اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

فرهنگ نومه تنها راه نجات در آخرالزمان(۱)

عصرحاضر در بدترین شرایط از جهت حیات و زندگی است و انسان این اشرف مخلوقات در هیاهوی جهان فتنه‌انگیز  و پیچیده به انواع بیماری و بلا و اعتیاد و ظلم و فساد و تردید در اعتقادات، با سوسوی فطرت پاکش در عین آلودگی به این فضا، در پی رهایی و نجات از گیر و دار این زمانه پر از حرمان و ظلمان است. 

آری زمان، زمان غیبت و دوران، دوران مجازات سخت، آزمونی عظیم و دردی جانکاه برای بشریت است. بطوریکه با کمترین غفلت و بی‌توجهی، انسانها از مدار خود طغیان و در دایره ی سوء، سرگردان می شوند.

اما خدای مهربان از سر رحمت واسعه‌اش، هیچگاه بندگانش را به حال خود رها نکرده و هوای آنها را به نحو احسن دارد؛

امام مهدی(ع) می فرمایند:

« إنَّ الأرضَ لا تَخلُوا مِن حُجَّهٍ إمّا ظاهِراً و إمّا مَغمُورا»

«زمین از حجّتی آشکار یا نهان خالی نیست»

هادیانی که خدا از سر بنده نوازی برای بشریت و حراست از ایمان و اعتقاد آنها، امامانی تعیین و معرفی فرموده، که حتی برای این اوضاع وخیم هم نسخه‌هایی امنیت آفرین و نجات ‌بخش پیچیده‌اند، تا کرامت و خلیفه الهی و عزت انسان در زمین حفظ شده و خود را از این مهلکه‌ها، برهاند.

چنانچه اشاره شد زمان حاضر پر از فتنه و آشوب است؛ برای فتنه چند معنی منظور شده است:

۱_ امتحان، امتحانی سخت که سوالات مشابه دارد.

۲_ اختلاط حق و باطل

۳_ به معنی بلوا و آشوب

مولای متقیان حضرت علی(ع) در این باره می‌فرمایند:

«انّ‏ من ورائکم فتناً مُظلِمَه عمیاءَ مُنکسِفَه لاینجوا منها الا النُوَمَهُ» 

« همانا از پشت سرتان فتنه‌ای می آید که در آن کور شدن و بدحالی وجود دارد، نجات نمی‌یابد از آن مگر فرد گمنام».

در این کلام برای فتنه، سه ویژگی خطرناک‌ برشمرده است:

۱_ تاریکی شدید

۲_ کورشدن

۳_ بد حالی

که حضرت با بیان این سه ویژگی، درصدد بیان بدترین حالت زمان برای انسان است تا در حد ممکن تدبیرات و رفتارهای لازم برای گذر این مقطع و شرایط زمانی اتخاذ شود.

چنانچه در روایت آمده، تنها فرد نجات یابنده از این وضعیت «مومن نومه» می باشد.

«نومه» از جهت لغوی به معنای گمنامی و ناشناس بودن است. لذا در زمانیکه طبق روایات آخرالزمان:

 _همه به ربا می‌افتند 

_ غصه ی مردم گناه نکردن می‌شود

_ اعتقادات سست شده و ایمان ها آبکی 

_ برکت و صداقت و حیا از مردم برداشته شده

_ خروج از دین خیلی راحت اتفاق می افتد

_ ظلم و فساد اوج می گیرد

_ به نام تبلیغ دین، تبلیغ افراد می شود

_ برادر با برادر با آب دهان استقبال می‌کند

_ احکام دینی تغییر می‌یابد

_ بچه‌ها به منبر می‌نشینند

_ و …

طبق فرمایش علی(ع) فقط «مومن نومه» هست که از این وضعیت نا به سروسامان و فتنه‌هایی رنگارنگ، می تواند نجات یابد و در عصری که ارزش های جاهلی در لباس دین حیات مجدد یافته، و در اثر غفلت از امکان عظیمی چون «امامت و ولایت»، محروم مانده، با این روش می تواند از این خطرات‌ نجات یابد.

 حضرت در ادامه ی کلام خود، به ماهیت این افراد نمونه اشاره می‌فرماید: 

« … ان شهدا لم یعرف، و ان غاب لم یفتقد، اولئک مصابیح الهدی، و اعلام السری، لیسوا بالمساییح، و لا المذاییع البذر، اولئک یفتح الله لهم ابواب رحمته، و یکشف عنهم ضراء نقمته».

( خطبه ۱۰۳/ نهج‌البلاغه)

« … در میان مردم است ولی او را نشناسند، و در میان جمعیت که نباشد کسی سراغ او را نگیرد، آنها چراغ های هدایت و نشانه های رستگاری اند، نه فتنه انگیزند و اهل فساد، و نه سخن چین اند، نه عیب جویی و آبروریزی می کنند و نه بیهوده گویند. خدا درهای رحمت خود را به روی آنان گشوده و از گزند خشم خود نگاهشان داشته است». 

ادامه دارد ….

برگرفته از سخنرانی در دعای ندبه

هیئت مشتاقان ظهور

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

الَّذِي خَلَقَ فَسَوَّىٰ
Who creates and proportions,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 123
  • بازدید دیروز: 147
  • بازدید هفته: 1,039
  • بازدید ماه: 3,992
  • کل بازدید ها: 837,118
  • کل نوشته‌ها: 930