“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

عالِم زمان شناس

در روایات مختلفی از عالمان و دانشمندان و از فضیلت علم و خصوصیات عالمان، بسیار سخن گفته شده است . اما براستی عالِم کیست؟ آیا منظور از عالم، دانایان دین هستند یا پزشک و متخصص و دانشمند هسته ای هم می تواند عالِم بشمار آید؟

روشن است که آنچه مد نظر روایات مربوطه است صرفا عالِم دینی نمیباشد، چراکه از منظر دین، هر علمی که نافع بوده و بتواند مشکلی از مشکلات فرد یا جامعه را برطرف کند و در رشد و تکامل انسان تاثیرگزار باشد، مورد تکریم است؛ و صاحب این علم لزوما از صنف روحانیت نیست و هر شخصی در اندازه معلومات و یافته های خود به مردم بهره برساند در این مجموعه قرار دارد. دلیل بر این مطلب سخنی از پیامبراکرم(ص) می باشد که فرمودند: «دانش را بجویید هر چند در چین باشد که طلب دانش بر هر مسلمانى واجب است». اما آنچه درجه یک عالِم را از عالِمان دیگر ممتاز می کند، میزان آگاهی و عمل وی نسبت به مبانی دین  و رعایت اصول اخلاقی و داشتن تواضع و عدم تلاش برای منفعت طلبی فردی است.

باید توجه نمود که اهمیت دانش و علم فقط بخاطر مفید بودن آن میباشد که از نیازهای مهم جامعه اسلامی و انسانی بشمار میرود، امام باقر(ع) فرمودند: «عالمى که از علمش بهره ببرند(یا بهره ببرد) بهتر از هفتاد هزار عابد است». لذا علم و دانشی که دانستنش فایده ای به فرد و اجتماع نداشته باشد اتلاف وقت و از دادن فرصتهاست.
امام کاظم(ع) می‌فرماید:

«رسول خدا(ص) وارد مسجد شد دید جماعتى گرد مردى را گرفته‌‏اند فرمود: چه خبر است؟! گفتند علامه‌‏ای است. فرمود: علامه یعنى چه؟ گفتند: داناترین مردم است به دودمان عرب و حوادث ایشان و روزگار جاهلیت و أشعار عربى. پیامبر فرمود: اینها علمى است که ندانستنش زیانى ندهد و عالمش را سودى نبخشد، سپس فرمود: همانا علم سه چیز است: آیه محکم، فریضه عادله، سنت پا برجا، و غیر از اینها زیادی است».

اما یک ویژگی ممتازی هم برای عالِم مورد توجه است که همانا میزان و درجه عالمیت او به “زمان” است. “عالِم به زمان” کسی است که میداند در برهه ای قرار گرفته و ویژگی این برهه از زمان چیست و چگونه باید علمش را در این زمان بکار گیرد، چه بسا در طول تاریخ عالِمانی که این خصوصیت را نداشته و علمشان به ضرر خود و جامعه تمام شده است. برای مثال جریان قیام زید و آن در حالی اتفاق افتاد که امام سجاد(ع) از کانال صحیفه هدایت مردم را انجام میداد، و بدین ترتیب راه برای روی کار آمدن خلفای عباسی فراهم شد.

روش موثر و خواستگاه سالم بکارگیری اندیشه و علم، امروز مورد نیاز جامعه برای تربیت و راه اندازی جامعه بسوی ظهور است، هم علم و هم مدل استفاده و بکارگیری علم هر دو بسیار مهم است. ممالک پیشرفته غربی براساس شناخت زمان و مردم زمانه، علوم را فراگرفته و نه تنها در جوامع خود، بلکه در دیگر جوامع پیاده میکنند.

امروز عالِمان زمان شناس وعلوم دینی که بتواند در هر گروه سنی پاسخگوی سوالات و نافع در مسیر رشدشان باشد فوق العاده اندک و نایاب است، و بر همین اساس محصولات وارداتی غربی این کمبودها را پر کرده که باید در رفع این کمبود تلاشهای فراوانی صورت پذیرد که شناخت انسان با تمام ویژگیها و معرفت و شناسایی زمانه ای که این انسان در آن می زییَد، عامل مهم برای رسیدن به این امر مطلوب جامعه است.

 

 

مطالعه بیشتر

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

فَلَمَّا جَاءَتْهُمْ آيَاتُنَا مُبْصِرَةً قَالُوا هَٰذَا سِحْرٌ مُبِينٌ
And when Our signs came as distinct proofs, they said: "This is only magic."

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 178
  • بازدید دیروز: 381
  • بازدید هفته: 2,605
  • بازدید ماه: 7,511
  • کل بازدید ها: 824,137
  • کل نوشته‌ها: 927