“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

سخنان پای منبری

 

۱_ بانشان دادن ثمره ی ایمان است که ایمان در مجامع فرهنگی معرفتی، علی الخصوص خانواده آموزش داده می شود.


اگر پدر و مادر در مشکلات زندگی و مربیان در عرصه های فرهنگی، به هم ریختگی خود را مدیریت نکنند و آرام نباشند، به دست خود بیانیّه ی بی ایمانی خود را صادر می کنند.
با وجود خدا و صاحبی چون امام زمان چرا باید پدر و مادر یا مربی متصدی امور فرهنگی، به هم ریخته باشد، پشتیبان و حامی بزرگ در این برهه ها بروز و ظهور می یابد.

 

۲_ یکی از عوامل رشد و کمال انسان، انتخاب امور سخت است. حال ممکن است این امور مربوط به ارتباطات اجتماعی باشد یا مسائل فردی. و مراد از امور سخت، همان اموری است که در میان چند کار، عملیاتی کردنش، دشوار و سخت از بقیه باشد. چون انسان و گرایش او بیشتر سهل الوصول ترین کارها از بابت عمل است.
پس عمل به امور سخت شاید در ظاهر مشکل به نظر آید اما به جهت تربیتی، رشدی با خود همراه خواهد داشت.

 

۳_ اگر تشویق و تنبیه کودک صرفاً بستگی به حال خوش و بد پدر و مادر باشد بچه به جای ادب، بی ادب می شود.
یعنی تشویق و تنبیه را به موقع نمی بیند و آن تشویق و یا تنبیه را عشقی و حالی فرض می کند، لذا این چنین است که، عمل عشقی و حالی و شوری را به جای منطقی و عمل صواب می آموزد.

 

۴_ بیشترین علت دوزخی شدن اهل دوزخ این است که باور ندارند خدا انسان را بیشتر از همه دوست دارد، حتی پیامبر و امامان زمانیکه از محبت خودشان سخن می گویند چنین اظهار می داشتند که میزان محبت خدا خیلی بیشتر است.

 

۵_ یکی از موانع ظهور و عدم آمادگی برای تشکیل دولت حضرت مهدی (عج)، ناتوانی و وارد نبودن در مقوله و آداب زندگی اجتماعی است. توانایی هایی که در تعامل با دیگران در اجتماع لازمست، فعلاً به طور احسن و اکمل ایجاد نشده است. لذا تا روحیه ی جمعی و قدرت و تحمل و هنر برخورد با روحیات مختلف، در ما شکل نگرفته، جامعه از این حیث به بلوغ لازم جهت ظهور نخواهد رسید.
لذا لازمست قبل از اینکه اجباراً این روحیات را بپذیریم، از هم اکنون نکات ضعف خود را نسبت به زندگی جمعی و اجتماعی از میان برده و به هنر ارتباطات در جمع تسلط لازم داشته باشیم.

«والسلام من اتبع الهدی»

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَمَا أَسْأَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ ۖ إِنْ أَجْرِيَ إِلَّا عَلَىٰ رَبِّ الْعَالَمِينَ
I ask no recompense of you for it. My reward is due from none but the Lord of all the worlds.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 11
  • بازدید دیروز: 107
  • بازدید هفته: 1,286
  • بازدید ماه: 7,146
  • کل بازدید ها: 810,868
  • کل نوشته‌ها: 913