اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

نقش انسان در اجابت دعا (۲)

چنانچه در مطلب قبلی اشاره شد، دعا سه مرحله دارد:
درخواست
طلب
عمل یا اقدام با رفتن به سراغ ابزار و وسایل
یعنی حقیقت دعا در لفظ و خواسته لسانی خلاصه نمیشود، بلکه بعد از خواستن و طلب، اقدام و عمل مهمترین مرحله اجابت دعاست.
فراز دیگری که در این مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت، این فراز از دعای ماه رمضان است:
«اللهم اشف کل مریض»
در این موضوع، ابتدا بایست بیماری و بیمار را تعریف کرد.
تعریف بیماری:حالت ناهنجاری و غیر نرمال جسمی و روحی
و تعریف بیمار: کسی که دچار این عارضه شود «بیمار» نامیده میشود.
انواع بیماری عبارتند از:
۱٫جسمی
۲٫روانی
۳٫اخلاقی
که مهمترین این بیماریها که دین و ایمان را متاثرکرده و از پنهان ترین بیماریها بوده و انسان را از مسیر هدایت بازمیدارد، بیماریهای اخلاقی و فکریست.
برای درمان بیماریها لزوم شناخت و درمان آنها اهمیت فوق العاده ای دارد، لذا ابتدا
باید بیماری را شناخت، و در واقع یک اسکن کامل از وجود خود داشت و سپس دنبال درمان رفت.
مثلا باید دیددبه جه رذایلی گرفتار هست؟ آیا دچار پرخاشگری، بد اخلاقی، کم ظرفیتی، کم همتی، غفلت، شخصیت زدگی، منیت، بخل….
میباشد؟ و بعد از احصاء آنها بسراغ درمان رفت. ناگفته نماند که بعضی بیماریها را انسان فقط خود میبیند، بعضیها را هم خود و دیگران میدانند،برخی را خود میداند و دیگران نمیدانند، و برخی راهم نه خود و نه دیگران هیچکدام نمیبینند و نمیدانند که به این نوع بیماریها، بیماری پنهان گفته میشود
پس لازمست برای محقق شدن و احابت دعای الللهم اشف کل مریض، در این شبها اول در خود بیماریها رامشخص کرده و سپس در مورد بیماریهای دیگران اقدام کند.
هدایت بیمار به متخصص بسیار مهم است، متاسفانه
۶۵ درصد مشتریان رمالها و دعانویسان و فال گیران، نشان میدهد که در این نوع هدایت کم کاری شده و بازار فال گیران با عناوین زیر بسیار رواج یافته است:
طلسم بخت گشا.
طلسم عشق و محبت
طلسم جذابیت و توجه
طلسم کار گشا
اینها برای رفع بیماریها تلاشهای غلط اما مداوم میکنند.
پس نباید بی تفاوت بود باید از روی دلسوزی و شفقت گوشزد کرد و بسراغ متخصصین الهی و دینی رفت، که از راههای درمان بیماریهای اخلاقی:
۱_ استمداد از اسمای الهی مخصوصا در شبهای قدر با خواندن خدا بنامهای:
یا شافی
یانعم الطیب
یاطبیب القلوب
یامن اسمه دوا و ذکره شفا
یا کاشف الکروب
که اسمای الهی و توسل به آنها برزگترین اسباب است و دعای جوشن کبیر دردها و درمانها را در خود دارد، هزار بیماری وهزار درمان در خود دارد.
۲_ توسل به امامان(ع) دومین راه درمان میباشد و رأس این بزرگواران توسل به وجود نازنین امام زمان(عج):
اللهم….
اشف به صدورنا
یسر به عسرنا
فکّ به اسرنا
که همه بیماریها و ناتوانیها و همّ و غمها و ناراحتیها بدست ایشان برطرف شدنیست که صد البته با اصرار و الحاح و دعا فرد بیمار بساحت آن بزرگوار.
از این نکته نباید غافل شد که بعضی از بیماری ها یا به خاطر گناهان است که با بخشش این گناهان این بیماری رفع می شود، و برخی بیماریها جنبه امتحان دارد، که با صبر و شکر و درخواست کردن از خدا میتوان از آنها رهایی یافت.
تفکر در یافتن بیماریها و مشکلات خود و بدنبال راه نجات یافتن خود برترین عبادت در شب قدر است.
۳_ اصل تبدیل هم در درمان بیماریها مهم و راهگشاست:
بخل تبدیل به دست گشا بودن
حسد تبدیل به غبطه
غرور به خشوع
و نکته آخر اینکه در این شبهای اجابت و رحمت با امید به بخشش و درمان از حانب خدا و اولیای گرامیش این بیماریها قابل درمان و قابلیت تبدیل به فضایل را دارد.
«اللهم اشف کل مریض»
برگرفته از برنامه هیئت در شبهای قدر

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

كَأَنَّهُنَّ بَيْضٌ مَكْنُونٌ
Like sheltered eggs in a nest.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 21
  • بازدید دیروز: 101
  • بازدید هفته: 1,316
  • بازدید ماه: 5,661
  • کل بازدید ها: 842,921
  • کل نوشته‌ها: 931