اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

دوره غیبت، دوره غربال

اگر دوران غیبت مرحله بندی گردد، در مراحل آخر این دوران که آزمونی عظیم، دردی جانکاه و مجازاتی سخت است، اتفاقات خاصی خواهد افتاد، و “غربال” یکی از آن مراحل میباشد، آنهم غربال میان مؤمنان، برای تشخیص مؤمن حقیقی از مؤمن قلابی.
به عبارت دیگر، مرحله جداسازی باطل از حق، که خود را شبیه به حق نموده است.
پس این دوره غربال می‌رسد تا اهل نفاق از مومنان ظاهری جدا شوند و سپس در زمان ظهور در یک جبهه به فرماندهی حضرت به مبارزه برخیزند.
نکته مهم این واقعه اینکه، دو طرف این مبارزه، کفر و ایمان نیست، بلکه مبارزه و درگیری بین دو گروهی مطرح است که هر دو ادعای حبّ به اهل بیت دارند و اهل قرآن میباشند، که این نبرد داخلی میان مومنان، دردناکترین نبردهاست. زیرا آنان که سالها ادعای ایمان و مومنی کردند، به مرحله ریزش رسیده و ماهیتشان افشاء خواهد شد، و چه فلاکتی بالاتر از این که با نام و یاد حضرت به مبارزه با خود حضرت بروند و بجای حمایت، در مقابل حضرت قرار گیرند.
باید توجه داشت که تشکیل دولت کریمه، بشرط جداسازی ناخالصان از خالصان هست، چراکه تا نفاق و شرک و باطل خود را پنهان کرده، جامعه برای ورود مهدی فاطمه(س) آمادگی نخواهد داشت، حضرت علی(ع) میفرمایند:

«برای تشخیص راه درست، باید کسانی که از راه درست منحرف می‌شوند را بشناسید».

درک آینده توسط روایات بدست رسیده موجب می‌شود که انسان تحلیلی بر وضعیت خود داشته و خویشتن را محک بزند و آمادگی لازم برای ورود به این مراحل کسب کند، دوران غیبت با پیچیدگیهای خود، فرصتی برای تغییر و اصلاح میباشد و این علائم هشداری جدّی برای منتظران است، تا با دقت در عملکرد و خواسته های خود، در پی اصلاح خود برآمده و فکر و جسم و روح خود را آماده برای شرایط سخت غیبت نمایند، تا از این مراحل بتوانند سالم عبور کنند.
امام صادق(ع) میفرمایند:

«وقتی امام زمان(ع) ظهور کند، با جاهل‌هایی بدتر از دوران جاهلیت مواجه می‌شود که با تحلیل‌های غلط از قرآن به مقابله با امام زمان(ع) برمی‌خیزند».
در روایتی دیگر آمده : «وقتی امام زمان(ع) ظهور می‌کند، با جهل مردم مواجه خواهد شد_ جهلی بدتر از جاهل‌های دوران جاهلیت_»؛

«إِذَا قَامَ اسْتَقْبَلَ مِنْ جَهْلِ النَّاسِ…»(غیبت نعمانی/۲۹).

آری
»کج فهمی ها
»جهالت به این کج فهمی
» عدم اصلاح این کج فهمی
عاملی برای ریزش ها در مرحله غربال است؛ و از سوی دیگر سه عنصر:
»افزایش معرفت
» اصلاح و تغییر بینشهای رسوب گرفته
» افتادن به مسیر خدمت و سبقت در خدمت
میتواند از ریزشهای دوران غیبت نجات بخشد و با سلامت از این دوران گذر کند و در خیمه حضرت و در ظلّ توجهات ایشان بیارامد و خود را برای مبارزه با جاهلان و منافقان و مشرکان ، در سپاه امام زمان(عج) جای دهد.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

فَمَنْ شَاءَ ذَكَرَهُ
Let him then who heeds remember it.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 48
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 971
  • بازدید ماه: 3,861
  • کل بازدید ها: 837,189
  • کل نوشته‌ها: 930