“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

لیله الجوایز تثبیت امام یاوری

ماه مبارک رمضان ماهی سرشار از رحمت و مغفرت است و لحظات نابش بی مانند و بی بدیل، ماهی که بزرگترین عقبه و مهمترین فصل زندگی انسان یعنی شب قدر را در خود جای داده است، ماه تقرب به اولین ولیّ خدا با درک مظلومیت ایشان، ماهی که نفسها تسبیح و خواب عبادت و در هر شبش کثیری از گناهکاران از آتش دوزخ آزاد شده و رحمت خاص الهی در جریان است.
شب آخر ماه مبارک نیز این رحمت مضاعف گشته و فرصت نهایی به میهمانان داده میشود تا مغفرت و رحمت و سرنوشت یکساله خودشان را تثبیت و با آمادگی بیشتر همراه با تلاش و همتی جدید وارد ماه شوال گردند.
این شب معروف به لیله الجوایز
است، شبی که هم پایهٔ شب قدر میباشد.
در روایتی امیرمومنان علی (ع) می فرماید:

«شایسته می دانم آدمی در سال، چهار شب دست از هر کاری بکشد و خود را به عبادت آماده سازد: شب عید فطر، شب عید اضحی، شب نیمهشعبان و شب اول رجب». (بحارالانوار، ج ۹۷، ص ۳۶ و۳۹ )

آری این شب شبی است که روزه دار بعد از روزها روزه داری و اطاعت و پشت سرگذاشتن لیالی قدرش قصد دارد با آمادگی بیشتر نماز فطر را اقامه کند، و خواسته های متعالی خود را در قنوتهای این نماز از خدا تقاضا و طلب کند، و خود را مشمول دریافت بالاترین رحمت الهی نماید.
اگر مکرر در قنوت نماز گفته میشود: «خدایا هرچه به پیامبر(ص) و خانوادۀ پیامبر دادی، به من هم بده»، قطعا این بنده میتواند که به آن مقام برسد و خدا هم اعلام آمادگی برای اجابت این دعاها فرموده است. روزه داران منتظر افتادن یک اتفاق مهم هستند، شب آخرین ماه رمضان ظرفیت سازی بنده ها برای این اجابت خداست.
«جایزه» از دو بعد قابل بررسی است:
اول اینکه آنرا در ردیف پاداش و هدیه و اجرت معنا کرده و لیله الجوایز، شب اجرت و پاداش گیری محسوب شود.
دوم اینکه “جایزه” هم ردیف اجازه، جواز و مجوز فرض شده و با این بینش قدم به شب آخر گذاشته شود.
مسلما طرفدارن هر دو تعبیر، با نگاه و روحیه متفاوت این شب را سپری خواهند نمود، آنانکه معتقد به پاداش و صله و هدیه هستند در این شب نتیجه تجارت و معامله با خدا را دریافت و تجربه خواهند کرد، و در کنار آنها، آنانکه با دیدگاه جواز واجازه به لیله الجوایز می نگرند با روحیه کسی که بر امر مهمی اجازه و جواز ورود دریافت میکند، وارد شده و بالاترین اجازه ها و مجوزها از جمله:
جواز منتظر بودن
جواز خدمت به ساحت حضرت ولیعصر
جواز امام یاوری
جواز یارگیری
جواز ورود به عرصه هدایت وتبلیغ و تنذیر و تبشیر
و…. را از خداوند متعال اخذ خواهند نمود.
هر دو دیدگاه در منابع جایگاهی ویژه دارد. هم آنانکه با خدا تجارت میکنند در روایات اعتبار دارد و هم دیدگاه دیگر که از آن به زندگی عاشقانه تعبیر میشود در معارف از آن ذکر ویژه شده است، و بدیهی است که به تناسب نوع دیدگاه اثرات و تبعات خاص بعد از درک لیله الجوایز برای هردو گروه ایجاد خواهد شد.
لیله الجوایز با دیدگاه دوم عظمت بخشی و اقتدار دادن به دین اسلام است، نوعی اعلام یاوری امام عصر(عج) و تثبیت امام یاوری است و در این شب مثل شبهای قدر نظر و عنایت خاص حضرت برای امت جاری و ساری است و بر منتظران حضرت هست که چگونه خود را بر ایشان عرضه و عنایات ایشان را شامل حال خود کرده و در عید سعید فطر و بعد از آن زکات این عنایات حضرت را به مستضعفان و یتیمان و در راه ماندگان پرداخت نماید.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

قَالَ لِلْمَلَإِ حَوْلَهُ إِنَّ هَٰذَا لَسَاحِرٌ عَلِيمٌ
The Pharaoh said to the chiefs around him: "He is certainly a clever magician.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 6
  • بازدید دیروز: 239
  • بازدید هفته: 1,253
  • بازدید ماه: 5,959
  • کل بازدید ها: 802,859
  • کل نوشته‌ها: 912