“من برای اصلاح دین جدم و احیای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم” این صدا چقدر آشناست. انگار که سالهای سال است هر شب و روز در گوشم زمزمه می شود و گویی که خوب صاحبش را می شناسم. دوباره گوش کن. صدا نزدیک تر می شود. دقت کن ببین می شناسی صدا از کیست؟ “اگر دین جدم پیامبر(ص) جز با كشته شدن من استوار نمیشود، پس ای شمشیرها مرا دریابید” نمی دانم. صدا برایم آشناست اما این حرفها را نمی فهمم. نمی شناسم این حرفها از کیست! الله اکبر! برادر این صدای حسین(ع) است!
هان! اي مردمان! علي را برتر بدانيد، که او برترين انسان از زن و مرد بعد از من است…. هرکه با او بستيزد و بر ولايتش گردن ننهد نفرين و خشم من بر او باد. (خطبه ي غديريه)
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: از جمله تواضع و فروتنى، سلام کردن بر هر کسى است که بر او مىگذرى، و نشستن در پایین مجلس است.
امام حسين عليه السلام : مَن أَحجَمَ عَنِ الرَّىِ وَعَيِيَت بِهِ الحِيَلُ كانَ الرِّفقَ مِفتاحُهُ؛ هر كس فكرش به جايى نرسد و راه تدبير بر او بسته شود، كليدش مداراست. بحارالأنوار، ج75، ص128
امام صادق علیه السلام: اَفضَلُ العِبادةُ اِدمانُ التَّفکُّرفی اللهِ و فی قُدرَتهِ؛ برترین عبادت مداومت نمودن بر تفکر درباره خداوند و قدرت اوست. الکافی،ج2،ص55
قالَ الإمامُ أبوالحسن علىّ النقی الهادی (علیه السلام) :لا تَطْلُبِ الصَّفا مِمَّنْ کَدِرْتَ عَلَیْهِ، وَلاَ النُّصْحَ مِمَّنْ صَرَفْتَ سُوءَ ظَنِّکَ إلَیْهِ، فَإنَّما قَلْبُ غَیْرِکَ کَقَلْبِکَ لَهُ. از کسى که نسبت به او کدورت و کینه دارى، صمیّمیت و محبّت مجوى. همچنین از کسى که نسبت به او بدگمان هستى، نصیحت و موعظه طلب نکن، چون که دیدگاه و افکار دیگران نسبت به تو همانند قلب خودت نسبت به آن ها مى باشد.بحار الأنوار: ج ۷۵، ص ۳۶۹، ح ۴، أعلام الدّین: ص ۳۱۲، س ۱۴٫
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری(ع) می فرمایند: خشم و غضب، کلید هر گونه شرّ و بدى است.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فرمودند: «إِنّا غَيْرُ مُهْمِلينَ لِمُراعاتِكُمْ، وَ لا ناسينَ لِذِكْرِكُمْ، وَ لَوْ لا ذلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللاَّْواهُ، وَ اصْطَلَمَكُمُ الاَْعْداءُ. فَاتَّقُوا اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ وَ ظاهِرُونا.» «ما در رعايت حال شما كوتاهى نمی كنيم و ياد شما را ازخاطر نبرده ايم ، كه اگر جز اين بود گرفتارى ها به شما روى مى آورد و دشمنان، شما را ريشه كن مى كردند . از خدا بترسيد و ما را پشتيبانى كنيد».
امام علی علیه السلام: العِلمُ وَراثَهٌ کَریمَهٌ ، وَ الادابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ ، وَ الفِکرُ مِرآهٌ صافِیَهٌ؛ علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. نهج البلاغه،ص469
امام جواد(ع): بدان که از ديد خداوند پنهان نيستي پس بنگر که چگونه هستي!
امام صادق علیه السلام: فِکرَةُ ساعَةٍ خَیرٌ مِن عِبادَةِ اَلفِ سَنَةٍ؛ یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
پيامبر صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله : اَوصانى رَبّى بِسَبعٍ: اَوصانى بِالاِْخلاصِ فِى السِّرِّ وَ الْعَلانيَةِ وَ اَن اَعْفُوَ عَمَّن ظَلَمَنى و اُعْطىَ مَن حَرَمَنى و اَصِلَ مَنْ قَطَعَنى و اَن يَكونَ صَمْتى فِكْرا وَ نَظَرى عِبَرا؛ پروردگارم هفت چيز را به من سفارش فرمود: اخلاص در نهان و آشكار، گذشت از كسى كه به من ظلم نموده، بخشش به كسى كه مرا محروم كرده، رابطه با كسى كه با من قطع رابطه كرده، و سكوتم همراه با تفكّر و نگاهم براى عبرت باشد. كنزالفوائد،ج2،ص11
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج
امام حسن عسکری علیه السلام: لَیسَتِ العِبادَةُ کَثرَةَ الصیّامِ وَ الصَّلوةِ وَ انَّما العِبادَةُ کَثرَةُ التَّفَکُّر فی أمر اللهِ؛ عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است. تحف العقول، ص442
اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج

