“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

دینداری منهای مهدویت

ولایت حیات دین و قبول دینداری و عامل رشد و کمال در دینداریست «بنی الاسلام علی خمس: الصلوه، الزکوه، الصوم، الحج و الولایه و لم یناد بشء کما نودی بالولایه» و به تبع این اصل، “مهدویت” موضوع روز، و بستر تمامی برنامه های دینداری میباشد. نپرداختن به مبحث مهدویت در هر عنوانی از زندگی، ریشه در یک غفلت بزرگ و خطرناک دارد که اکثر مردم گرفتار این غفلتند.
نماز، روزه، حج، حجاب، حتی خمس، توسط بسیاری از مومنین بجا آورده میشود اماآنچه که باید به این اعمال عبادی رنگ ولعاب و زیبایی بخشد و مهر تایید این اعمال گردد، آنگونه که باید نیست، که بایست هر چه سریعتر چنین روالی بهم ریخته و بیداری در این زمینه صورت گیرد.
اندک مردمی هم از این منتظران باور به مهدویت بیزحمت و بی تلاش دارند و تنها، عنوان این امر مهم را بر دوش میکشند، نه کنشی، نه واکنشی، نه درگیری، نه تغییری … که لازمست این صنف از منتظران هم از لاک فردی بیرون آمده و به لایه های بیرونی مهدویت عنایت بیشتری داشته باشند.
یکی از آن مواردی که این دو گروه مشترکند و به آن روی می آورند و خود را با آن توجیه میکنند، “دعای ندبه” است.
که در حقیقت باید گفت دعای ندبه، زبانحال و دعای تلاشگران در عرصه فرهنگ و خدمت است، دعای ندبه برای کسانی نیست که از روی فراغت و بی هیچ دغدغه ای جهت ظهور، صبح جمعه حاضر شوند و بخوانند و گریه سر دهند.
دعای ندبه خوان لازم به حالی غیر از مناجات و راز و نیاز فردی دارد، حالت تقلب و روحیه ای ظلم ستیزانه، چراکه ظهور به افرادی با این روحیه بیشتر نیاز دارد. و امام زمان(ع) اصلی ترین هدفش مبارزه با ظلم و تربیت و تغییر انسانها از بی تفاوتی به دیگر خواهی است.
لذا دینداری بدون مهدویت و کار مهدوی انجام دادن، دینداری نسکی و ظاهری بوده، و هیچگونه تاثیری در رشد فرد و جامعه نخواهد گذاشت.
مثال دینداران منهای امام زمان(ع) مثل قوم بنی‌اسرائیل است که نخواستند به خود زحمتی داده و حرکتی کنند، لذا وقتی حضرت موسی(ع) فرمود:

برویم جنگ، گفتند: تو و خدایت به جنگ بروید، ما اینجا عبادت می‌کنیم.

در هر عملی که مومنی مستمراً به مهدویت، نپردازد، تبلیغ دین نسکی و عافیت طلبانه میباشد. و دین بدون امام، جمع بدون مقدمه‌سازی کردن برای ظهور امام، دینداری و جمع دینداران نیست.
انس با حضرت حجت (ع)، در سایه خدمت و تلاش و عرق جبین حاصل شدنیست.
در کمال آرامش نماز شب و قرآن خواندن و هر روز در کنج عزلت دعا کردن، از جنس مهدویت نیست.
صد البته که نماز شب، قرآن، روضه و توسل هم در این زمینه کمک می‌کند، ولی اینها کار اصلی نیستند. باید دید اولویت کار در این زمان چیست، تا همان را انجامش داد.
و یا آگاهی از برنامه های پس از ظهور و آماده شدن برای آن دسته از کارها، امروز در اولویت کاری منتظران بایست قرار گیرد.
و دعای ندبه‌ هم محلی و بستری برای تمرینات اینچنینی برای ظهور است و فقرات ندبه سرود رزمی و شعارهای این منتظران.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

اللَّهُ الَّذِي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِتَسْكُنُوا فِيهِ وَالنَّهَارَ مُبْصِرًا ۚ إِنَّ اللَّهَ لَذُو فَضْلٍ عَلَى النَّاسِ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لَا يَشْكُرُونَ
It is God who made the night for you to rest, the day to make things visible. Indeed God is gracious to men, but most men are not grateful.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 249
  • بازدید دیروز: 170
  • بازدید هفته: 2,413
  • بازدید ماه: 8,656
  • کل بازدید ها: 834,400
  • کل نوشته‌ها: 929