“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

نوشته های پای منبری (6)

الگوبرداری در وظایف از قرآن
لطفا به این آیه توجه کنید:«اذْ قالَ لَابیهِ و قَوْمِه‏ ما هذِه‏ التَّماثیلُ التَّى‏ انْتُم لَها عاکِفُون» (انبیا/ 52) « (حضرت ابراهیم) وقتى به پدر و به قومش گفت: اين تصويرها چيست كه به عبادت آنها كمر بسته‏ايد؟»
این آیه مربوط به ادای یکی از فروع دین یعنی امر به معروف و نهی از منکر می باشد که توسط حضرت ابراهیم (ع) انجام یافته و خداوند متعال بعنوان نمونه برای بندگان خویش در قرآن بیان فرموده است. که در این مجال بسیار کوتاه با توجه به این آیه، چند اصل مهم در امر به معروف و نهى از منکر استفاده می گردد، از جمله:
اهل معرفت بودن آمر و ناهی نسبت به مصادیق اوامر و نواهی (آمر در این آیه حضرت ابراهیم(ع) می باشد).
اولویت قرار دادن ارحام درجه اول در امربه معروف و نهى از منکر (قالَ لَابیه‏).
منحصر نگشتن مخاطب امربه معروف و نهی از منکر بصورت انفردی (قالَ لابیهِ و قَوْمِه‏).
توجه دادن به بزرگی و اهمیت(قبح و حسن) مورد نهی شده و امرشده (ما هذِهِ التَّماثیل‏).
بیدار کردن فطرت مخاطبان امربه معروف و نهی از منکر با شیوه سوال (ما هذِهِ التَّماثیل‏).
متذکر شدن کرامت و شخصیت و ارزش به خود مخاطب در امربه معروف و نهى از منکر (انْتُم لَها عاکِفُون)
قاطعیت و صراحت در امر به معروف و نهى از منکر (انْتُم وَ اباءَکُم‏).
عدم غفلت از رویشها
تلاش و خدمت جمعی و حرکت در مسیر دین الهی و فراهم نمودن شرایط ظهور امام عصر(عج)، همراه با جذب اجزای مناسب و و هماهنگی لازم صورت پذیر است، و این، مسیر کلى این حرکت و پروسه مهم است، اما در این خلال، ممکن است بعضی ها سست شوند و ریزش پیدا کنند، که در حقیقت اینها به ضرر خودشان اقدام کرده اند؛ «فَمَنْ نَکَثَ فَاِنَّما یَنْکُثُ عَلى نَفْسِهِ» «هر کس از این راه برگردد، به ضرر خودش عمل کرده است». و باید اذعان نمود که این راه با این شرایط ، ادامه پیدا کردنى است.
اما گاهاً ریزشهایی که در جمعهای فعال اتفاق می افتد خیلی بزرگنمائی می شود و این در حالی است که از رویشها و جذبها غفلت شده و این غفلت و یا تعویق و یا عدم مدیریت در این پروسه موجب ریزش خودآگاهانه افراد مستعد و فعال میگردد. لذا این حرکت ادامه دار و سیال و پویا که توقفی بذاته ندارد اگر آگاهانه و همراه با بحث و تحقیق و دقت مسئولان مدیریت نگردد و ریزشها علت یابی نشده و رویشها مورد غفلت واقع گردند، نه تنها متوقف شده بلکه اثرات مخرب این توقف، صدمات جبران ناپذیری بر پیکره نظام ولائی خواهد زد.

سخنی از ابوذر
ابوذر در کنار کعبه بپا خاست و گفت:
من جندب بن سکن هستم‏، مردم گرد او آمدند و او گفت: هنگامى که براى شما سفرى پیش مى‏آید، با خود توشه‏اى بر مى‏دارید. پس براى سفر روز قیامت، توشه‏اى بر گیرید.آیا در این سفر، به چیزى نیاز ندارید؟گفتند: ما را راهنمایى کن. جناب ابوذر فرمود: «صم یوما شدید الحرّ للنّشور.و حجّ حجّة لعظائم الأمور.و صلّ رکعتین فی سواد اللّیل لوحشة القبور.کلمة خیر تقولها، و کلمة شرّ تسکت عنها، أو صدقة منک على مسکین، لعلّک تنجو بها- یا مسکین- من یوم عسیر.اجعل الدّنیا درهمین:درهما أنفقته على عیالک، و درهما قدّمته لآخرتک، و الثّالث یضرّ و لا ینفع، لا ترده.اجعل الدّنیا کلمتین: کلمة فی طلب الحلال، و کلمة للآخرة، و الثّالثة تضرّ و لا تنفع، لا تردها قتلنى همّ یوم لا أدرکه ».
«در یک روز گرم، به یاد روز حشر، روزه بگیرید. و براى کارهاى سخت‏ ، حج به جا آورید.و براى تاریکى و وحشت قبر، در تاریکى شب، دو رکعت نماز بگذارید. توشه این راه، کلمه خیرى است که بیان مى‏کنى، و کلمه شرى است که از گفتنش خود را باز مى‏دارى. یا صدقه‏اى که به مسکینى محتاج بخشى، تا از مشکلات آن روز دشوار (قیامت) نجات یابى. اى بشر محتاج!! دنیا را در دو درهم خلاصه کن: یک درهم، براى خانواده‏ات نگاه دار. و درهم دیگر را براى آخرتت پیش فرست. و بدان که، درهم سوم، تنها برایت زیان دارد، نه سود. و هیچ گاه به آن نیاز پیدا نخواهى کرد. دنیا را در دو کلمه خلاصه کن: یک کلمه، براى طلب حلال و کلمه دیگر، براى آخرت. و کلمه سوم، زیان دارد و سود ندارد. و به آن نیاز نخواهى یافت( سپس چنین افزود) حسرت روزى که به آن نرسیده‏ام، مرا کشت‏».

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ
And do not drive the beggar away,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 0
  • بازدید دیروز: 249
  • بازدید هفته: 1,640
  • بازدید ماه: 8,441
  • کل بازدید ها: 834,400
  • کل نوشته‌ها: 929