یک سال گذشت…

درست پارسال در همین روزها بود که منتظر آغاز بکار سایت سحاب اندیشه بصورت رسمی بودیم، دغدغه مسئولان براین بود که از همان شروع، محتوا و حتی فضای گرافیکی سایت بر اساس دورنما و اهداف اتخاذ شده ی سایت باشد. چراکه باور بر این بود که دور نمای ترسیم شده اگر جای خود را پیدا کند هم قدم موثّری درجلوگیری از تحریف و التقاط دین برداشته شده و هم از آن دسته سایتهایی خواهد بود که تلاش و همت در کاهش آسیبهای روحی و روانی ناخواسته از آلودگی اطلاعات دارند که:

 • تهیه خوراکیهای مناسب روحی، قلبی و فکری در حد توان واشتها سازی برای آنها در بستر و فضای مهدوی
 • حقیقی کردن محیط مجازی
 •  تبدیل اطلاعات به دانش در حوزه ی محیط های مجازی و…چند مورد از دورنمای اصلی سایت می باشند.

امروزه فضای اینترنت به حجمه ای انبوه و متراکم از اطلاعات تبدیل شده که براحتی می تواند در عقاید کاربران خود نفوذ کرده و در تقویت و تزلزل و کاهش آن نقش اساسی داشته باشد و معماری مسیر زندگی آنها را برعهده گیرد.
روح و قلب و فکر مهترین و حساسترین ابعاد وجودی بشر را تشکیل می دهند که در رسیدن انسان به آرامش و آسایش و در کل در رشد انسانیت انسان تاثیر شگرفی دارند اما چه بسیار افرادی که دررسیدگی به خوراک آنها هیچ توجهی نداشته که یا از شدت گرسنگی موجب از کار افتادن آنها شده و یا در اثر سوء تغذیه موجبات بیماری آنها را فراهم می نمایند. باید توجهی دوباره کرد و این سوال را از خود پرسید که واقعا چقدر وچه اندازه در تهیه غذا و پوشاک جسم خود و فرزندانمان دقت داریم و چقدرهزینه برای آنها صرف می کنیم؟ اگر غذایی مورد دلخواه باشد اما در عین حال مضرّ سلامتی، چکار می کنیم؟ و یا اگر متوجه شویم که خوراکی مورد پسند فرزندمان آلوده هست چه اقدامی انجام می دهیم؟ مسلما جواب همه مواظبت از سلامتی و پرهیز از خوراکیهای مضرّ است. حال از ابعاد فکری و قلبی و روحی چقدر اطلاع داریم وبرای تغذیه مناسب آنها چه راهکاری داریم؟ برای پاسخ یافتن به سوالات پیش آمده در آن موضوع چقدر از وقت خود را اختصاص داده ایم؟ و نوع نیازهای فکری و روحی و قلبی خود و فرزندمان چقدر برایمان حائز اهمیت است؟
توجه به این موضوع شروع راهی است که با آن می توان در زندگی به سلامتی، امید،آسایش، و آرامش درونی دست یافت. به عبارت دیگر سلامت فکری و روحی و قلبی انسان از طریق اعتقاد به یک نیروی برتر که در زندگی از او حمایت میکند تامین میشود و این اعتقاد نیز ماحصل تغذیه مناسب این سه بعد از ابعاد وجودی انسان است. در صورت تامین سلامتی این ابعاد، آنها وظیفه اصلی خود را انجام می دهند که رسیدن به باورهای صحیح و مثبت، رهایی از شک و تردید، احساس آسایش و آرامش و یافتن نیرو و قدرتی در برابر مشکلات که از پایبندی به عقاید دینی سرچشمه میگیرد، از آن جمله است.

در این یکسال سایت سحاب اندیشه تلاش در محقق نمودن این اهداف را داشته که نظرات شما کاربر محترم در مشخص شدن میزان موفقیت مسئولین در اینراه و همچنین در کاهش نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت حرف اول را میزند. لذا خواهشمندیم ما را از نظرات خویش بی بهره نگردانید.

 

image_pdfimage_print

یک دیدگاه برای یک سال گذشت… قابل نمایش است.

 • آسمان:

  ضمن عرض خدا قوت خدمت مسئولین محترم، نظر بنده حقیر اینه که سایت به نسبت تهیه خوراکیهای روحی، در اشتهاسازی زیاد موفق نیست، و ضمنا آنقدر که به نظرخواهی اهمیت می دهد در پاسخگویی به نظرات و سوالات اهتمام ندارد و این درکور شدن اشتهای مخاطبین خیلی تاثیر دارد. اما واقعا موضوعات جالبی را شاهد هستیم. اجرتان با امام زمان(عج)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

یک آیه تصادفی

رَبِّ قَدْ آتَيْتَنِي مِنَ الْمُلْكِ وَعَلَّمْتَنِي مِنْ تَأْوِيلِ الْأَحَادِيثِ ۚ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ أَنْتَ وَلِيِّي فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ ۖ تَوَفَّنِي مُسْلِمًا وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ
O my Lord, you have given me dominion and taught me the interpretation of dreams; O Creator of the heavens and the earth, You alone are my saviour in this world and the world to come; let me die submitting to You, and place me among the upright."

Alternative content

بایگانی

آمــار

 • کاربران حاضر: 1
 • بازدید امروز: 183
 • بازدید دیروز: 381
 • بازدید هفته: 2,610
 • بازدید ماه: 7,516
 • کل بازدید ها: 824,142
 • کل نوشته‌ها: 927