“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

ولادت امام علی (ع)

نامگذاری سالروز ولادت مولای متقیان علی (ع) به عنوان روز پدر به جهت افزایش قدرشناسی و سپاسگزاری، بسیار پسندیده و ممدوح است، پدر، این وجود زحمتکش و پرتلاشی که برای فراهم نمودن آرامش زن و فرزندان جدّ و جهد کرده و دلسوزانه به امر معاش می پردازد.
نقش پدر در خانواده همچون نقش مادر مهم و پر اهمیت، اما متفاوت است.
به دلیل همین تفاوت ،اسلام تأکید فراوانی مبنی بر احترام و نگهداشتن حرمت پدر داشته است و اطاعت از پدر را در کنار اطاعت از واجبات، مفروض کرده است.
یکی از دلایلی که می توان بر این فرض بیان کرد این است که اطاعت از پدر به عنوان ولی و سرپرست خانواده، در افزایش میزان اطاعت از امام عصر (ع) ولی مطلق انسان، تاثیر بسزایی دارد، و به همین علت است که در سالهای اخیر دشمن سعی در تزلزل و تضعیف این نقش در خانواده است و از راه های مختلف خواسته است این امر را مخدوش کند و به هدف های شوم و کثیف خود که تحت تسلط درآوردن و حاکمیت است برسد.
در این راستا دو نکته قابل توجه می باشد:
اول اینکه: اصولاً موفقیت در هر امری محصول تکرار و تمرین و ممارست می باشد، و اطاعت از پدر و قبول ولایت او در خانواده در حقیقت تمرینی برای اطاعت و ولایت پذیری از امام محسوب می شود.
نکته ی دیگر اینکه معمولًا مهر و محبت پدر به فرزندان در مقایسه با محبت مادر کمی پوشیده و پنهان تر است، اما در عین حال قوی و مؤثر و به دلیل دخالت کم احساسات، بجا و عادلانه می باشد، که حس این محبت و جنس این محبت، در فهم و دریافت محبت امام، نقش دارد.
اگر پیامبر(ص) فرمودند:

« أنا و علیٌّ ابواه هذه الاُمّه»

امامان (ع) همگی پدران روحانی امت بوده و انسانها با درک محبت میان خود و پدر بهتر می توانند به ماهیت ارتباط با امام و محبت آن بزرگواران نسبت به خویش پی ببرند، که در این اثنا، آن ارتباطی که مورد نیاز و مورد علاقه تمامی مؤمنان هست بسیار تقویت می گردد چرا که از یک منظر محبت مقدمه بر اطاعت است.

 

پس لازم است برای افزایش حرمت و احترام پدر در خانواده و به تبع آن ولایت پذیری و اطاعت و در قبال آن درک محبت امام، جهت تقویت این امر تمامی نهادها علی الخصوص نهادهای آموزشی قدمی برداشته و با از بین بردن فرهنگ های غلط و نفوذی از بیگانگان در تصحیح و تقویت ارتباط انسان ها با امام تلاش نمایند.
باشد که ایتام _ که در روایات به آنکس که امامش بریده و دورافتاده اطلاق می گردد_ به پدر اصلی و روحانی خود رسیده و لذت یک زندگی شاداب و پرنشاط در کنار ولی و سرپرست و پدر روحانی خویش را تجربه کنند.

index

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَإِذْ يُرِيكُمُوهُمْ إِذِ الْتَقَيْتُمْ فِي أَعْيُنِكُمْ قَلِيلًا وَيُقَلِّلُكُمْ فِي أَعْيُنِهِمْ لِيَقْضِيَ اللَّهُ أَمْرًا كَانَ مَفْعُولًا ۗ وَإِلَى اللَّهِ تُرْجَعُ الْأُمُورُ
When you faced them He made (the enemy) seem few to you in numbers, and made you appear fewer in their eyes, (it was) so that God could accomplish what had been decreed; for all things rest with God.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 4
  • بازدید دیروز: 258
  • بازدید هفته: 1,636
  • بازدید ماه: 6,841
  • کل بازدید ها: 818,033
  • کل نوشته‌ها: 927