“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

شکر مخصوص برای بزرگترین نعمت

امشب شب ولادت امام حسن(ع) اولین میوه قلب حضرت زهرا(س) و علی(ع) میباشد. امشب شادی ویژه ای در بیت نورانی حضرت علی(ع) برپاست که طبق فرمایش ائمه اطهار(ع) که فرمودند: «یفرحون بفرحنا» لازمست فرح و شادی نشاطی در قلبهای مومنین ایجاد شود. 

بهترین حال در این شب عزیز، داشتن و بجا آوردن “شکر این نعمت” عظمی است، که احساس ولایی از سر محبت به اهل بیت(ع) شادی را برای محبینش به ارمغان خواهد داشت.
لذا در شب ولادت و میلاد امام حسن و.سایر امامان(ع) بهترین حال، “حال شکر” است.
چراکه معمولا کمتر در برابر نعمتی که به عموم میرسد شکرگزاری انجام میگیرد، پس مومن باید در خصوص این نعمتها بهترین سپاس و شکر را به درگاه بجا آورد.
با “شکر” انسان ارزش یافته و رحمت خدا را شامل حال خود خواهد کرد، و برعکس با شادنشدن هم احتمال مزمت و دور شدن از رحمت خدا میرود.
اما از صفاتی که با ملبس شدن به آن در حقیقت شکر نعمت ولادت امام حسن(ع) بجا آورده میشود، چند ویژگی خاص آن بزرگوار است که دو ویژگی را از پیامبر رحمت اخذ نموده اند و دو مورد دیگر جزو ویژگی خاص ایشان است؛ حضرت پیامبر به امام حسن مجتبی(ع) صفت جود و جرأت را هدیه کردند« فله جرأتی و جودی».
جود امام حسن(ع) زبانزد همه بود، ایشان در مدینه سفره داری میکرد و منزلش را استراحتگاه زائران مدینه ساخته بود.
اما درجرأت امام حسن مجتبی(ع) همین بس که در حدود هفت هشت سالگی حاکم مدینه را از منبر پیامبر(ص) با اعتراضش به پایین کشید، بطوریکه آنان در مشاجرات به علی(ع) انتقاد میکردند که چرا حسن را فرستادی بما اهانت کند؟ و علی(ع) فرموند: ایشان خودش رفته بود و بهیچ عنوان بسفارش من نبود».
حال اگر این جود و جرأت با حال توحیدی وتوبه که دغدغه اصلی امام حسن بود و ایشان را بیست بار پای پیاده به حج وخانه خدا کشاند، و در حقیقت دو ویژگی مهم و مخصوص ایشان است، همراه شود، چنان نشاط قلبی بر مومن حکومت میکند که «یفرح بفرحنا» در حالت اکمل و اتمّش شکل میگیرد.
پس امشب آنقدر به خانه امام حسن نزدیک شویم که گویا در بیت مبارک ایشان مهمان هستیم، تا ما را با این خصوصیات ملبس نمایند و شادی و شور شعفی در وجودمان شکل گیرد.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

فَإِذَا قَرَأْنَاهُ فَاتَّبِعْ قُرْآنَهُ
So, as We recite it, follow its reading.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 158
  • بازدید دیروز: 378
  • بازدید هفته: 2,373
  • بازدید ماه: 10,274
  • کل بازدید ها: 779,144
  • کل نوشته‌ها: 906