“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

دیدن یا دیده شدن(آشنایی با خود پنهان)

یکی از تست های خودشناسی توجه به دغدغهٔ “دیدن” و “دیده شدن” در درون پنهان و پیدا کردن میزان علاقه و گرایش به این دو موضوع است، که تفاوت اساسی با هم دارند، بطوریکه “دیدن” و تبعاتش دستیابی به نکات آموزنده و کسب تجربه می باشد، اما “دیده شدن” ریشه در منیت و خودخواهی داشته و تبعاتش، غرور و به وجود آمدن رقابت ناسالم و به عبارتی چشم و هم چشمی و… است.


افرادی که در دیدن موفق هستند، طبیعتاً به طرز مناسب و پسندیده ای هم دیده خواهند شد، چرا که دیدن، توجه و دقت کردن در اتفاقات و رویدادها و ارتباطات، بالطبع فرد را حائز امتیازاتی می کند که منجر به دیده شدنش می شود، اما کسانی که فقط به دنبال دیده شدن هستند، به ندرت در دیدن، موفق می شوند، فلذا همیشه به دنبال خواسته های دیگران بوده تا شاید توجهشان را به خود جلب نمایند.

این چنین افرادی اگر صاحب اولادی هم باشند آنان را نیز به سمت دیده شدن و مورد توجه قرار گرفتن می کشانند و آموزشی برای “افزایش توجه و دقت” فرزندانشان نخواهند داشت، علی الخصوص که فرزندان، خود کانون توجه دیگر افراد هستند.
انسان فطرتاً نیاز به توجه و دیده شدن دارد، چرا که صاحب جسم و هویت و شخصیت است، و دوست دارد این داشته ها مورد توجه دیگران باشد و نظر آنان را به خود منعطف سازد، اما آنچه که آفت و ضرری برای رشد انسان است، عدم هدایت او به سمت دیدن و توجه کردن هست.
دیدن و توجه کردن به محیط پیرامونی، تعلم و رشد و هدایت و کسب تجربه در پی دارد، اما تلاش برای گدایی توجه و جلب نظر دیگران، فرد را در زحمت و تکلف انداخته و درصورت تلاش و به نتیجه نرسیدن و مورد تمجید و تعریف قرار نگرفتن، دچار عارضه های سوئی چون ناامیدی و افسردگی می شود.
پس بهتر است انسان بیشتر از دیده شدن به دیدن اهمیت قائل شود و اگر عنصر دیده شدن و نیاز به توجه دیگران را در وجودش یافت، هرچه سریعتر با افزایش دقت و توجهش این آفت را از خود وجودش بزداید.
نکته ی قابل توجه اینکه، عمل صالح انسان همیشه مورد توجه دیگران هست، هر چند انسان آن را هم پنهان کند، اما به نوعی آشکار شده و تحسین دیگران را بر می انگیزد.

 

 

لذا دغدغه ی دیدن و توجه داشتن مهم تر و پرثمرتر است از دغدغه دیده شدن.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

إِنَّ رَبَّكَ يَقْضِي بَيْنَهُمْ بِحُكْمِهِ ۚ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْعَلِيمُ
Surely your Lord in His wisdom will decide between them. He is all-mighty and all-knowing.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 7
  • بازدید دیروز: 107
  • بازدید هفته: 1,282
  • بازدید ماه: 7,142
  • کل بازدید ها: 810,864
  • کل نوشته‌ها: 913