“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

میلاد گل یاس…

ماندگاری روزها قطعا بدلیل مناسبتهایی است که در آنروز اتفاق افتاده و آنرا متمایز از سایر روزها و ایام می نماید. روز بیستم جمادی الثانی نیز بدلیل سالروز ولادت کوثر نبوی و میلاد گل یاس تاکنون ماندگار شده و در یادها روزبروز زنده و  زنده تر  شده و در اذهان باقی تر می ماند .

سفارش دینی هم بر این است که جهت ماندگار کردن کارهای مهم و یا نمادهای مقدس، آنها را با این روزها مقارن نموده تا اهمیت و ارزش آن بیشتر بروز نماید. لذا بر طبق این سفارش و سنت، بهترین روز برای ماندگار نمودن شخصیت زن و بزرگداشت زن مسلمان، سالروز ولادت زهرای اطهر(س)  می باشد.

 

اما چگونه شد که ولادت زهرایی که ۱۸ بهار در این دنیا دید و حتی جوانیش را هم کامل سپری ننمود مختص بزرگداشت مقام زن شد؟

توجه به ابعاد مختلف زندگی زهرا(س) و اینکه ایشان با آن سن کم در همه ی عرصه ها حضوری فعال و موثر داشت ، پاسخ قطعی این سوال می باشد، چراکه در هیچ عرصه زندگی نمی توان نکته ای یافت که نتوان به آن شخصیت بزرگ رجوع نمود و با پیروی و الگوگیری از آن به موفقیت دست نیافت.  لذا ارزش حیات انسان به امتداد زمان وی منوط نبوده بلکه در کیفیت و محتوای آن میتوان ارزشها قابل دید و بررسی است. این وجود و ظرفیت و زیبائیهای وجود انسان می باشد که به عمر هر چند کوتاه، ارزش و وسعت می بخشد، تا جائی که ساعتی از آن عمر پربرکت، معادل یک عمر چندین ساله میگردد. چه بسا ساعتی از زندگانی بزرگانی که به اندازه دهها سال از عمر انسانهای عادی، دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است. لذا آنچه مهم است درازای عمر نیست بلکه عمق و ژرفای آن مهم می باشد.

آری زهرا مرضیه(س) باید نماد و الگوی زنان عالم معرفی شود و سالروز ولادتش بدلیل اهمیت نقش زن بجاست که روز بزرگداشت مقام زن نامگزاری شود، چراکه اندیشه و عمل و روش و بینش نبوی داشت و بفرموده خود پیامبر پاره ای از وجود ایشان بود به عبارت دیگر هر چه در وجود پیامبر از فضایل و مکارم و حسنات و خیرها وخوبیهای عالم بود، در وجود زهرا نیز موج می زد. جنبش و حرکات فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و خانوادگی او، ایشان را الگوی تمام عیار قرار داده بطوریکه امام زمان(عج) درباره ایشان فرمودند:

«و فی ابنتی رسول الله (ص) لی اسوه حسنه».

پس اگر بتوان با این بانو که حیات از وجودش جاری گشته، همراه شد و ایشان را وارد متن زندگی نمود،  بخوبی انسانیت و مسئولیت و حتی مقاومت در برابر ظلم و ستم و سختیهای روزگار را به انسان می آموزد و زنان و مردان امروزدر سایه این آموزه ها زندگی و حیات موفقی داشته  و توان زندگی پر از مشقت و دشواری را نیز خواهند یافت.

سخن امروز و پیام امروز حضرت زهرا به تمامی انسانها علی الخصوص زنهای مسلمان این است که شما تنها یک زن نیستید، بلکه انسانی خدایی هستید که می بایست از این خواستگاه در عرصه ها ی زندگی حاضر شده و با انسانیت خود و رفتار خردمندانه خود در صحنه های مختلف جامعه نقش ایفا نمایند.

زن با رعایت کرامت خود و با تاسی از زهرا(س)، صاحب چنان ارزشهایی میشود که حضور و وجودش، به باروری و شکوفایی استعدادها و رشد و کمال انسانها منجر می شود.  

و کلام آخر اینکه، کوثر پیامبر وجودی است که سر منشا رحمت و برکت الهی به انسانهاست، که از بُعد رحمتش سه اثر بی بدیل برای پیروانش به ارمغان آورده است: ۱)  بخشش گناهان ۲) رقت قلب ۳) ریزش نعمتهای الهی  و از بُعد برکت، ۱)نعمتهای باقی و ماندگار و دائمی ۲) نشاط   ۳) و حیات معنادار را برای انسان هدیه می کند.

 

 

مطالعه بیشتر

 

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَقَالُوا مَالِ هَٰذَا الرَّسُولِ يَأْكُلُ الطَّعَامَ وَيَمْشِي فِي الْأَسْوَاقِ ۙ لَوْلَا أُنْزِلَ إِلَيْهِ مَلَكٌ فَيَكُونَ مَعَهُ نَذِيرًا
But they say: "What sort of prophet is this who eats food and walks the market places? Why was no angel sent to him to act as admonisher with him?

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 10
  • بازدید دیروز: 258
  • بازدید هفته: 1,642
  • بازدید ماه: 6,847
  • کل بازدید ها: 818,039
  • کل نوشته‌ها: 927