اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

نشان پویایی جامعه

انیس گنج تنهایی کتاب است     فروغ صبح دانایی کتاب است

یکی از موضوعاتی که برازنده جامعه فرهنگی کشورمان است و گاهی اوقات در اثر اقتضائیاتی که بر روزمرگی زندگی سایه می افکند مورد غفلت واقع شده وکمتر توجه میگردد، مسئله کتاب و کتابخوانی است. موهبتها و اتفاقات خوب و شگفت و آثاروضعی کتاب بسیار روشن است و برای یک جامعه روبه رشد و در حال توسعه، اِلِمان و جزو نشانه پویایی آن بشمار می آید که می بایست دقتها به آن معطوف شود.

بر روی موضوع کتاب از دوبُعد بررسی عمیق باید صورت پذیرد، هم از بعد توسعه کتاب و کتابخانه ها و هم از بعد توسعه و ایجاد انگیزش برای کتابخوانی و این ضرورت هر زمانی این مبحث می باشد. اگر در باب تالیف و نشر وتوسعه کتابخانه ها فعالیتهایی انجام می یابد، در کنار آن ترویج و تبلیغ برای خرید کتاب و کتابخوانی هم باید از سوی سازمانها و نهادهای مربوطه و هر مجموعه ای که به ضرورت این موضوع پی برده است، تلاشهایی انجام یابد.
آنچه در خصوص زیرمجموعه عرضه کتاب باید مورد دقت باشد، تالیف کتب بر اساس نیاز جامعه و به زبان و سبک آنروز است، بعبارت دیگر اکتفا به آثار گذشتگان با متون منحصر به شرایط آن زمان و یا ترجمه کتب و اتشار آنها برای جامعه ای متفاوت از آن سالها در حقیقیت سیاست مقبول و معبر هوشمندانه ای نیست، فلذا در این عرصه توجه به نیاز و سبک و سیاق زمان امر بسیار مهمی است، و در این راستا بر روی دو مساله باید عنایت ویژه داشت:
تقویت نویسندگان در نگارش کتب ضروری و با الفبای روز (که نویسنده خود بیشتر باید به این مسئله توجه نماید)

حرفه ای نمودن نویسندگان جهت ایجاد فرصت لازم برای نویسندگی و تالیف در عرضه مطلوب کتاب (یعنی اگر نویسنده ای ماهر و حرفه ای هم باشد اما معشیت او از راه نویسندگی تامین نگردد، قطعا اینکار به حاشیه کشیده شده و فراغت او را پر خواهد کرد و اینگونه کار فرهنگی ثمره ای بسزا نخواهد داشت).
از طرف دیگر ایجاد انگیزش برای مطالعه در قشرهای مختلف جامعه نیز، خود نیاز به روشها و متدهای کارآمد دارد. تقاضا برای کتاب از سوی جامعه تقویت کننده بازوی عرضه کتاب به مخاطبین است. امروزه میزان گلایه مندی از کم شدن اقبال اجتماعی جامعه، رضایت متصدیان امور را به حداقل رسانده است بطوریکه بصورت معضل در محافل مطرح میگردد.
مطالعه و دانستن اهمیت آن از جامعه ای مثل ایران که مسبوق به سابقه در این زمینه است بیشتر انتظار میرود، در اینکه شاخص مطالعه چیست و برای اینکه یک فرد از جهت مطالعه سنجش شود معیار و مبنا چیست، اختلاف نظرهایی وجود دارد، هستند کسانی که خواندن دعاها، خواندن قرآن، فضاهای سایبری، کتابهای گویا ، مطالعه ژورنالیستی و خواندن پیامها و ایمیل، حتی خواندن زیرنویسهای فیلمها و یا خواندن کتب درسی را مطالعه پنداشته و آماری با این اتفاقات از مطالعه خود ارائه می دهند، اما در حقیقت مطالعه و شاخص اصلی آن، هدفمند بودن مطالعه و مورد علاقه بودن آن می باشد وگرنه یک دانش آموز یا دانشجو در طی سه ماه یک کتاب قطور را از سر تکلیف خوانده و پاس می کند، ولی نتیجه این مطالعه با نتیجه مطالعه ای که از سر علاقه و شوق و نیاز باشد قطعا متفاوت است.
پس مطالعه موظفی در تعریف کتابخوانی و در مقیاسها، جزو مطالعات نمی گنجد ویا حداقل مطالعه مفید پنداشته نمی شود، وآمار مطلوب در عرصه توسعه کتابخوانی باید بر اساس مطالعه افراد طبق سلیقه و تعداد ورورد افراد کتاب نخوان به جرگه کتابخوانها باید باشد.
جهت برون رفت از اوضاع کنونی برای بُعد کتابخوانی نیز، روشهایی را میتوان اتخاذ کرد، برای مثال، میتوان با راهکارهای زیر وارد عمل شد:
تغییر افکار حاکم بر مردم و کنار زدن تفکر زودبازدهی در عرصه کتابخوانی (در کنار تبلیغاتهای منفعت طلبانه و قرعه ای و شانسی و زود بازده که قشر اعظم جامعه را به خود گرفتار نموده، میشود با تبلیغات گسترده و برجسته نمودن فقدهای حاکم از عدم مطالعه قدمی در این مسیر برداشت. روشنگری برای مردم که اگر کتاب نخواند ممکن است نیازهای فیزیکی هم از راه درست تامین نشود، شاید کمی سخت بنظر آید و زمان خاص طلبد، اما نتیجه بخش خواهد بود).
معرفی کتب برای سلایق و بافتهای مذهبی مختلف
آماده نمودن پکیجهای فرهنگی در مناسبتهای مختلف
گنجاندن جملاتی در رابطه با کتابخوانی در ارتباطات میان فردی از قبیل: پرسش از آخرین کتاب خوانده شده، یا پرسش از آخرین موضوع مورد مطالعه
انتقال حظّ و لذت مطالعه از کتاب به دوستان و هم نشینان و ….
فرهنگ سازی و رسوخ مطالعه بدون تحکُّم و بدون آییننامه و قانون و ترویج و تبلیغ  از جایگاه نزّ و رشد افراد بطوریکه در شخصیت و روش و منش فرد تغییر صورت گیرد.
ایجاد ایستگاههای مطالعه و کتابخانه های سیّار در اماکن عمومی (توزیع مویرگی کتاب)
تبیین نقش تربیتی و محوری مادران در این زمینه
ایجاد باوربه زیرساخت توسعه کشور بودن کتاب
اختصاص دادن هزینه ای در سبد هزینه های زندگی
ایجاد زنگ و محمل کتابخوانی
هدیه کتاب در خور سلیقه افراد به افراد

