اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

صراط و چهار سوی شیطان

در متن برخی از دعاها چنین درخواست هایی شده است:
اللهم اجعلنی من حزبک …
اللهم اجعلنی من جندک …
اللهم اجعلنی من اولیائک …
اللهم اجعلنی من المنتظرین …
اللهم اجعلنی من خیر اعوانه و انصاره و شیعته …
اللهم اجعلنی محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد


و قطعاً کسانی هم هستند که چنین آرزو و مطالبات و چنین دعایی را از پیشگاه خداوند متعال درخواست می کنند، که رسیدن به هر یک از این موارد، مستلزم عبور از صراط است.
توضیح اینکه، برای رسیدن به این چنین درخواست‌هایی، دعا کننده ناگزیر بایست از چند خوان موجود صراط، گذر کرده و نیز دشمنان کمین کرده در این راه را بشناسد، یکی از این دشمنان شیطان است که خداوند متعال از زبان خود این دشمن یعنی شیطان، گزارشی به بشر داده است:

که شیطانی هست که قسم یاد کرده تو را از پیشرو و پشت‌ سر و چپ و راست در صراط مستقیم، به قصد منحرف ساختن، حمله کرده و فریب خواهد داد:

« … لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَکَ الْمُسْتَقِیمَ … »

که در حقیقت لازمه ی حرکت در صراط و مسیر سعادت و استقامت، درگیری با این موانع است، و بایست از میان این خوان ها، با حالت بیداری گذشت.
پس تصمیم و دعا بر «حزب» و «جند» خدا شدن و «یار» و «اعوان» و «انصار» امام عصر(عج) گشتن، گذر از این خوان‌های شیطان را می‌طلبد، که اگر نتوان به این حملات غلبه کرد و اگر تمرینی برای این غلبه، وجود نداشته باشد، سقوط از صراط به جهنم حتمی خواهد بود چرا که این مسیر از جهنم به بهشت زده شده است.
به عبارتی دیگر مصون ماندن از حملات شیطانی، آگاهی و تمرین و ممارست و شناخت کافی درباره ی خود و مسیر پیش رو لازم دارد و بسیار ضروریست که مکانیسم‌های فریب شیطان را شناخته تا از ۴ طرف این حملات بیمه شد.
باید توجه کرد که منظور از :
حمله شیطان از پیش رو، غرق شدن انسان در آینده که سلاح مبارزه با این، عنصر توکل می‌باشد.
حمله شیطان از پشت سر، فرو رفتن در گذشته است که تنها سلاح مبارزه در این وضعیت، عبرت می‌باشد.
حمله شیطان از دست راست، نقاط قوت و عبادت ها و خوبی هاست، که با عنصر شکرگزاری، می توان غلبه پیدا کرد.
و حمله شیطان از دست چپ، توسط گناهان و آلودگی‌ها، که راه مبارزه با این اغوای شیطان، توبه می‌باشد.
از آنجاییکه این مطالبه ها و دعاها قابل مقایسه با سایر خواسته‌ها و در حد وسایل مورد نیاز زندگی و معیشت نیست، بلکه فراتر و بسیار والاتر از این حرف هاست، لذا برای دعا کننده است که بعد از درخواست، ضمن اینکه لازم است مواظب اغوای شیطان از چهارسو باشد، می‌بایست متناسب با درخواست‌ها و دعاهای خود، سختکوشی لازم را هم داشته باشد،‌ چرا که امام رضا (ع) می فرمایند:

«مَنْ سَأَلَ اللَّهَ التَّوْفِیقَ وَ لَمْ یَجْتَهِدْ فَقَدِ اسْتَهَزَأَ بِنَفْسِهِ»

«هرکس از خدا درخواست توفیق کند و اما سختکوش نباشد، خود را مسخره کرده است».

و این احتیاط و مراقبت در صراط و تلاش و مجاهدت در زمانه ی غیبت و فضای پرآشوب آخرالزمان، بیشترین کاربرد را داشته و از کسی که دعا بر منتظر شدن دارد و اعوان و یاران شدن حضرت را می‌طلبد، بیشتر انتظار می‌رود که از اغواهای شیطان و موانع موجود در این صراط پر پیچ و خم، خود را حفاظت نماید.

بی‌شک طالب قرار گرفتن در صراط مستقیم و رسیدن به مقام های والا و شریف، باید از چهار راه خطرناک این صراط،‌ با احتیاط و مجهز به نکات امنیتی که نام برده شد: توکل، عبرت، شکر و توبه، با نهایت احتیاط عبور نماید‌ و در این مسیر مجاهدت‌ ها و تلاش های بی‌وقفه از خود بروز دهد.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَأَمَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَيُوَفِّيهِمْ أُجُورَهُمْ ۗ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الظَّالِمِينَ
But those who believe and do good deeds shall be given their recompense in full; but God does not love the unjust.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 48
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 971
  • بازدید ماه: 3,861
  • کل بازدید ها: 837,189
  • کل نوشته‌ها: 930