اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

خطرات چُرت غفلت

یکی از عوامل لغزش های انسان در مسیر دینداری، “چرت غفلت” می باشد. چرت به حالتی گفته می شود که انسان در آن حال از خود و محیط پیرامونی خود بی خبر گشته و تصمیم گیری های ناصواب در چنین لحظاتی اتفاق می افتد و با خواب متفاوت می باشد.
لذا ضمن اینکه دین اسلام برای خواب جایگاه ویژه ای قائل است، به همان میزان چرت غفلت را مذموم خوانده و از آن نهی کرده است.
این لحظات از منظر صحیفه سجادیه، “سنه الغفله” می باشد، که امام سجاد(ع) از این حالت به خدا پناه برده و در دعای هشتم صحیفه در کنار شمردن رذایل دیگر، چنین دعا می‌فرماید:

« اللَّهُمَّ إِنیِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَیَجَانِ الْحِرْصِ، وَ سَوْرَهِ الْغَضَبِ، وَ غَلَبَهِ الْحَسَدِ، وَ ضَعْفِ الصَّبْرِ، … و “سِنَهِ الْغَفْلَهِ”ِ… »

زمان غفلت انسان لحظه شکار او توسط شیطان می باشد و در حقیقت بذرپاشی و تخم گذاری شیطان، زمان غفلت انسان صورت می گیرد.
باید توجه داشت که در دو حالت است که انسان به چرت غفلت مبتلا می شود:
۱_ در تلاقی چرت غفلت با هیجانات عاطفی
۲_ در تلاقی چرت غفلت با لحظات تصمیم گیری و مأموریت
از مصادیق چرت غفلت در لحظهٔ هیجان عاطفی، بوجود آمدن غضب و شهوت می باشد.
و از مصادیق چرت غفلت در لحظات تصمیم گیری، عقب انداختن کارها و به تاخیر انداختن امور می باشد.
مثالهای تاریخی در روشن شدن موضوع، کمک بسزایی دارند:
زهیر از جمله اشخاصی بود که این نکبت را بوجود خود راه نداد. او از زمان خروج امام حسین(ع) از مکه، با فاصلهٔ معینی از امام حرکت می کرد، هرچند زهیر در خلاف و باطل بود اما در این مسیر کوچکترین غفلتی از خود نشان نداد و با دقت تمام حرکت می نمود، و یکی از دلایل عاقبت بخیری این شخص همین خصلتش بود که هنگام طلبیدن امام نیز چرت غفلت نداشته با بیداری تصمیم گرفت و دعوت را پذیرفت و از جمله فدائیان عاشورا شد.
اما شخصیت منفی صاحب این خصلت، “زبیر” پسر عمّ حضرت زهرا(س) بود، که لحظه چرت غفلت او در زمان گرفتن بیت المال از علی(ع) بوقوع پیوست و او را به نکبت انداخت.
نمونه دیگر، نحوه رفتار و کردار و برخوردهای اسرای کربلا که بعد از عاشورا بزرگترین انقلاب را بوجود آوردند، حالت بیداری و عدم چرت غفلت آن یگانه های دوران بود، بطوریکه خود دشمن از عملکرد آنان متأثر شده و اعتراف کردند که علیرغم شکنجه های فراوان هیچگونه رفتاری ناشایست و دور از ادب وحکمت از هیچ کدامشان سر نزد و بدین ترتیب هیچ آفتی این کاروان نور را نگرفت.
اوج یقظه و بیداری در رفتار و گفتار امام سجاد (ع) نیز مثال زدنیست، آن هنگام که قرار بود با ورود اسراء در دربار یزید، بزم عیش و عشرت برپا شود.آنان که در میان کلام امام سجاد(ع) با توطئه ای اقامه اذان نمودند،امام سجاد(ع) با شنیدن این فراز از اذان:

«اشهد ان لا اله الا الله»

فرمود:

