“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

پیام اولین مراسم دعای ندبه بعد از ماه مبارک رمضان

صبح اولین جمعه ماه شوال است؛ تلفن گویا با یک بیت شعر، آدرس و ساعت شروع دعای ندبه را اعلام می نماید. دعای ندبه ساعت 7 صبح شروع و 10 صبح پایان می یابد. با دریافت آدرس دعای ندبه با شور و شوق فراوان در اول صبح به هیئت می روم، در اولین منظره جوانی را می بینم که با عشق فراوان و با شور جوانی جلوی درب منزلِ خود را به رسم استقبال از میهمانان آب پاشی می نماید . با سلام و علیک وارد منزل شده و صاحب خانه را مشاهده می کنم که با بیقراری، انتظار میهمانان حضرت ولیعصر (عج) را می کشد.
مراسم با تلاوت زیارت امام زمان (عج) در روز جمعه شروع و با شور و شوق فراوان دعای ندبه برگزار می شود. عجب دعایی است این دعا. بی قراران در اواسط این دعای پرشور سر از پا نشناخته و با سوز فراوان “لَیتَ شِعری أینَ استَقَرَّت بِکَ النَوی” را زمزمه کرده و صدای هق هق منتظران حضرت ولیعصر(عج) چند لحظه ای مانع ادامه تلاوت دعا می شود.
بی قراران حضرت ولیعصر(عج) با دعای ندبه قرار یافته و دعای ندبه به پایان می رسد. و بعد از مختصر پذیرایی، سخنران مراسم صحبت خود را با چگونگی حفظ دستاوردهای ماه مبارک رمضان و روزه داری آغاز و با استفاده از احادیث معصومین(علیهم السلام) یکی از عوامل ماندگاری حال و هوای روزه داری را حرص به فقه بیان میکند؛ یعنی انسان با حریص بودن به فقه و تعیین و تبیین جایگاه اعمال و رفتار خود در احکام خمسه شریعت و فقاهت [حرام ، مکروه ، مستحب ، مباح و واجب] می تواند از اندوخته های ماه مبارک رمضان برای دیگر ماه ها و فصول دررشد و کمال خود بهره ببرد.
حرص به فقه و نشاندن اعمال و رفتار خود در یکی از احکام خمسه مطرح شده ،در دنیای وانفسای امروز و دوران آخرالزمان خیلی اهمیت دارد و فرد را از گرفتار شدن به انواع و اقسام فتنه های آخرالزمان محفوظ می نماید و از افتادن در دام وتله های رنگارنگ شیطان سرکش و اسیر شدن به هوای نفس نگهداری می کند ولی افسوس که عوامل مختلف فرد مسلمان را از حرص به فقه باز می دارد و بی توجهی به دین و عدم اهمیت دادن به نوع رفتار و اعمال از دیدگاه فقه ،انسان را به سوی انواع گناهان خطرناک می کشاند و چه بسا افراد، بنام دین، اعمال و رفتار ضد دینی از خود بروز می دهند.
آری در جوامعی که مبلغان و گویندگان مذهبی سخن و کلام خود را با بیان مسئله از رساله ی عملیه مراجع دینی شروع نمی نمایند و تجار و پیشه وران علیرغم اصرار دین بر فقه آموزی بدون توجه به فقاهت و آموزش فقه به تجارت می پردازند و وقتی که اخلاق حرفه ای در حِرَف مختلف آموزش داده نمی شود و اساس خانواده بدون فقه خانواده شکل می گیرد و در رسانه ها به فقه اهمیت داده نمی شود؛ انتظاری جز این نیست.
راستی در جوامعی که مردم به خصوص جوانان از مراسم و هیئت های مذهبی گریزانند و برنامه ریزی آموزشی جذاب در مراکز رسمی و غیر رسمی در زمینه فقه و فقاهت انجام نمی گیرد چه باید کرد؟!

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

كَذَّبَتْ عَادٌ الْمُرْسَلِينَ
The people of 'Ad accused the messengers of lies.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 2
  • بازدید دیروز: 249
  • بازدید هفته: 1,642
  • بازدید ماه: 8,443
  • کل بازدید ها: 834,402
  • کل نوشته‌ها: 929