“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

یک اتفاق مبارک!

  تکفیری ها(۱)

در پی کنگره جهانی واکاوی جریان های تکفیری در قم با شعار قرار دادن این دو آیه «ادعُ إِلىٰ سَبیلِ رَبِّکَ بِالحِکمَهِ وَالمَوعِظَهِ الحَسَنَهِ وَجادِلهُم بِالَّتی هِیَ أَحسَنُ» و «یَاأَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ ادْخُلُواْ فِی السِّلْمِ کَآفَّهً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ» که پدیده و اتفاق بسیار مبارکی می باشد در این عنوان سعی گردیده از باب تکلیف به مفهوم شناسی جریان تکفیری پرداخته و از خواستگاه و پیامدهای آن سخن به میان آید، باشد که قدمی در تنزیه ساحت مقدس اسلام از این نسبت های ناصحیح برداشته شده و چهره زیبا و رحمانی اسلام تا حدودی از غبار آفت ها پاک گردد.

همانگونه که همگان می دانند جهان اسلام، وضعیتی را در حال تجربه کردن است که شاید تا به حال و در طول تاریخ اسلام چنین شرایطی را شاهد نبوده است، وضعیت اسفناک و آشفته ای که با قرائت متفاوت از دین، جنایتهایی را رقم می زنند که اسلام در عمر خود کمتر دیده است؛ سر بریدن، به آتش کشیدن، که به سمع و نظر جهانیان می رسد آن هم با نهایت وقاحت با نام “لااله الا الله و محمد رسول الله”. هر چند با توجه به افزایش شناخت مردم که وهابیت و تکفیری ها در نظر عامه، مقارن با خشونت شده است، اما با این حال، بسیار خطرناک و زنگ خطری برای جامعه اسلامی است.
باید دانست که اصلی ترین علتی که به این شرایط دامن می زند عنصر “جهل” است که در میان توده های این جریان وجود دارد،مثلاً فردی که در جریانهای انتحاری مورد بازجوئی قرار گرفته بود چنان اظهار می کرد که برای نماز خواندن در پشت سر پیامبر در بهشت،این بمب را به خود بسته است، در حالی که در بهشت تکلیفی و نمازی وجود ندارد، لذا اصلی ترین خواستگاه بحث تکفیری “جهالت” است. جهالتی که از اول تاریخ اسلام هم اصلی ترین درد ائمه اطهار (ع) می باشد و تاکنون نیز هم خود و هم آثارش خسارت های غیر قابل جبرانی به پیکر اسلام وارد می آورد. عمق فاجعه به قدری بزرگ است که لازم می آید در قبال آنها روشنگری انجام یافته و نوع دیدگاه اسلام نسبت به این قضایا شفاف گردد.
در تبارشناسی این جریان باید گفت که اینان هم تبار خوارجی هستند که با عنوان “لا حکم الا لله” تمام فعالیتهای تعصبی و ضد دینی را منتسب به اسلام می کردند، در حالی که نباید و نمی توان اهل قبله و حتی کسانی که اعتقاد به اسلام ندارند اما فتنه نمی کنند را تکفیر کرد، چنانچه زمانی که پیامبر وارد مدینه شدند با یهود و نصاری پیمان دوستی بستند.
اما از تبارشناسی این جریان و آگاهی از این موضوع که دایره این جریانات فقط مسلمان ها رادربر می گیرد، محققان، عوامل اصلی بوجود آورنده آن را دو عامل داخلی و بیرونی طرح می نمایند، توضیح اینکه: به دلیل رشد بیشتر اسلام نسبت به ادیانی مانند مسیحیت_ بطوری که چنین یاد شده است که عده ای اسلامی خواندن شهرهایی مانند واشنگتن را نیز خواستار شده اند_ این گروهک ها در دوسه قرن اخیر سعی بر قرائت غلطی از اسلام و توحید نموده اند تا بخش اعظمی از مسلمانان را از دایره اسلام خارج کنند، قرائتی مانند این حکم که هر گونه خضوع و خشوع برای غیر خدا تفسیر خطایی از دین است و فاعل این کار کافر است و باید او را کشت که ثابت کننده این موضوع است که مبنای رفتار تکفیری ها با خطا و جفا بار شده است نه از روی تفکر و انتخاب.
دیگر عامل این جریان را استعمار،بیان می کنند، چراکه این جریانات با آمال و آرزوها و آرمان های استعمار پیوند خورده است. همان ها که در پشت صحنه هستند و هیچ نسبتی با باور و اعتقادات حوزه اسلامی ندارند اما درصدد برکندن بنیان اسلام بودند و می خواهند بیابند که چگونه بتوانند بنیه توانمندی های مادی جهان اسلام را از بین ببرند و بر قدرت و منافع خود بیفزایند. آنها در پی برنامه ای بودند تا پروژه رشد اسلام را متوقف نمایند و در چند محور، اسلام را زمین گیر کنند ، لذا پروژه هایی از قبیل حمله به معارف و آموزه ها در قالب آیات شیطانی را راه اندازی نمودند ، نام این پروژه، اسلام علیه اسلام بود تا مسلمان را علیه مسلمان تهییج کنند.
روش دیگر و کار دیگر آنها، تصاویرکاریکاتوری از اشخاص ممتاز اسلام در دانمارک و چند منطقه دیگر بود تا با طرح توهین به پیامبر اسلام، رشد اسلام را کاهش دهند اما برعکس شاهد هم افزایی دین اسلام پس از این جریانات بودیم؛

“عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد”…

یا در برنامه ای ائمه جماعت اهل سنت مجتهد که به دارشان می زنند و دختران مسلمان را به کنیزی میبرند… و برنامه اخیر تکفیری ها با عنوان جهاد که در حقیقت جهاد نیست بلکه جنایت است و در کنار این جهاد احکام باطلی چون جهاد نکاح را طرح نمودند که اصلا و به هیچ عنوان در اسلام وجود ندارد و از مزخرف ترین حکم های این گروه است، که با این کارها سمعه بدی از اسلام را آماده می کنند تا به گوش جهانیان برسانند و آنان را بر این باور بکشانند که مسلمان ها چه جنایت هایی را مر تکب می شوند، غافل از اینکه چون همه این ها ریشه در حماقت و جهل آنها دارد کار خودشان باعث افشای ماهیت خودشان برای جهان اسلام شد به طوری که “طالبان” نیز با آن عقاید ضد دینی از این گروه تبری می جوید.
با این شرح مختصری که نسبت به تکفیری ها داده شد، بهانه ای برای سکوت و بی تفاوت نشستن باقی نمی ماند، چنانچه در اول مطلب نیز بیان گردید، خوشبختانه کنگره جهانی تکفیری ها از منظر علمای اسلام که مسئله تکفیری ها را مورد توجه و مداقه قرار می دهد، از طرف علمای گرامی، راهکار بسیار مناسبی برای پیشگیری این جریانات است که این کنگره علاوه بر شفاف سازی دیدگاه اسلام در برابر این جریان ها، نشان دهنده این موضوع می باشد که مسلمان باید دغدغه تمامی مسلمانان جهان را داشته باشد و به یاری آنها بشتابد وچنانچه بر علما تکلیف است که هر گاه بدعت ها آشکار شود، عالم باید علم خویش را آشکار کند، پس امروز در کنار این برنامه ها همه مسلمانان باید متفق القول به این موضوع بپردازند و واقع بینانه در این مبحث هم افق شوند تا از گسترش این جریانات فجیع و وحشیانه ممانعت به عمل آمده و از اثرات و پیامدهای آن کاسته شود.
از خداوند متعال عاجزانه طلب اضمحلال و ناپدید شدن این گروهکهای ضد دین مقدس اسلام را خواهانیم.

image_pdfimage_print

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

إِنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ مَا يَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ مِنْ شَيْءٍ ۚ وَهُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ
Verily God knows what they invoke in His place, for He is all-mighty and all-wise.

Alternative content

بایگانی

آمــار

  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 120
  • بازدید دیروز: 107
  • بازدید هفته: 1,395
  • بازدید ماه: 7,255
  • کل بازدید ها: 810,977
  • کل نوشته‌ها: 913