اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

ماه شعبان آخرین ماه سال اخلاقی

هر فرد و موسسه و هر نهاد و سازمانی، مخصوصا نهادهای وابسته به دولت برای خود سال مالی تعریف می کنند و با برنامه ریزی دقیق برای یک سال تلاش می کنند به رشد و کمال رسیده و با تولید و هزینه و مصرف می کوشند برنامه های تدوینی یکساله خود را اجرا نمایند و معمولا آخرین ماه سال مالی، ماه پر تلاش برای مسئولین هر بخش می باشد.
یعنی در این ماه تلاش می شود تا اگر بودجه ای جذب نشده و یا هزینه نشده در اسرع وقت اقدام لازم انجام گیرد که در غیر اینصورت مورد بازخواست ناظران قرار گرفته و چه بسا مجازات شوند و جالب اینکه اگر بودجه آن سال مالی تا آخرین ماه آن سال جذب نشود، بودجه سال آینده نیز تحت تأثیر آن تقلیل یافته و باعث خسران و تضعیف نهاد مربوطه گردیده و نمره منفی برای اجرا کنندگان آن احتساب می شود.
حال با عنایت به این موضوع بایستی گفت که ماه رمضان سال اخلاقی مومنان و بندگان صالح خداوند بوده و شعبان آخرین ماه این سال است فلذا در این ایام باقیمانده شعبان باید به حساب و کتاب و بودجه ریزی اخلاقی یکسال خود رسیدگی نمود و اگر نماز قضا و روزه قضا بر عهده داریم در این آخرین روزهای ماه شعبان سریعتر آنها را ادا نماییم و اگر حقوق واجب مالی خمس و زکات در ذمه داریم بشتابیم و با خداوند متعال تسویه حساب کنیم.
اگر دینی به گردن داریم هر چه سریعتر آن را ادا کرده و اگر قلبی را رنجیده ، چشمی را گریان و روحی را آزرده ایم بشتابیم ک آخرین ماه سال اخلاقی به پایان می رسد و سال جدید اخلاقی آغاز خواهد شد . در روایتی اباصلت از یاران مخصوص حضرت رضا (ع) چنین نقل می کند: آخرین جمعه ماه شعبان در محضر حضرت بودم ، ایشان فرمودند فرصت ها گذشته و این آخرین جمعه ماه شعبان است ، کوتاهی هایی که در طول این سال شده را جبران کن.
حضرت چند دستور به ایشان دادند که یکی از آنها کثرت در استغفار است . استغفار خود را زیاد کنیدف تلاوت قرآن و دعا را زیاد کنید تا پاک و مطهر وارد ماه بعد شوید اگر امانتی از مردم بر عهده دارید به صاحبش برگردانید . انسان باید به انواع امانات و دیونی که بر عهده دارد توجه کند ؛ گاهی یکی از آنها مانع بهره مندی از فیوضات خداوندی می شود . حضرت در ادامه فرمودند بر ترک و رهایی از گناهانی که مرتکب شده اید مصمم باشید.

image_pdfimage_print

یک دیدگاه برای ماه شعبان آخرین ماه سال اخلاقی قابل نمایش است.

  • عاشق:

    خدايا تو را عاشق ديدم و غريبانه عاشقت شدم… تو را بخشنده پنداشتم و گناهكار شدم… تو را وفادار ديدم و هرجا كه رفتم بازگشتم… تو را گرم ديدم و در سردترين لحظات به سراغت آمدم… تو مرا چه ديدي كه وفادار ماندي؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَالسَّقْفِ الْمَرْفُوعِ
The roof raised high,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 39
  • بازدید دیروز: 102
  • بازدید هفته: 909
  • بازدید ماه: 3,491
  • کل بازدید ها: 837,904
  • کل نوشته‌ها: 930