اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

زینب(س) و وفاداری در مودت

عینیت یافتن امور عاطفی و بروز و ظهور آن بخودی خود تاثیراتی عمیق در فرد و جامعه دارد، بعبارتی “مودت”، تبعات طبیعی محبت قلبی است که در نوع خود در راستای تقویت واعتلای ارتباطات، تأثیر بسزایی دارد.
عبارت معروف «لااسئلکم علیه اجرا الا الموده فی القربی» دستوری بر ظهور و بروز امر محبت قلبی نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) میباشد و حضرت زینب(س) از جمله شخصیتهای تاریخ اسلام است که از ولادت تا شهادت نهایت تلاشش، مودّت به اقربای جدّ بزرگوارشان، حضرت پیامبر(ص) بود، تا جائیکه در این مسیر هم جانش را هم فدا نمود.
مودّت معانی مختلفی دارد که یکی از آنها نشان دادن محبت و بروز دادن محبت در خَلق و خُلق نسبت به کس دیگر است.
در طول عمر پر برکت حضرت زینب، میتوان مصادیق بیشماری از مودت را احصا نمود، که به چند مورد اشاره میگردد:
» درارتباط با مادرشان حضرت زهرا(س) شرکت و همراهی با مادر و ادامه دادن مسیر و روش، مادر در نظام ولایی…
» در ارتباط با پدر بزرگوارشان امام علی(ع)، دلجوئی و گرفتن غم و غصه از ایشان بعد از شهادت حضرت زهرا(س)، و درواقع سنگ صبور بودن برای پدر، نمونه ای بس مهم از مودت آن علیا مخدره میباشد.
» در ارتباط با برادرشان امام حسن(ع) صبر و شکیبایی
و برخورد حلیمانه و حزم نشان در برابر هجوم تهمتها و ناسزا گوییهای مردم بی خرد، آنهم چون دریایی که رودخروشان پر هیاهو را در خود هضم کرده و از تلاطم بازمیداردش.
و در ارتباط با برادرشان امام حسین(ع)، شریک قیام حضرت اباعبدالله(ع) بودن حضرت زینب، زبان زد خاص و عام بوده، ایشان در قسمت دوم قیام با خون نگاری وپیام عاشورا(بعد از عاشورا در دوران اسارت)، قیام حضرت حسین(ع) رابه بلوغ رساند و در اربعین به آن واقعه عظیم تکامل بخشید.
مودت تنها اجر رسالتی است که پیامبر خدا از امتش طلبیده و امر بدان فرموده است.
آنچه امروز بعنوان الگو از حضرت زینب میتوان اخذ نمود، الگوبرداری از مودّت ایشان نسبت به امام زمانش میباشد.
» ورود به نظام ولایی وتشخیص اولویت کاری در نظام ولایی
» پیرو بودن واطاعت
» ثبات قدم و بعبارت دقیق و مهم، وفا در مودت و نیز تعمیم دادن به آن در تمام ابعاد زندگی از موارد مهم است، بطوریکه ضروری و لازمست بعنوان شیعه یا محبّ، در هر مقطعی از زندگی، مودت بروز یابد نه فقط در اوقات فراغت آنهم بصورت کار سلیقه ای.
شایان ذکر است که موارد فوق و ذکر شده، کف جریان مودت و میزان حداقلی مودت میباشد که همیشه باید این میزان «مودّت» از طرف محبّ نمود عینی داشته باشد.
نمودهای این مودّت را در اشکال زیر میتوان ایجاد کرد:
*زیارت
*شرکت در مجالس ذکر
*برپایی مجالس با نام ائمّه
*آشنا شدن به راههای عملی تولی و تبری
*روشنگری و افشاگری
و…..
که هرکس به تبع انسیت خود با حضرت زینب(س) میتواند از مودت زینبی الگوبرداری کرده و در قبال امام زمان خود عملیاتی کند.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

قَالُوا نَعْبُدُ أَصْنَامًا فَنَظَلُّ لَهَا عَاكِفِينَ
They replied: "We worship idols and are devoted to them."

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 123
  • بازدید دیروز: 147
  • بازدید هفته: 1,039
  • بازدید ماه: 3,992
  • کل بازدید ها: 837,118
  • کل نوشته‌ها: 930