اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

کتابخانه در عصر انفجار اطلاعات

یکی از ممیزه ها و معیار شناخت میزان فرهنگ و رشد عقلانی هر جامعه کتابخانه های آن جامعه می باشد، از آنجایکه کتابخانه ها در تبادل دانش نقش واسطه ای دارند، لذا پیشرفت در تحقیقات و کتابخانه ها تاثیر متقابل داشته و در جامعه ای که با مرکزیت دانش افزایی بنا شده است کتابخانه بعنوان رگ حیاتی آن جامعه عمل نموده و وظیفه خدمت رسانی به بخشهای دیگر را برعهده دارد، و با فراهم آوری منابع اطلاعاتی مورد نیازمحققان و پژوهشگران، نقش عمده ای را ایفا می کند.
پس بستر سازی برای تحقیقات علمی کاربردی، از مهمترین وظایف کتابخانه ها بوده که در این راستا فراهم آوری گزینشی و موضوعی و سازمان دهی منابع اطلاعاتی از طریق فهرست نویسی، رده بندی و خدمات چکیده نویسی و فراهم نمودن امکان دسترسی آسان به اطلاعات، از فعالیتهای جانبی و بسیار مهم کتابخانه ها می باشد و این موضوع بقدری حایز اهمیت است که کتابخانه ای با غنی بودن منابع اما عدم منابع اطلاع رسانی مناسب به کاربران، کارایی مفیدی نخواهد داشت.
در کنار این مسائل نقش کتابداران در این مجموعه ها بسیار حساس و مهم است. کتابداران می بایست با سازماندهی موارد فوق و کنترل ورودیها و خروجیها و در سهل و آسان نمودن ارائه خدمات و منابع به اعضای خود و آشنا کردن کاربران با تحقیقات انجام یافته در گذشته، وفاداری اعضاء را به کتابخانه افزوده و در رسیدن به اهداف کتابخانه ها بسیار مفید واقع گردند. قابل ذکر است که کتابداران می توانند با مجهز شدن به تجهیزات رایانه ای بر جذابیت کاری خود افزوده و رضایت کاربران را جلب نمایند. تمامی این امور نیز در سرمایه گذاری مطمئن برای کتابخانه ها دلیل محکمی می باشد.
ناگفته نماند امروزه با پیشرفت سیستمهای اطلاع رسانی و ظهور اینترنت نباید این تصور ایجاد شود که کتابخانه ها باید کنار روند و جای خود را به رسانه ها بدهند که این تصور تنها از عدم درک صحیح موقعیت و کارکرد کتابخانه ها نشات می گیرد، بلکه این مقوله با قرار گرفتن در کانون تغییری بزرگ می تواند در کنار رسانه های نوین اطلاعاتی و عضویتهای مجازی و غیر حضوری، بطور مطلوب یاریگر مهمی برای کنترل اطلاعات انبوه و دیجیتالی باشند.
هر کتابدار و مسئول کتابخانه اگر به عنوان فرد آگاه به منابع موجود و تشخیص سطح توانائی شخصی کاربر و شناساندن در خور و شایسته منابع به اعضا و آخر سر ارزیابی تجویز مورد نظر، ایفای مسئولیت نماید بر کارایی کتابخانه افزوده خواهد شد؛ چراکه منابع اطلاعاتی زمانی اثر بخش است که نیازهای مراجعین را برطرف سازد.

در آخر باید خاطر نشان نمود که کتابخانه را که مکانی ساکت برای تفکر و مطالعه میباشد باید به مکانی پویا تبدیل کرد وکتابداران نیز باید در تطبیق پذیری گذشته سنتی و حال نوین ، صبر، توانایی، مقاومت در برابر مجهولات مراجعین و برطرف نمودن آنها و پیگیری برای آموختن موارد کتابداری بروز و همزمان با رشد و پیشرفتهای علمی و اطلاعاتی گام بردارند.

 

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

وَأَخَذَ الَّذِينَ ظَلَمُوا الصَّيْحَةُ فَأَصْبَحُوا فِي دِيَارِهِمْ جَاثِمِينَ
The sinners were seized by a blast from heaven, and lay overturned in their homes in the morning,

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 47
  • بازدید دیروز: 146
  • بازدید هفته: 970
  • بازدید ماه: 3,860
  • کل بازدید ها: 837,188
  • کل نوشته‌ها: 930