باید دانست که کتاب، محصول فربه شدن اندیشه و افکار و هنرها و ذوقهای یکفرد است که عاشقانه به افراد دیگر هدیه می کند و هیچ چیز حتی فضای سایبر و محیطها و رسانه ها نمی توانند جایگزین مطالعه کاغذی که سبکی پایدارتر و ماندگارتر است، شده و موجب منزوی شدن کتاب شوند؛ لذا بنابه فرموده مقام رهبری که فرمودند: «اگر در صدد هم افزایی آحاد خود از لحاظ فکر و تجربه و ذوق و هنر هستیم باید ارتباط با کتاب بیشتر شود. ..کتاب پدیده ای ذی قیمت است » باید در این زمینه اهتمام ورزید.
پس مغتنم شمردن این محصولات که یک نویسنده برای ارائه آن مرارتها کشیده و تلاشها انجام داده در کنار پیشرفتهای دیگر،حائز اهمیت است. در عصری که با اشکال جدید کتاب و چند رسانه ای بودن آن مواجه هستیم برای پرفروغتر شدن مطالعه آنهم بصورت سبک کاغذی، با وجود هجمه های زیاد افکارغلط و انحرافی، مشورت و یافتن راهکارهای موثر و همکاری برای عملیاتی نمودن این روشها، بر همگان علی الخصوص آنانکه در عرصه ها و کانونهای فرهنگی فعالیت دارند بسیار مهم است، انجام فعالیتهایی برای هضم فرهنگهای خارج از اسلام و توفق یافتن بر آنها، نیازمند ترویج کتاب و کتابخوانی در همه سطوح جامعه است، نباید از مواجهه با نشر الکترونیک کتابها نا امیدی ونگرانی حاصل شود و از فعالیت و تلاش بازدارد، چراکه هیچگاه در این عرصه ها این اتفاق نخواهد افتاد، چنانچه تلوزیون جای سینما را نگرفت و اینترنت جایگزین تلفن نشد و … بلکه همگی ارزش و کاربرد خود را حفظ نمودند.

از یاد نبریم که جامعه پویا هم به نویسندگان ماهر و بروز وهم به مخاطبان علاقمند و پر ذوق نیازمند است.

کتاب

مطالعه بیشتر

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَٰلِكَ دَحَاهَا
And afterwards spread out the earth.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 128
  • بازدید دیروز: 147
  • بازدید هفته: 1,044
  • بازدید ماه: 3,997
  • کل بازدید ها: 837,123
  • کل نوشته‌ها: 930