“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

رقیه(س)سیلان و فوران شور و عاطفه

حضرت رقیه (س) نازنین دختر حضرت اباعبدالله (ع) می باشد که در بیش از بیست کتب معتبر نامش ذکر گردیده و در شواهد و قرائن و برخی کتب دیگر هم به نام “فاطمه صغیره” نام برده شده است.
دردانهء امام حسین(ع) در لحظهء تولد مادر خود «خانم حبوه» را از دست داد. حبوه قبلاً همسر امام حسن (ع) بود که امام حسین (ع) بعد از شهادت امام حسن(ع) به سفارش خود حضرت با او ازدواج کرد و ایشان بعد از بر زمین نهادن حمل وجود مقدس رقیه (س)، دنیای فانی را ترک گفت.

 
لذا حضرت اباعبدالله(ع) برای این دختر در کنار نقش پدری، نقش مادری را هم ایفا نمود. بدین ترتیب رقیه این دختر حماسه و شور ساز، سه سال تحت محبت و عاطفه و تربیت امام حسین(ع) قرار گرفت.

 
بانوی سه سالهء کربلا هم در کاروان کربلا و روز عاشورا نقش آفرینی کرد و هم بعد از واقعه و در دوران اسارت و خرابه نشینی شور و غوغایی در شهر انداخت. و هم بعد از شهادتش تاکنون شعاع عاطفه و مهرش پرتو افکن است.

 
در کاروان، مظهر مهر و عاطفه بود و اذهان را به خاطر شرایطی که داشت به خود جلب می کرد، و مهر و عاطفهء افراد را با وجودش به قلیان و جریان می افکند و حال و هوایشان را با نشاط تر می ساخت، زیرا کودک به مقتضای سنش موجب دلخوشی افراد است، حال آنکه این کودک دست پروردهء امام حسین(ع) باشد.

 
نکتهء بسیار جالب اینکه هنگام رفتن امام حسین (ع) به میدان جنگ، با سخنان دلربا و سوزناک و حزینش، حضرت را از اسب پیاده و به درنگ وادار نمود و تا خود را در آغوش حضرت جای نداده بود، از شیرین زبانیش دست نکشید و بدین سان عمق فاجعهء کربلا را آن هم از بُعد انسانی و فرادینی به گوشها رسانید و رسواگر ظالمان و منافق صفتان شد.

 
و بعد از واقعه در جریان اسارت، کودکی نبود که گریه و ناله و بیقراریش با حیله و کلک و فریب کنار گذاشته شده و ساکت و قرار یابد، بلکه با گریه های مداومش کاخ یزید را به هم ریخته و توانست امامش را به خرابه کشاند و از کاخ جور و ظلم، شکایت به امامش برد و در نتیجه وصال امامش را صله گیرد.

 
آری رقیه شور آفرین کربلا و کربلائیان گشت و نماد و مظهر عاطفه به تمام جهان ،خاصه ارادتمندانش شد.
عاطفه و مهری که رقیه از امامش کسب کرده بود، بعد از شهادتش و تاکنون به صورت کراماتی به زائران و متوسلشان سیلان و جریان می یابد و در راستای این انتقال بعد از چندین صد سال، شوری در دلها می افکند که اگر عجین با معرفت گردد لحظه ای ظهور منتقم ظلم های ظالمان به تأخیر نخواهد افتاد.

 
اگر رقیه ای نبود امروز به راحتی می توانستند منکر اسارت و برخورد ضد انسانی دشمنان با اهل بیت امام حسین(ع) گردند…
اگر رقیه ای نبود عَلَمی برای بیان رفتار وحشیانه یزدیان نبود…
و اگر رقیه ای نبود کانون عاطفه و شوری برای حماسه سازان جهت در طبل کوبیدن و بیان مصیبت اعظم شاه کربلا نبود؛

 

لذا بزرگداشت ولادت نازدانه حضرت امام حسین(ع) و بلند کردن نام و آوازه و مقام ایشان نه تنها جهاد علیه دشمنان دین است که قصد دارند با تخریب زیارتگاه های این بزرگان و شبهه افکنی آثار کربلا را که احیا کنندهء دین اسلام است، از بین ببرند، بلکه:
♦شور و حال رقیه در جلب نظر امام

♦عدم سکوت و اعتراض به ظلم

♦فریاد بر سر ظالم

♦و درحقیقت مبارزه با ظلم
درس بزرگی است که در سالروز ولادت این بانوی خردسال و گرانقدر، بایست آموخته شود تا با ظلم ستیزی و رفع انظلام و تقویت عدل، زمینه برای ظهور دولت عدالت گستر جهانی فراهم گردد.

 

۳_۵۳۹ef816882c8

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

إِنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا وَصَدُّوا عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ ثُمَّ مَاتُوا وَهُمْ كُفَّارٌ فَلَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَهُمْ
Those who do not believe and obstruct others from the way of God, and die disbelieving, will not be pardoned by God.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 119
  • بازدید دیروز: 107
  • بازدید هفته: 1,394
  • بازدید ماه: 7,254
  • کل بازدید ها: 810,976
  • کل نوشته‌ها: 913