“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

فقط یک گزینه!!

به هر دلیلی از جهت زمانی در دورانی بسر میبریم که فتنه ها و افکار منحط و منحوس، بشریت را از قرار گرفتن در ظلّ تربیت و هدایت بدون واسطه ی پدر حقیقی و معنوی خویش محروم کرده اند و با رواج قشرگرایی، ثواب گرایی، سطحی نگری، رجحان پرداخت به پذیرایی و تغذیه جسمی بر تغذیه فکری و روحی، محیط موجود را به محیطی فاسد از بعد اعتقادی و اخلاقی تبدیل کرده است؛ که به جرأت میتوان گفت، همین علتها در اشکال مختلف دیگر توسط حاکمان جور، یازده امام مظلوم و معصوم شیعه را یکی پس از دیگری به شهادت رسانده است، لذا اگر بشریت خواهان رهایی از این گرداب مخوف است اکنون فقط و فقط یک گزینه پیش روی دارد و به غیر از آن هیچ راه نجاتی متصور نیست. آن هم تلاشی هدفمند برای آماده سازی خود و جامعه برای ظهور آخرین ذخیره الهی بر روی زمین، که در غیر این صورت، ته مانده های دین هم به افول گراییده و جامعه قطعا با نقصان نیروها و مهره های وارسته روبرو خواهد گشت. و طومار ظلم و ستم پیچیده تر خواهد شد.
برای زدودن غبار محرومیت بشر از حضور حضرت حجت، باید با از بین بردن غفلت و تن آسایی و یافتن مدلی مطلوب در تعلیم و تعلم و پردازش و پذیرش وپرورش در غوغای غیبت، باری از مسئولیتها را بر دوش کشید و با سنگربانی در عقیده و تلاش و روز از شب نشناخت.
نهم ربیع الاول1434، هزارو صدو هفتاد وهشتمین سالروز آغاز امامت حضرت مهدی(ارواحنا له الفداء) می باشد، روزی که می بایست روز برتخت نشستن عزت علوی و پایان اندوه زهرائی، روز احیای قرآن و سنت نبوی و روز شکوفائی معروف حسینی و براندازی منکر اموی باشد، روزی که در روایات از آن به “یوم الغدیرالثانی” و “یوم العافیه” یاد شده است. اما همه این آرمانها اگر حرکتی نباشد فقط منحصر در اسم و قلم و کاغذ خواهد شد؛ پس آغازو حرکتی از جنس بیقراری و بیتابی می طلبد و خوفی از اینکه نکند در به درازا کشیدن ایام هجر سهیم باشیم؟!
به یقین امام هر عصر نیاز به حمایت و یاری و مسئولیت پذیری شیعیان و مشتاقان خود دارد. اگرچه امام علی(علیه السلام) حاضر بود و غیبتی نداشت، چون حمایتگری نیافتند مجبور به سکوت و خانه نشینی شدند، حال قیام امامی که غیبتی هزار و اندی ساله دارد و دنیایی که در آن از اسلام چیزی جز اسم باقی نمانده چگونه است و لازمه تشکیل دولتش چیست؟

نهم ربیع الاول فرصتی است برای همه دلباختگان و منتظران راستین که هم دل و هم نوا و هم مرام با امام خویش پیمانی دیگر بندند و اقرار به حمایت و یاری و خدمت مولای خویش نمایند. پس با این هدف و با این نگرش:
جامه های راحتی را از تن به در کندن…
حضور در صحنه را جزو خصلتهای لازم خود نمودن…
در بی عدالتیها سکون و سکوت نکردن…
آرزوهای حقیر و دنیوی را در راه محبوب و معشوق خود دفن نمودن …
در برابر زر و زور و تزویر سر فرود نیاوردن…
در یافتن قرب صفاتی با امام خویش دست به مجاهده زدن…
باورها و افکار و عملکرد خود را هماهنگ با نظام ولایی کردن…
وخستگی ناپذیری و تلاشگری، نستوه گشتن در راه اصلاح خویش و جامعه، سرسپاری به فرمان حضرتش است که نتیجه عهد و تعهدپذیری در چنین روزی خواهد بود.

                    «اللهم اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و شیعته بحق محمدو عترته»

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

بَلْ مَتَّعْتُ هَٰؤُلَاءِ وَآبَاءَهُمْ حَتَّىٰ جَاءَهُمُ الْحَقُّ وَرَسُولٌ مُبِينٌ
In fact, I allowed them and their fathers to enjoy this life till the truth, and the apostle preaching it lucidly, came to them.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 9
  • بازدید دیروز: 258
  • بازدید هفته: 1,641
  • بازدید ماه: 6,846
  • کل بازدید ها: 818,038
  • کل نوشته‌ها: 927