اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

در محضر اهل صفا

دیدار عالم برکات خاص خود را دارد و طبق روایت نگاه به عالم عبادت است، مخصوصا اگر این دیدار مزین به کلام خداوند متعال و اولیای الهی گردد و حاوی توصیه ها و سفارشها و پندها و موعظه ها باشد که قطعا رحمت در رحمت است و برکات خاصه در آن مجلس جاری می شود.

هفته گذشته جمع سحاب اندیشه مفتخر حضور عالم گرانقدر و نویسنده محترم جناب آقای حاج شیخ عباس شیخ الرئیس کرمانی در جمع خود بود. محافل مختلفی در طول این هفته با حضور خواهران و برادران جهت بهره مندی از نفس و کلام آن بزرگوار ترتیب داده شد که در هر مجلس نکته نظرهای مهمی توسط ایشان بازگو و مورد توجه قرار داده میشد که در این مجال به چند مورد ازآنها جهت استفاده کاربران محترم و آنهایی که موفق به حضور نشدند، اشاره میگردد.
توصیه مشترک حاج آقای کرمانی برای افرادی که موفق به دیدارشان میشدند عبارت بود از:

 • تزکیه نفس
 •   حسن خلق
 •   بخشش (از همه چیز: علم، مال، محبت، مصاحبت و…) وبخشش سه نوع است: واجبات(خمس و زکات) و مستحبات (انفاق و احسان) و مرحله و نوع سوم:ایثار و فداکاری طبق آیه: «وَ یُطْعِمُونَ الطَّعامَ عَلى‏ حُبِّهِ مِسْکیناً وَ یَتیماً وَ أَسیراً»
 •   نماز شب
 •   انس با قرآن
 •   خدمت به حضرت ابا عبدالله(با تشکیل مجلس ذکر و روضه)
 •   یادخدا و یاد حضرت مهدی|(عج) در همه آنات و لحظه ها

ایشان در ادامه این توصیه ها فرمودند که انسان ترکیبی از شهوت، غضب، طمع وعقل است؛ اما آنچه که در این میان بسیار مهم و قابل توجه است اینکه هرسه مورد طمع و شهوت و غضب باید تابع عقل بوده و مدیریت آنها باید توسط عقل صورت پذیرد و عقل فرمانده این سه قوه باشد در غیر این صورت سه مورد باعث از بین بردن سلامت عقل شده و انسان را به فلاکت و ضلالت می کشاند.
از دیگر بیانات مهم ایشان اشاره به این آیه بود: «إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُم بُنيَانٌ مَّرْصُوصٌ» که در توضیحی که ارائه فرمودند یاران حضرت ولیعصر را آراسته شدن به ویژگیهای ذکر شده در این آیه معرفی نمودند و چنین بیان داشتند که این گروه فقط اهل حرف و سخن نیستند بلکه:

اولاً: اتحاد داشته و اهل قیام میباشند و برای کوبیدن باطل بلند می شوند؛
  دوماً: به قصد شهادت و کشته شدن قیام می کنند هرچند که کشته نشوند؛
  سوم اینکه: قصدشان شهادت در راه خداست و در اینکار مانند اصحاب حضرت ابا عبدالله اهل سبقت هستند.

و در توضیح کلمه”مرصوص” چنین بیان داشتند که اینان (313 نفر) مثل فلزی هستند که در یک کوره ریخته شده و ستونی از فلز و دیواری پولادین می شوند در راه مقابله و از بین بردن باطل و جهاد در راه خدا. و عمل به این آیه را رمز و توفیق صحابی شدن برای امام زمان(عج) ذکر نمودند.
دیگر مطلبی که در این دیدارها از ایشان استفاده گردید تاکید به” اجتماع قلوب “در میان منتظران با متخلق شدن به فضایل اخلاقی و از بین بردن رذایلی چون: حسد، سستی و غفلت وداشتن تعهد و وفا نسبت به امام زمان(عج) بود که از “وفا” به اطاعت مطلق از فرامین حضرت تعبیر نمودند نه حرکت و اطاعتهای سلیقه های و مقطعی؛ و نیز توصیه ی جدی به تقوای قلبی نمودند و ذکر کردند که اصحاب حضرت قلب شفاف مثل آئینه دارند.
هرچند کلام و توصیه های ایشان به این چند مورد خلاصه نمی شود، اما موارد ذکر شده از اهمّ آنها در دیدارهای مختلفی بود که حاج آقا کرمانی در این چند روز از سر لطف و شوق و ذوق خدمت به آستان امام زمان(ع) به دوستان ارائه فرمودند. باشد که اهل عمل شویم حتی به یک مورد از اینها.
از خداوند متعال برای تمامی عاشقان حضرت حجت(ع)و عالمان دینی که در راه دین از جان و مال و وقت و عمر دریغ نمیکنند طول عمر باعزت و افزایش علم و حلم و توفیقات روز افزون مسئلت داریم.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَلَا تَطْرُدِ الَّذِينَ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ بِالْغَدَاةِ وَالْعَشِيِّ يُرِيدُونَ وَجْهَهُ ۖ مَا عَلَيْكَ مِنْ حِسَابِهِمْ مِنْ شَيْءٍ وَمَا مِنْ حِسَابِكَ عَلَيْهِمْ مِنْ شَيْءٍ فَتَطْرُدَهُمْ فَتَكُونَ مِنَ الظَّالِمِينَ
Do not turn away those who supplicate their Lord morning and evening, seeking His magnificence. You are not accountable for them in the least, nor they for you at all. If you drive them away you will only be unjust.

Alternative content

بایگانی

آمــار

 • کاربران حاضر: 1
 • بازدید امروز: 31
 • بازدید دیروز: 101
 • بازدید هفته: 1,326
 • بازدید ماه: 5,671
 • کل بازدید ها: 842,931
 • کل نوشته‌ها: 931