اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

منتظِر آنلاین . . .

به ظهور رسیدن هر فرهنگ و نهضتی نیاز به زمینه و مقدماتی دارد که بدون آنها به ثمر رسیدنش محال خواهد بود و زمینه سازی و مقدمه چینی نیز، مدیران ماهری می‌طلبد، تا با یک مدیریت سازمان یافته این فضا را آماده نمایند. رسیدن به مدینه ی فاضله و دولت کریمه نیز از این قاعده مستشنی نمیباشد؛ که باید برای فراهم نمودن شرایط آن، مدیرانی در عرصه‌های مختلف که نسبتاً وسیع و گسترده (بسیار ظریف)، به خدمت بپردازند، عرصه‌هایی چون تبلیغ، تعلیم، برنامه‌های رسانه‌ای، برنامه‌های معاشی و . . . که از تمام این مصادیق آنچه نمود بیشتری در این موضوع دارد، مدیریت در عرصه‌های تعلیم و تبلیغ و تشکیل کانون و امور رسانه‌ای اعم از طراحی سی‌دی ها و نرم‌افزارهای مختلف و نیز راه‌اندازی سایت و … می‌باشد.
لذا به نظر می‌رسد آنچه در این زمینه‌ها لازمه ی یک مدیریت موفق است، داشتن رجحان هدفی و عدم موضع گیری خام در لحظات بحران است که منظور از داشتن رجحان هدف، یعنی داشتن اولویت کاری برای مدیر منتظر جهت مدیریت بجا و به موقع، و منظور از عدم موضع‌گیری خام در بحران، اینکه؛ بودن منتظری آنلاین و متعهدو متخصص در مدیریت این عرصه‌ها، تا بصورت سازمان یافته به اهداف کار جامه ی عمل بپوشاند و در زمینه سازی ظهور مؤثر باشد.
لازم به ذکر است که در این بین، رخدادهای ناهنجار و تحولات غیرقابل پیش بینی در جامعه، کار مدیران را پیچیده تر و ظریف تر می‌کند. اساساً اطلاع از نرخ دلار و سکّه و تورّم و آگاهی از حوادث و اجلاسهای مختلف و . . . جریاناتی است که آنلاین بودن مدیر منتظر نباید به این موارد خلاصه شود، بلکه مدیران تبلیغی و تعلیمی و رسانه‌ای باید به همان اندازه از دیگر جریاناتی که بیشترین ضربه‌ها را به اهداف آنها می‌زنند و آسیبهای جبران ناپذیری به بار می‌آورند، آگاهی داشته تا بدین وسیله مکانیزم‌های لازم را در برنامه‌های خود جهت دفع این موانع بگنجانند.
و لازمه مهم و اساسی دیگری نیز که اگر ذکر شود کاملاً ضروری و مناسب است، بکارگیری “ذوق “، “ابتکار” و “خلاقیت” در این حوزه‌هاست؛ که این سه عنصر (ذوق، ابتکار، خلاقیت) باید نسبت به دیگر حوزه‌ها یک سروگردن بالاتر باشند. چراکه زمینه سازی برای فرهنگی صورت می‌گیرد که با ظهور صاحبش حضرت ولیعصر(عج) جهانی خواهد شد. فرهنگ مهدوی فرهنگی ناب و بی بدیل است که فراهم ساختن شرایط آن منوط به کارهای بدیع و تازه است، نه تکرار و برنامه‌های کلیشه‌ای!!
در اینجا با عنایت و اقتباس از سخنان ارزشمند امیر کلام حضرت علی(ع) چند مورد از اصول مدیریت مذهبی بیان می‌گردد:
1) ضرورت آگاهی از تحولات (حضرت می‌فرماید: بخدا قسم از اخبار و روایات جاری در جامعه بی اطلاع نیستم تا مرا غافلگیر نمایند).(خطبه 6/نهج‌البلاغه)
2) تداوم در کارها بجای افزایش آنها (بجای ازدیاد کارها، به تداوم صحیح آنها بیندیشد)(حکمت 27).
3) همّت بلند ( برای رسیدن به هدفها و مقام‌های بلند، همت بلند داشته باشد)(خطبه/211).
4) پندگیری از تجارب و اندرزها (از تجارب و اندرزها پند بگیرید و از آنها بهره برداری کنید تا دچار نقص نشوید)(نامه/31 و خطبه/175).
5) عدم هراس از شدت سختی ( از شدت سختی نهراسید، زیرا هراس شکننده تر از خودِ کار است و به گشایش امور امیدوار باشید)(حکمت248-166).
6) زبانی گویا (قلبی اندیشمند ومتفکر، زبانی گویا و دلی پر جرأت و قانع در برابر اجرای حق داشته باشید) (غررالحکم/34).
7) مدیریت خود برای آرامش دیگر قوا و نیرو‌ها (آیا به این قناعت کنم که به من امیرمؤمنان گفته شود ولی در سختیهای روزگار با آنان شریک نباشم یا در تلخی‌های زندگی الگویشان محسوب نشوم)(نهج‌البلاغه-صبحی صالح/418).
8) مقدم شمردن تفکّر و تجربه بر عمل ( اندیشه پیر نزد من از تلاش جوان خوشایندتر است).
با توجه به اصول ذكر شده به يقين ميتوان گفت كه چنين مدلي فقط در مديريت سيستماتيك قابل اجرا و پياده سازي است، ‌چرا كه طراحي يك نظامِ عملكردي با اين اسلوب، آن هم جهت هدفي والا، نيازمند سيستم جامع است كه يك مدير ماهر با اين مبناها بايد پايه ريزي نمايد و در اين راستا بكارگيري سرمايه انساني ( خلاق و متبكر ) حرف اول را مي زند . بايد توجه نمود كه اين روند چشم اندازي را براي مدير ترسيم ميكند و او را در كم كردن چالشهاي كاري یاري مينمايد .
كشف استعدادها قبل از چيدمان نيروي انساني جهت كار زود بازه، مؤثر بوده و بايد در انتخاب اين نيروها، هم دامنه ی انتخاب را وسيع نمود و هم در گزينش افراد حتما پسوند “تخصص ” و ” مهارت ” و ” هدف واحد ” را ضميمه كرد كه اين در موفقيت و بالاتر رفتن درصد آن نقش بسزائي خواهد داشت .
به اميد فراهم گشتن شرايط ظهور و تثبيت فرهنگ مهدوي و خشنودی قلب نازنین یار سفر کرده
با مديران منتظر آنلاين

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

إِنَّا كَذَٰلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِينَ
That is how We reward those who do good.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 47
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 970
  • بازدید ماه: 3,860
  • کل بازدید ها: 837,188
  • کل نوشته‌ها: 930