اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

راز خوشبختی

هرساله با شروع ماه ربیع الاول شاهد بر پایی مراسمات عقد و عروسی جوانان عزیز می شویم. همان اتفاقاتی که جزو مهم ترین مقاطع زندگی است و جایگاه دینی بسیار والایی دارد. چنان که حضرت پیامبر (صلی الله وآله وسلم) فرمودند:«النکاح سنتی فمن رغب عن سنتی فلیس منی» اما هزاران آه و افسوس که چقدر با بی توجهی ها و غفلت و بی آگاهی، این سنت مقدس و این مناسبت های مبارک ،آلوده به خطا و گناه و معصیت می گردد.
برای روشن شدن موضوع، سیری بر روند فعلی این سنت می نمائیم، البته این سیر بعد از پشت سرگذاشتن مراحل خواستگاری است که خود این مرحله، موضوعی جداگانه و مفصل است.
• نزاع برسرمهریه و میزان قرار گرفتن سال تولد و سال شمسی و مهریه ی خواهر بزرگ و دختر خاله و… در تعیین مقدارمهریه از طرف خانواده ی عروس، و یا غلوّ خانواده ی داماد که گاهی یک رقم آنچنانی برای شهرت یافتن پیشنهاد داده می شود.
• بدون انجام محرمیت عروس و داماد، به بازار وخرید رفتن ها، با توجیه اینکه جریان ازدواج قطعی است.
• اختلاف و نزاع بر سر خرید جواهر یا طلا (خانواده ی عروس جواهر می پسندد و داماد طلا)!!
• مشکلات انتخاب تالار عروسی واختلاف در تعداد میهمان های هر دو طرف!!
• سفارش سفره ی عقد چند ….تومانی و هدیه ی عروس خانم به هدیه دهندگان در مراسم عقد!!
• درگیری در انتخاب آرایشگاه جهت آرایش عروس خانم برای مراسم (اولویت با آرایشگاه بالا شهری)!!
• ترتیب دادن مراسم عقد (عقدی که بخاطر تقدسش دعا در آن مستجاب میشود) به صورت علنی و در معرض دید نامحرمان!!
• تشریف آوردن نامحرمهای فامیل از جمله:شوهر خواهر، شوهر خاله، برادر شوهر، همسر خواهر شوهر و عموها ودائیهای داماد برای دادن کادو و عکس گرفتن
• امضاء گرفتن از عروس در شرایط نامناسب عروس خانم توسط عاقد و محضردار محترم!!
• آوردن عکاس و فیلم بردار با مدل غیر اسلامی و مدل های عکس گرفتن در منظر همگان !!
• گردانیدن عکس عروس و داماد در مراسم عروسی و بدتر از آن نمایش فیلم دوران نامزدی در سالن عروسی برای میهمانان، قبل از ورود عروس و داماد.!!
• منتظر شدن میهمانان خانم برای ورود و مشاهده ی آقای داماد!!
• رعایت نکردن شئونات اسلامی از طرف میهمانان خانم به حساب دور بودن جایگاه عروس و داماد یا به حساب خجالتی پنداشتن داماد و یا…!!
• مجهز نمودن ماشین تزئین شده و نمایان کردن عروس خانم در خیابان گردیها و ایجاد ترافیک های آنچنانی در طی مسیرسالن تا منزل
• مشکلات خرید جهزیه وچشم و چشمی های خانمان سوز و خرید های افراطی و…
که اگر بخواهیم شمارش کنیم چندین مورد را هم می توان به راحتی احصاء نمود که متاسفانه این دست کارها از دید خانواده ها راز و رمز خوشبختی فرزندانشان میباشد، در حالی که آنچه برای خوشبختی ضمانت آور است ، تفهیم هدف ازدواج و فلسفه ی ازدواج برای دو جوان عزیز است و به جرأت می توان گفت که در بیشتر موارد این پدر و مادر های دلسوز و محترم هستند که به جای پرداخت به اصل موضوع ، در حاشیه های برنامه ،گیر کرده وبا این مسائل، مشکلات روحی و روانی قبل از ازدواج را برای زوج بیچاره فراهم می آورند.
راز خوشبختی درعشق و محبت و مودتی است که باید بر زندگی حاکم شود…
راز خوشبختی در سایه تفاهمی نهفته است که باید میان زوج شکل گیرد…
و راز خوشبختی را در ایثار و احترام و اکرام متقابل، میتوان پیدا کرد.
برای آشنایی با مفهوم ازدواج و کارکردهای خانواده و عوامل نشاط در خانواده می توانید به مقاله های منتشر شده در ماه شهریور و اوایل مهر رجوع کنید.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَيَتَجَنَّبُهَا الْأَشْقَى
Only the wretch will turn aside,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 47
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 970
  • بازدید ماه: 3,860
  • کل بازدید ها: 837,188
  • کل نوشته‌ها: 930