اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

مناظره شگفت انگیز امام جواد(ع) با یحیی بن اکثم

دایره ندانسته های ما از خاندان و اهلبیت مکرّم نبی اکرم (ص) بسیار وسیع تر و فراخ تر از دانسته های ما نسبت به آن بزرگواران است. بنابراین یکی از وظایف شیعیان شناخت کافی و وافی از ائمه اطهار(ع) است بگونه اى كه این شناخت سبب در امان ماندن از شبهه ها ی ملحدان و مایه نجات از گمراهی و ضلالت باشد. همچنین شناختی که در دفاع از حقانيت امامت و ولاء مرجعيت علمي ودینی و معنوي معصومين (ع) و زدودن غبار ازچهره ی تابناک و نوراني ايشان و نشر معارف مکتب رهايي بخش تشيع باشد، از ديگر وظايف مهم ماست؛ چراكه ما از تمامی ابعاد چون بُعدخلقت، هدایت، امنیت، حمایت و شفاعت مديون ائمه هستيم.
لذا در این مجال بمناسبت سالروز ولادت امام جواد(ع)، جهت تقویت و دفاع از عصمت و علم مصبوب امامان(ع)، مناظره جالب امام جواد(ع) را با یحیی بن اکثم، تقدیم میگردد:
در مجلسی که بنی عباس با اجازه مأمون برای آزمایش مقام علمی امام جواد (ع) برگزار کرده بودند، یحیی بن اکثم بزرگترین قاضی آن روزگار برای مناظره حضور داشت. امام جواد (ع) نیز در حالی که نُه سال بیشتر نداشت وارد مجلس شد و در جایگاه مخصوصی که به سفارش مأمون برایش درست کرده بودند نشست. گروه‌های مختلف مردم نیز در مجلس حضور داشتند.یحیی بن اکثم پرسید:«آیا امیرالمؤمنین (مأمون) اجازه می‌دهد که ازابوجعفر(امام جواد(ع)) سوالی بکنم؟» مأمون گفت: از خود امام جواد (ع) اجازه بگیرید.

یحیی از امام پرسید:« به من اجازه سئوال می‌دهید؟» امام جواد (ع) فرمود:« بپرس.»

یحیی پرسید:«حکم شخص مُحرمی که حیوانی را صید کرده و کشته چیست؟»

امام جواد (ع) فرمود:« این صید را در منطقه حَرَم کشته است یا در خارج از حرم؟ حکم کشتن صید را می‌دانسته یا نمی‌دانسته؟ عمداً کشته یا غیر عمد؟ شخص محرم، آزاد بوده یا بنده؟ کودک بوده یا بزرگسال؟ بار اولش بوده یا سابقه داشته؟ حیوان کشته شده، پرنده بوده یا خیر؟ کوچک بوده یا بزرگ؟ آیا شخص محرم به کارش اصرار دارد یا پشیمان است؟ صیدش را در شب کشته یا در روز؟ آیا شخص، در احرام عمره بوده یا در احرام حج؟»
یحیی بن اکثم که از این همه تقسیم‌بندی جا خورده بود، عجز و درماندگی در صورتش پیدا شد و زبانش به لکنت افتاد. همه‌ی حضار متوجه درماندگی‌اش شدند و مجلس به پایان رسید. وقتی فقط عده‌ی کمی از خواص ماندند، مامون از امام جواد (ع) پاسخ قسمت‌های مختلف پرسش‌های او را خواست. در پایان مأمون گفت:« اگر موافقید، شما هم از یحیی سئوالی بکنید.» امام جواد (ع)به یحیی فرمود:« بپرسم؟»
یحیی گفت:«فدایت شوم، هر طور میل شماست. اگر توانستم جواب می‌دهم و گرنه از شما استفاده می‌کنم». امام جواد (ع) پرسید:« مردی در ابتدای روز به زنی حرام بود، پیش از ظهر حلال شد، ظهر حرام شد و عصر حلال شد، هنگام غروب حرام شد، پس از عشاء حلال شد، نیمه شب حرام شد و هنگام طلوع فجر حلال شد. حکم این زن چیست؟ و چرا پیوسته حلال و حرام می‌شد؟»
یحیی گفت:« سوگند به خدا جوابش را نمی‌دانم. اگر مایل هستید، پاسخ بفرمایید تا بهره ببریم.» امام جواد (ع) فرمود:« این زن یک کنیز بود. مردی بیگانه او را در ابتدای روز خرید و زن بر او حلال شد. هنگام ظهر او را آزاد کرد و حرام شد. وقت عصر با او ازدواج کرد و حلال شد. وقت غروب او را مظاهره کرد و حرام شد. وقت عشاء کفّاره‌ی ظهار داد و حلال شد. نصف شب او را طلاق داد و حرام شد. وقت طلوع فجر رجوع کرد و حلال شد.
در این هنگام مامون به حاضران از بنی عباس رو کرد و گفت:« آیا در میان شما کسی هست که این مسئله را این طور بتواند جواب دهد یا مسئله‌ی قبلی را با آن جزییات بداند؟» گفتند:« نه! به خدا قسم شما جواد (ع) را از ما بهتر می‌شناختید.»
مامون گفت:« اهل بیت رسول (صلّی الله علیه وآله وسلّم) در میان مردم فضل و کمال زیادی دارند و کم‌سالی آنان مانع کمالاتشان نیست.»
سپس برخی دیگر از فضایل امام جواد (ع) را بیان کرد.
در آخرچند کلام کوتاه و نغز از آن امام همام:

