“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

جوان و زندگی

ایام و لحظه های جوانی توأم با هیجان و نشاط و احساسات لطیف و گرایش به خوشیهای متفاوت اعم از پوشش بروز، تفریحات متنوع، حساسیت در مدل مو و ….می باشد.
در این دوران مبنای افعال و اعمال جوان بیشتر احساسات او بوده و خوشی و اتفاق افتادن آنچه دوست دارد، تنها خواسته او میگردد، و خیلی کم هستند در این مقطع به آینده و فردای خود اندیشیده و تدبیری کنند.
در این دوران رفتارهای هیجانی و شاید هنجارشکنی و گریز از امر و نهی و باید و نباید، بلند پروازی در نوجوان بروز پیدا میکند، چراکه نه در عالم کودکیست که خود را وابسته احساس کند و تبعیت نماید نه بزرگسال است که نگران عواقب کارهایش باشد، یک دوران کاملا بی مسئولیتی و بی هدفی.
آرزو و رویاها در اوج و از خط قرمزها و محدوده ها فراری، در حقیقت، جسور و سنت شکن.
اما در این مقطع با یک مدیریت کاملا ماهرانه و دقیق و ظریف از سوی اولیاء و مربیان و مسئولان میتوان یک زندگی موفق و الهی برای یک نوجوان پایه ریزی کرد و به این ترتیب او را در رسیدن به شعور و شناخت در مسیر زندگی و فلسفه بایدها و نبایدها رهنمون ساخت.
که اگر ازین مسیر به سلامت طی طریق کند و در سه شاخه مسئولیت فردی، اجتماعی، الهی، موضع خود را صحیح انتخاب کند هویتی مطلوب و محبوب برایش تکوین می یابد.

یکی از موارد مهمی که در این فصل از زندگی نوجوان باید مورد توجه اولیاء و مربیان قرار گیرد، شکوفایی حس مسئولیت پذیری اوست که برای این امر مهم سه روش بایست بکار گرفته شود:
»مدیریت کریمانه
»نظارت هدایت مدارانه
»بیان استدلال محورانه
مدیریت کریمانه یعنی کاملا شخصیت نوجوان محترم و گرامی داشته شده و از دادن مسئولیتهای حساس و خطیر، هراسی نباشد.
نظارت هدایت مدارانه یعنی در عین اینکه از هر حیث، نظارت دقیق بر رفتار و اعمال نوجوان صورت گیرد اما سترها و پوششها و ندیده گرفتنها در قبال ایراد و اشکالهایش حتما جزو شگردهای نظارت بوده و هدایت کاملا غیر مستقیم بر نوجوان اعمال شود، تا به درجه استقلالی که دوست دارد برسد و ازین مسیر بسلامت عبور کند.
بیان استدلال محورانه یعنی هرگونه احکام و شریعت و قانون و مقرراتی بر اساس استدلال و منطق به وی ارائه گردد. چون در این بیشتر مباحث عقلی برای او مورد پسند بوده و دوست دارد از جهت عقلی بتواند یک حکم را تجزیه تحلیل نماید.
پس مقطعی که آکنده از شور و هیجان و عقل و منطق است، با کمک و هدایت و همکاری اولیاء خانه و مربیان مراکز آموزشی، بطور آرام و با کاهش اضطراب و استرسهای بیرونی، بسمت مقطع مسئولیت پذیری و رعایت محدوده های زندگی سوق یافته و جوانان برومندی چون علی اکبرها می توانند وارد جامعه شده و نقشهای خطیر و مهم ایفا نمایند.
جناب علی اکبر(ع) در سایه زیباترین مدیریت پدرش حضرت اباعبدالله (ع) بمقامی باریافت که خَلقاً و خُلقاً شبیه جدش رسول الله (ص) گشت و آنگاه در صحنه کربلا حماسه آفرید.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

إِنَّ سَعْيَكُمْ لَشَتَّىٰ
That your endeavour is for different ends.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 4
  • بازدید دیروز: 258
  • بازدید هفته: 1,636
  • بازدید ماه: 6,841
  • کل بازدید ها: 818,033
  • کل نوشته‌ها: 927