اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

سوره مبارکه “حمد” و تفسیری از امام رضا(علیه السلام)

حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) در تفسير سوره حمد به نقل از اجداد بزرگوارشان فرمود که خداوند فرموده است:((من سوره حمد را ميان خود و بنده¬ام تقسيم كرده¬ام نيمي از اين سوره براي من و نيمي از آن، براي بنده من است وهر چه بنده بخواهد اجابت مي¬شود.
 هنگامي كه بنده مي¬گويد : «بسم الله الرحمن الرحيم» خدا مي¬فرمايد :بنده¬ام به نام من آغاز كرد و بر من است كه كارهاي اورا كامل نمايم و براي او در همه حالاتش بركت قرار دهم.
 زماني كه بنده مي¬گويد:« الحمدلله ربّ العالمين» خدا مي¬فرمايد: بنده¬ام مرا حمد و ستايش كرد و دانست نعمت هايي كه دارد از ناحيه من است و بلاهايي را كه از او دور شده به احسان من بوده است. گواه باشيد كه من نعمت هاي سراي آخرت را بر نعمت هاي دنيايي او مي¬افزايم و همانگونه كه بلاهاي دنيا را از او دور كردم؛ بلاياي آن جهان را نيز از او دفع مي¬كنم.
 هنگامی که بنده می گوید« الرّحمن الرَّحیم» خدا می فرماید :شاهد باشید بنده ام مرا بخشنده و مهربان خواند شما فرشتگان را شاهد میگیرم که اور ا از رحمت خود وافر کنم و او را از جزای خیر بهره مند سازم.
 هنگامي كه بنده مي¬گويد:«مالك يومِ الدّين» خدا مي¬فرمايد:گواه باشيد همانگونه كه او حاكميت و مالكيت روز جزا (قيامت) را ازآنِ من دانست من نيز در روز حساب،حسابش را آسان مي¬كنم اعمال نيكش را مي¬پذيرم واز بدي هايش صرف نظر مي¬كنم.
 زماني كه بنده من مي¬گويد:« ايّاكَ نعْبُدُ» خدا می فرماید:بنده ام راست مي¬گويد كه تنها مرا پرستش مي كند و من شما را گواه مي¬گيرم كه بر عبادتش، ثوابي به او بدهم كه همه مخالفان عبادت او به حالش حسرت بخورند.
 هنگامي كه مي¬گويد: «ايّاكَ نَسْتَعين» خدا مي¬فرماید:بنده¬ام از من ياري خواسته و تنها به من پناه آورده است، گواه باشيد من او را در كارهايش كمك مي¬كنم و در سختي ها ياريش مي¬كنم و در روز پريشاني دستش را مي گيرم.
 (و) زماني كه مي¬گويد: «اهْدِنَا الصِّراطَ الْمُسْتَقيم» خدا مي¬فرماید:اين خواسته بنده¬ام برآورده است و او هر چه مي خواهد از من بخواهد كه من اجابت خواهم كرد و آنچه را اميد دارد به او مي بخشم و از آنچه بيم دارد ايمني اش مي دهم)). (عیون اخبار الرضا / جلد1)

مرحوم علامه طباطبائي(ره) درتفسير الميزان مي¬نويسد : اين روايت سوره فاتحه الكتاب را تفسير مي¬كند و تاييد كننده گفته قبلي ماست كه گفتيم اين سوره كلام خداي سبحان است اما به نيابت از طرف بنده¬اش مي باشد كه در مقام عبادت و اظهار عبوديت بيان مي¬دارد و پروردگار خويش را ستايش مي¬كند و اين سوره در اصل براي عبادت قرار داده شده و در قرآن هيچ سوره¬اي نظير آن ديده نمي شود.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

نَذِيرًا لِلْبَشَرِ
A warning for people --

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 47
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 970
  • بازدید ماه: 3,860
  • کل بازدید ها: 837,188
  • کل نوشته‌ها: 930