگو و وایبرها و انواع سیستم ارتباطی شدن و وقت خود را بیشتر در باشگاههای ورزشی و استخر و سرگرمی و تفریح گذراندن شده است. که باید گفت نه نگاه محافظه کارانه مطلق و تعطیل کردن اینها و نه جوانی کردن مطلق با این خصوصیات.

مسأله جوانی کردن به معنای درست کلمه باید باشد وگرنه لزوما بعد از نوجوانی ورود به جوانی حتمی است و سالها در این مقطع ماندن طبیعی، اما مهم سپری کردن و جوانی کردن در این مقطع مهم می باشد.

اگر سالروز ولادت جوان حضرت اباعبداله بنام روز جوانی کردن نام میگرفت قطعا کلی از معادلات بهم خورده و رمز جوان ماندن بر همه روشن شده و عامل جوان ماندن کشف می شد.
پس چه بهتر که بواسطه روز جوان نگاهی دوباره به جوان و ویژگیها ومشکلات و خصلتهای این زمان صورت گیرد و مساله جوانی کردن موضوع گفتگوها شده و جوانان هم به بهانه این روز درعالم وجودشان بازنگری کرده و جوانی کردن را واکاوی نموده و آنگاه اصطلاحا جوانی کنند تا خود و جامعه از عمل جوانانه با ویژگی خاصش بهرهمند گردند در غیر اینصورت این دوران در هاشوری از بی توجهی و بیخیالی مانده و این دوره مهم از عمر با اعمال و حرکات صوری و بی هدف و بی مبنا پر شده و ثمری برای عاقبت خود و دیگران نخواهد داشت.

….در سایه جوان سالار شهیدان حضرت علی اکبر(ع) جوان باشید و جوان بمانید و جوانی کنید…
روز جوان مبارک

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

أَفَتُمَارُونَهُ عَلَىٰ مَا يَرَىٰ
Will you dispute with him what he saw?

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 42
  • بازدید دیروز: 102
  • بازدید هفته: 912
  • بازدید ماه: 3,494
  • کل بازدید ها: 837,907
  • کل نوشته‌ها: 930