“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

علت ناشناخته ماندن امام جواد(ع)

امام جواد(ع) امامی هستند که به دو دلیل خاص و به یک دلیل عام، آنگونه که لازم است، از طرف شیعیانشان شناخته نشده اند و شیعه از این امام نتوانسته است بهره ببرد و رشد و پیشرفت نماید.

دلایل خاص ناشناخته ماندن ایشان در حقیقت بیشتر به زمان امامت ایشان برمیگردد، چرا که هم در سن کودکی به امامت رسیدند، و هم در دوران اختناق شدید حکومتی به سر میبردند؛ لذا میتوان گفت سه دسته از دشمنان امام جواد(ع) در ناشناخته ماندنشان در آن زمان سهم داشتند:
۱_ دسته اول حسادت خویشاوندان؛ بطوریکه عمویشان ادعای امامت میکرد و امامت امام جواد(ع) را نمی پذیرفت.
۲_ دشمنان و مخالفان دوم، حاکمیت جور بنی عباس که فضا برای امامت و ولایت ایشان نگذاشت.
۳_ گروه واقفیه که برای امامان بعد از امام موسی کاظم(ع)، مقام امامت قائل نبودند.
که عملکرد این سه دسته باعث ناشناخته ماندن ایشان شد و امامت ایشان هم چون آبا و اجدادشان تضعیف گشت.
اما دلیل عامی که در آن زمان عامل ناشناختگی حضرت جواد(ع) شد و تا کنون نیز امتداد دارد، وجود شیعیان ساده و کم عمقی که متأثر از جریانات شده و برای اعتقاداتشان موضع خاصی نداشتند و با سطحی نگری و عدم تفکر و تعمق، سخنان باطل را می پذیرفتند، اینان کسانی هستند که نه حقیقت را میدانند و نه در پی رسیدن به حقیقت بودند و هستند.
و تاثیر این عامل و این گروه از سه گروه دشمن ذکر شده نه تنها کمتر نیست، بلکه دردناکتر هم میباشد، چون نام شیعه برخود دارند و لذا هر عمل و گفتارشان به حساب مذهب شیعه ثبت میشود و اگر خلاف مکتب باشد در حقیقت عاملی برای تضعیف شیعه محسوب میشوند.
اما در مقابل اگر دوستداران و شیعیان به مطالعه و تحقیق و بررسی زندگی نامه امامان شیعه(ع) اهتمام بیشتری بورزند، هم شبهات و ترفندهای دشمنان علیه شیعه را خنثی خواهند نمود و هم در رشد و پیشرفت خود در زندگی موفق خواهند شد.
و این موضوع امروز نسبت به امام عصر(عج) نیز صدق میکند، اگر شیعیان در:
شناخت حضرت
عوامل غیبت
عامل ظهور
نقش خود در ظهور
و…
شناخت داشته و مسأله روز آنها باشد، اوضاع تغییر کرده و وضعیت و بی سروسامانی در زندگانی رخت بربسته، و آنها را به سعادت و عاقبت بخیری، خواهد رساند.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

إِنَّ الْمُجْرِمِينَ فِي عَذَابِ جَهَنَّمَ خَالِدُونَ
The sinners will certainly dwell for ever in the torment of Hell.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 185
  • بازدید دیروز: 381
  • بازدید هفته: 2,612
  • بازدید ماه: 7,518
  • کل بازدید ها: 824,144
  • کل نوشته‌ها: 927