اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

ماه ربیع و تولدی دوباره

حمد و سپاس و شکر به درگاه احدیت که ماه صفر را با سنگینی و عظمتش به پایان رسانده و عمری عنایت فرمود تا ماه ربیع ماه نماد شادی را شاهد شده و از منظری حیاتی دوباره شروع نمائیم، حیاتی که با توسلات و عزاداریها و استغاثه ها از امام حسین (ع) طلب نمودیم:

«… اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد…»

۲۸۵۲۲۴۶۱۹۵۴۲۴۰۶۸۷۴۷۳

در طول زندگی فرصتهای طلائی برای انسان بوجود می آید که میتواند با غنیمت شمردن آنها در موفقیت خود و خانواده خود بهره ببرد، که از جمله این فرصتها، فرصت ورود به ماه ربیع الاول است. با یک محاسبه و دقت در پیرامون زندگی خود و اطرافیان نکاتی بست می آید که چه بسا برخی از آنها عامل موفقیت است و برخی دیگر مانع آن، برخی نکات قوت و برخی دیگر نکات ضعف، که با تفکیک آنها از همدیگر و استفاده بجا، همگی برای داشتن یک زندگی آرام و شاد می توانند مؤثر واقع گردند.

در میان این نکته های آموزنده مواردی هستند که بار منفی و اثر مخرب بر روحیه انسان دارند که در صورت موجودیت در زندگی ، باید با آنها مبارزه کرده و آنها را که مانعی بر سر راه شادزیستن می باشند از صحنه زندگی کنار زده شوند، از جمله:
داشتن برخی عقاید نا صحیح مثل:
نیاز نداشتن به تغییر و تحول حتی در دکور منزل، در حالیکه یک تغییر و جابجائی بسیار نشاط آور خواهد بود
با یک گل بهار نمیشود، در حالیکه خیلی ها با این تفکر به نتیجه رسیده اند اصطلاح”از ما گذشته است” یکی دیگر از این تفکرات غلط است، در حالیکه هیچوقت برای شروع و تولدی دیگر دیر نیست.
شکست، پایان تلاش در یک کار، در حالیکه شکست باید پلی برای پیشرفت در زندگی باشد.
“چاره ای ندارم”، این جمله هم آثار منفی در پی داشته و از بکار بردن آن باید پرهیز کرد مگر در موارد بسیار نادر.

اما چند تغییر ساده و اساسی برای .پیشرفت و نشاط در زندگی وجود دارد؛ از جمله:
صبح خیزی و تقلیل زمان خواب
بیشتر و بدور از انتظار خود و دیگران رفتار نمودن
سهیم شدن در انجام کارهای خانواده و نزدیکان بجای نظارت و یا گزارش کار شنیدن مطلق
کم کردن توقع
خلاقیت و تولید در منزل (حتی با دوختن و ساختن یک شیء)
دور نشستن از مسند قضاوت
داشتن ساعتی برای آزاد شدن فکر
غنیمت حال را داتنستن و کم کردن تفکر به گذشته و آینده
اهداف کلی و جزئی داشتن
محاسبه روزانه در راستای رسیدن به هدف مورد نظر
تمرین تامل و تفکر قبل از انجام کار و صحبت
تمرین گوش سپردن دقیق و سکوت تا پایان سخن مخاطب
و آخرین پارامتری که میتواند در فراهم کردن زندگی پرنشاط موثر واقع گردد استفاده از نوع تفکر و عملکردها و روحیات افراد موفق است؛ از جمله روحیات و خصوصیاتی که این افراد دارا هستند مواردی از قبیل زیر می باشد:
فرصت سازی بجای فرصت سوزی
حکایت درد و مشکل بجای شکایت از درد و مشکل
عبرت از مشکلات
افزایش ظرفیت روحی
عدم محدود شدن با وجود ترس و اضطراب
عدم سرزنش خود و دیگران در صورت بوجود آمدن مشکل
عدم تسویف (عدم امروز و فردا کردن)
بیکار ننشستن و بی برنامه نبودن
دانستن خواسته و نیازها و تفکیک آنها بر اساس اولویت
کنترل احساسات
عدم تقلید
دیدن داشته ها و شکر و استفاده مناسب از آنها
حسرت نخوردن به نداشته ها
عدم اعتقاد به شانس و قسمت بدون تلاش و فعالیت
ریسک پذیر حساب شده
داشتن ارتباطات قوی با اطرافیان
ارزش بندی در امور
ارزیابی کارها
اعتماد به نفس
دست و دل باز و انعطاف پذیر
توجه به سلامت جسمانی
نشست و برخاست حساب شده با افراد دانا و عاقل و دیندار
داشتن وقت استراحت و تفریح
تمرین و تکرار و ممارست بر داشته ها و یادگرفته ها

قطعا تمامی موارد فوق مواردی خارج از توان نیست که نتوان آنها را در متن زندگی پیاده کرد، بلکه با تصمیم قاطع بر داشتن و زمینه سازی کردن جهت یک زندگی شاد و مفرح و مورد مطالبه یک انسان عاقل، میتوان تک تک آنها را بتدریج در زندگی ورود داده و از اثرات بی نظیر آنها استفاده نمود، چه بسا بیشتر این موارد در بیشتر افراد وجود دارد، که در این صورت هم می تواند نکته قوتی بحساب آمده و در تقویت بیش از پیش آنها تلاش نمود.

مطالعه بیشتر

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

انْطَلِقُوا إِلَىٰ ظِلٍّ ذِي ثَلَاثِ شُعَبٍ
Go to the shadow with three ramifications,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 52
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 975
  • بازدید ماه: 3,865
  • کل بازدید ها: 837,193
  • کل نوشته‌ها: 930