«موی من، پوست من، گوشت من همه شهادت به یگانگی خدا می دهند»

و با اینکار خواست مردم را متوجه آسیب دیدگی جسمی خود فرماید.
و سپس با شنیدن این فراز:

«اشهد ان محمداً رسول الله»

حضرت عمامهٔ خویش را به وسط مجلس انداختند و فرمودند:

ای ملعون اگر بگویی محمد جدّ تو است که دروغی بیش نگفتی، و اگر بگویی جدّ من است، آیا با نوهٔ رسول خدا چنین رفتاری شایسته است؟
و بدین منوال اولین اختلاف در دربار یزید ما بین بزرگان ایجاد شد و یزید برای جمع کردن افتضاحات خود، چنین اظهار داشت که سه خواسته ی آنها را اجابت خواهد کرد، و سپس به سمت مدینه رهسپارشان خواهد نمود.
باز امام سجاد(ع) در نهایت یقظه و مبرّا از چرت غفلت در اولین خواسته فرمودند:

 

«…أَنْ تُریَنی وَجْهَ سَیِّدی وَ مَوْلایَ وَ أَبی، أَلْحُسَیْنِ فَأَتَزَوَّدُ مِنْهُ وَ أَنْظُرُ الَیْهِ وَ أُوَدِّعُهُ…»

«اینکه ببینم روی آقا و مولای و پدرم حسین را تا “زاد و توشه برگیرم” و “نظارت کنم” و “وداع نمایم”»؛

که این فرمایش حضرت را بدلیل اینکه عواقب شومی برای دربار یزید داشت برآورده نکردند، چون قبلاً با در معرض مشاهده گذاشتن “سر مبارک” حضرت و عکس العمل امام سجاد(ع)، رسوایی دامنشان را گرفته بود، لذا دیگر بار نمی خواستند در بین مردم و درباریان افتضاحاتشان بیش از پیش آشکار گردد.
اما دوخواسته دیگر این بزرگواران را که امام با مشورت با عمه شان حضرت زینب (س) طرح کرده بودند، عملی شد، و بدین ترتیب با به هم ریختن برنامه های دشمن پیروزمندانه اما با نهایت غم و خون دل، به مدینه بازگشتند.
و این برخوردهای امام در مقطع حساس که ناشی از حالت هوشیاری و اوج شور و شعور بود، درسی هست برای تمامی عزاداران و ارادتمندان و زائران اربعین امام حسین(ع) که این صفت و حالت رذل را از خود دور ساخته و شکار شیطان و کابینهٔ او نشوند، که در غیر اینصورت چه نتایج غیر قابل جبرانی برای انسان باقی می گذارد.
ابلیس بهترین انسان شناس و به صورت سازماندهی شده و ویرانگر، نقش فرماندهی خود را پیش می برد و جوامع انسانی را به بدبختی می کشاند، یکی از کابین های شیطان، شیطانی بنام “هِفاف” است، هفاف مامور اذیت انسان در بیابان ها و سفرهاست که در لحظات چرت غفلت انسان در سفر، قصد به دام انداختن انسان را دارد که ذکر موت از جمله عوامل عدم چرت غفلت و رفع ترفندهای شیطان و اعوان آن است که با کمک آن ذکر می توان در نهایت شور، با شعور تمام تصمیم گیری کرد و به هدف رسید و از خطرات چرت غفلت که می تواند انسان را در مقابل ولیّ زمانش قرار دهد، در امان ماند.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَإِذَا أَنْعَمْنَا عَلَى الْإِنْسَانِ أَعْرَضَ وَنَأَىٰ بِجَانِبِهِ ۖ وَإِذَا مَسَّهُ الشَّرُّ كَانَ يَئُوسًا
When We are gracious to man he turns away and moves aside; yet when evil befalls him he begins to despair.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 47
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 970
  • بازدید ماه: 3,860
  • کل بازدید ها: 837,188
  • کل نوشته‌ها: 930