اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

علل عقیم ماندن عشق فاطمی

با توجه به هدفدار بودن آفرینش، انتخاب تمامی اولیاء از جنس بشر و فرستاده شدن آنها برای هدایت بشر ، خود نشانگر این نکته مهم است که انسانها بتوانند سرمشق و الگویی از آنها برای خود اخذ کرده و در این حیات هدفدار به هدف خلقت خویش نزدیک گردند. الگو در علوم انسانی به معناي مدل آماده برای عمل و نمونه تجربه شده یک حرکت و اندیشه و عمل می باشد، و از آنجائیکه میزان تاثیر الگوهای عملی بر افعال انسان چیزی غیر قابل انکار است، لذا انتخاب الگوی مناسب بسیار مهم است و باید در انتخاب آن دقت بیشتری صورت گیرد.
چنانکه بیان شد خداوند متعال تمامی فرستادگانش را الگویی برای بشر معرفی فرموده است که در این میان آخرین وصیّ پیامبر حضرت حجت(عج) با وجود الگو بودنشان برای بشریت، مادرش حضرت زهرا(س) را برای خود الگو و اسوه معرفی فرموده است: « وَفی إِبْنَه رَسُولِ اللّهِ (صلى الله علیه وآله وسلم) لی أُسْوَه حَسَنَه»، با توجه به این کلام امام زمان(ع) قطعا حضرت صدیقه کبری(س) الگویی برای تمامی جهانیان می تواند باشد الگویی با محوریتهای فکری، فرهنگی، اخلاقی، رفتاری که هدف این مطلب ذکر وظایف اصلی در الگوگیری و ذکر مانع اصلی آن است. از اینروآنچه در مساله الگوگیری باید مورد توجه قرار بگیرد 3 نکته مهم می باشد که هرکدام نقش اساسی دارد:

1. مشاهده
2. قبول
3. اکتساب

با این توضیح که کار نخستی که شخص برای الگوگیری باید انجام دهد رسیدن به معرفت و شناخت لازم و مشاهده در مورد الگوی مورد نظر است، قدم دوم قبول دستاوردهای این الگو و قبول روش بکار گرفته شده توسط الگوی تعیین شده می باشد، چرا که اگر مورد پذیرش قرار نگیرد تسلیم برای عمل طبق الگو نیز صورت نخواهد گرفت؛ و مرحله سوم که در نتیجه مراحل قبلی حاصل می شود اکتساب است، یعنی سرو کار داشتن با الگوی مورد نظر و وسیله کسب و کار خود قرار دادن الگو در هر بُعدی از ابعاد آن صرفا جهت بهره مندی از عمل به الگوی مورد نظر.
با توجه به توضیح کوتاهی که داده شد میتوان گفت که علت عقیم ماندن عشق به الگوهای فرستاده شده از جانب خداوند متعال که بی شک در دلهای محبین ایشان رخنه کرده و عدم الگوگیری صحیح از ایشان، به سه مورد مطرح شده برمیگردد، زیرا اگر خللی در هریک بوجود آید، استفاده از الگو را با ایراد و اشکال مواجه خواهد کرد.
و آخر کلام اینکه نباید مسأله الگو پذیری با علم به قداست وجودی معصومین(ع) و حضرت زهرا(س) موضوعی پیچیده و صعب و دشوار شده و با قرار دادن آن بزرگواران در هاله قداست شخصیتهایی اسطوره ای ساخت وایشان را آسمانی و دست نیافتنی فرض نمود؛ که این خود دلیلی دیگر بر عقیم ماندن عشق ومحبت و علاقه به پیشوایان دینی است. قابلیت الگو برداری از این رهگذر است که باور شود آنها از متن جامعه انتخاب شده و برای بشر تا روز قیامت مقتدا و اسوه قابل دسترسی هستند. لذا با ایجاد روحیه همانند نگاری و مشاکلت با محبوبین الهی این ذهنیت را باید در خود و دیگران پاک نموده و این آسیب و آفت و مانع جدی را در امر الگوگیری و الگو پذیری از میان برداشت.
ایام فاطمیه فرصتی برای تجدید نظر در دیدگاهها و نوع بینش به اسوه های الهی مخصوصاً حضرت فاطمه زهرا(س) است، تا با معرفت افزایی و قبول و اکتساب بتوانیم الگوپذ یری از ایشان را در خود ایجاد کرده و قدم در جای پای عصاره خلقت و مادر خوبیها و اسوه نیکیها و مقتدایی نمونه درمسیر خدمت و نصرت به ولایت بگذاریم، باشد که با این قدم ناچیز شرایط ظهور منتقم اش فراهم شده و تسکینی بر آلام دل و زخم سینه اش گردیم.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

هُمُ الَّذِينَ يَقُولُونَ لَا تُنْفِقُوا عَلَىٰ مَنْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّىٰ يَنْفَضُّوا ۗ وَلِلَّهِ خَزَائِنُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَلَٰكِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَا يَفْقَهُونَ
They are the ones who say: "Do not spend on those who are with the Apostle of God till they break away (from him)." To God belong the treasures of the heavens and the earth; but the hypocrites do not understand.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 123
  • بازدید دیروز: 147
  • بازدید هفته: 1,039
  • بازدید ماه: 3,992
  • کل بازدید ها: 837,118
  • کل نوشته‌ها: 930