«ثَلاثَ یَبْلُغْنَ بِالْعَبْدِ رضْوانُ اللهِ تَعالی: كِثْرَهُ الْاِسْتِغْفار ، و لَیِّنُ الْجانِبِ ، وَ كِثْرَهُ الصَّدَقَه» «سه چیز است كه بنده را به رضوان خدا میرساند: زیادی استغفار، نرمخویی، صدقه بسیار دادن».

 

« مَنْ لَمْ يَعْرِفِ الْمَوَارِدَ أَعْيَتْهُ الْمَصَادِرُ» «هركس موقعيّت شناس نباشد جريانات، او را مى ربايد و هلاك خواهد شد».

 

التَّوْبَةُ عَلى اَرْبَع دَعائِم : نَدَمٌ بِالْقَلْبِ، وَاسْتِغْفارٌ بِاللِّسانِ، وَ عَمَلٌ بِالْجَوارِحِ، وَ عَزْمٌ أَنْ لايَعُودَ» «شرايط پذيرش توبه چهار چيز است: پشيمانى قلبى ، استغفار با زبان ، جبران كردن گناه نسبت به همان گناه، تصميم جدّى بر اينكه ديگر مرتكب آن گناه نشود».

 

اللَّـهُمَّ صَـلِّ عَلَـى مُحَـمَّدِ بْنِ عَلِيِّ بْنِ مُوسَى عَلَـمِ التُّقَـى وَ نُـورِ الْهُـدَى وَ مَعْـدِنِ الْـوَفَـاءِ وَ فَـرْعِ الْأَزْكِيَـاءِ وَ خَلِيـفَةِ الْأَوْصِـيَاءِ وَ أَمِينِكَ عَلَـى وَحْيِـك اللَّهُـمَّ فَكَـمَا هَـدَيْـتَ بِـهِ مِنَ الضَّـلالَةِ وَ اسْتَنْقَذْتَ بِـهِ مِـنَ الْحَـيْرَةِ وَ أَرْشَـدْتَ بِـهِ مَنِ اهْـتَدَى وَ زَكَّيْتَ بِـهِ مَـنْ تَـزَكَّـى . فَصَـلِّ عَلَيْهِ أَفْضَـلَ مَـا صَلَّيْتَ عَـلَى أَحَـدٍ مِـنْ أَوْلِـيَائِـكَ وَ بَقِيَّةِ أَوْصِيَـائِـكَ إِنَّـكَ عَـزِيـزٌ حَكِيـمٌ

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَالْمُؤْتَفِكَةَ أَهْوَىٰ
And He overthrew the Cities of the Plain,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 21
  • بازدید دیروز: 101
  • بازدید هفته: 1,316
  • بازدید ماه: 5,661
  • کل بازدید ها: 842,921
  • کل نوشته‌ها: 931