“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

گسستن رشته ی آسمانی از زمین

ماه صفر از غم بارترین ماههای سال قمری است و سه مصیبت سنگین را در خود جای داده داست.

28 صفر مصیبت عظمای شهادت حضرت پیامبر (صلی الله علیه و آله ) که در شدت این مصیبت حضرت علی (علیه السلام) فرمود:” فضجت الدّار الافنیة”«گویا در ودیوار خانه فریاد می زند». پاره شدن رشته ای که جبران ناپذیر بود . تلخ ترین حادثه زندگی برای بشریت؛آری در این روز مخاطب ندای آسمانی « ما ینطق عن الهوی ان هو وحی الایوحی » به دیار معبود می شتابد.

غم فقدان نبی ، غمی است که درک آن ، درک جایگاه وحی و اضطرار بشر به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) را می طلبد و این فقدان را کسی به جز حضرت زهرا (سلام الله علیها) نمی تواند دریابد.

برای این علت است که فقدان حضرت خیلی برای ایشان هراس انگیز و غیر قایل تحمل بود و چندی نگذشت که ناله ی «عجل وفاتی سریعا» سر داد. چون پدرش در لحظات آخر عمرش مژده داده بود؛ ” اولین کسی که به من خواهد پیوست تو هستی” و فقط این وعده بود که اورا در این حادثه بزرگ دلداری می داد.

همین غم و اندوه فقدان نبی و نیز ظلم بر وصی نبی ، به عنوان شکوائیه همیشه اولیاء الهی مطرح است.حدود 1400 سال قبل این شکایت را با امام سجاد (علیه السلام) به محضر خدای متعال برده :« اللهم البیک نشکوا فقد نبیک و رسولک و صیفک وارتداد امة…» .

اگر چه به کنه و عمق این موضوع رسیدن از اندیشه ی بشر فرشی و موجود زمینی خارج است اما می توان تا حدودی این ضایعه را حس کرد؛ همین کلافه بودن و سر درگم شدن ،کار از کار پیش نبردن، آیا جلوه های بارز فقدان نبی نیست؟

آیا رواج بدعتها بجای سنت نبی پیامدی از فقدان نبی و غیبت ولی نیست؟

آیا رواج جاهلیت مدرن و انزوای اسلام نائب محمدی از تبعات این فاجعه نیست؟

آیا تجلی شکستن حدود الهی در فضای جامعه و به هم خوردن حریم ها در روابط مردان و زنان به غیر از این حادثه دلیل دارد ؟

آیا پندار امروز از قرآن و نوع بکار گیری آن ، به عنوان مسابقه حفظ ، مسابقه تلاوت ، مسابقه ی خطاطی ، قرائت در مجالس عزا و آن چه با قرآن به غیر از فلسفه آن عمل میشود؛ از نتایج فقدان نبی نیست ؟

آیا پیمان شکنی و فرقه فرقه بودن و نداشتن وفاق اجتماعی در جامعه ی شیعی می توان به علتی غیر از نقد نبی نسبت داد ؟

آیا به بی تفاوتی به عملکرد اطرافیان و بی توجهی به امر به معروف و نهی از منکر به غیر از این جریان نشأت می گیرد ؟

آیا گرایشات افراطی به مستحبات و پر اهمیت جلوه دادن انواع ختم ها و چله ها و ریاضتهای منفی عارضه ی فقدان نبی و ظلم بر وصی نیست ؟

امروز من از رفتار خود خجل وشرمنده ام که ضایعه ی فقدان نبی را لمس نکردم و وظیفه ی خود را نفهمیدم و نشناختم تا این شکایت را از صمیم دل به درگاه عدل الهی ببرم و در نهوه ی تفکر ونوع نگرش و راه و رسم زندگی خود تجدید نظر کنم .

راستی چاره چیست ؟
و چگونه می توان به چنین حالی دست یافت و در راه اشاعه سنت نبوی و دین محمدی گام برداشت ؟

 

 

 

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

فَإِنَّهُمْ عَدُوٌّ لِي إِلَّا رَبَّ الْعَالَمِينَ
Yet they are my enemies except the Lord of all the worlds

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 185
  • بازدید دیروز: 381
  • بازدید هفته: 2,612
  • بازدید ماه: 7,518
  • کل بازدید ها: 824,144
  • کل نوشته‌ها: 927