اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

عاشورا و لهویّات(۴)

شب دوازدهم محرم شب حسینی شدن و شب تفریق عزاداران دهه ای، از عزاداران دائمی و شب الهام گرفتن از سخنان حکیمانه زینبی است...

هدف اصلی ازموضوع مبحث عاشورا و لهویّات این است که چگونه حسینی شویم و با حسینیان بمانیم، و چگونه از یزید و یزیدیان فاصله بگیریم؟

حسینی بودن با داشتن اولویت درکارها حاصل میشود و با روی آوری به لهویات، بی شک از حضرت فاصله گرفته و یزید صفتی در انسان شکل می گیرد.

در مباحث قبلی آیتم های کار اولویت دار و لهویات اشاره شد، در این مجال، از منظر “حق” و حقوق” نحوه انتخاب کار اولیت دار، مورد بررسی قرار می گیرد، بدین نحو که باید بدانیم که در مواجه و تزاحم با دو عمل اولویت دار که نشانه های حق دارند(حق الله و حق الناس)، کدام عمل باید انتخاب شود؟

آنچه از روایات برمی آید، عمل جهت ادای حق النّاس در اولویت بوده و به جهت فرمان الهی”حق الناس”، برای انجام، اولویت دارد.

اما منظور از حق الناس، بخشی از کارهایی می باشد که وظیفه ی انسان نسبت به دیگران است، و باید حقوق دیگران رعایت شده و به کسی ظلم نشود، به این وظایف حق الناس می گویند.

خداوند متعال در قرآن کریم به بعضی از نمونه ها ی حق الناس اشاره کرده و می فرماید:

«ای کسانی که ایمان آورده اید، از گمان فراوان درباره ی دیگران بپرهیزید، زیرا بعضی از گمان ها گناه است، و (در کار یکدیگر) تجسس نکنید و بعضی از شما غیبت بعضی دیگر را نکند….».

این آیه به خوبی نشان می دهد که حق الناس فقط در حقوق مالی مردم نیست، بلکه حفظ آبرو، اسرار و شخصیت آنان نیز جزء حق الناس است از دیگر مصادیق حق النّاس:

» عدم نگاه حقارت

» عدم تبعیض

» عدم گفتن حرف باطل

» عدم اتلاف وقت دیگران (با طول کلام و سؤال های بیجا و حرف های باطل)

» عدم کم فروشی( شخص واعظ، و مدرس و معلم هم کم فروشیشان درعدم ادای حق مطلبی است که به مخاطب باید برساند).

» عدم پرداخت مهریه

بدترین گناه در روایات، حق الناس می باشد.

اکثر تضییع حق النّاس ها مربوط به عدم ارتباطات صحیح و مطلوب است که بعدها با چنین عوارضی خطرناک بروز می یابند و اکثر موفقیت ها در ادای حق الناس مرهون ارتباطات صحیح هست.مثلاً در جریان عاشورا، مادر وهب به پسرش خطاب کرده و گفت: پسرم تو را نخواهم بخشید اگر به حسین کمک نکنی، که این نوع گفتگو، هم ارتباط صحیح را نشان می دهد، و هم اولویت حق امام بر فرزند را بیانگر است.

اما اکنون چرا پدر و مادرها نمی توانند به کار خلاف فرزندان خود اعتراض کنند؟

چرا خانواده ها در وصلت و ازدواج فرزندان توجهی به اهلیت خانوادهٔ مقابل نسبت به مسایل اولویت دار ندارند؟

که همه و همه بیشتر ریشه در عدم توجه به اولویت ها و ناصحیح بودن ارتباطات و نداشتن برنامه صحیح برای مقاطع مختلف عمر است.

*****

ادامه دارد…

برگرفته از سخنرانی برنامه هیئت مشتاقان ظهور_ محرم ۹۶

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَيَا قَوْمِ مَنْ يَنْصُرُنِي مِنَ اللَّهِ إِنْ طَرَدْتُهُمْ ۚ أَفَلَا تَذَكَّرُونَ
O my people, who will save me from God if I drive them away? Do you not understand?

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 128
  • بازدید دیروز: 147
  • بازدید هفته: 1,044
  • بازدید ماه: 3,997
  • کل بازدید ها: 837,123
  • کل نوشته‌ها: 930